Fio bankaFio banka

Slováci zbohatli na dôchodkoch o tri miliardy eur. Konečne sporia vo výhodnejších fondoch

iac ako tri miliardy eur. To je suma, o ktorú sa zvýšil objem úspor v druhom pilieri za tento zatiaľ necelý rok. Globálnym finančným trhom sa darilo a preto si ľudia, ktorí si šetria na starobu v sporiacom dôchodkovom pilieri, na svojich účtoch polepšili.

14.12.2024 05:00
debata (5)
Autentické zábery z policajnej naháňačky
Video

Darilo sa najmä takzvaným negarantovaným – akciovým a indexovým – fondom, ktoré si od začiatku tohto roka po začiatok decembra pripísali veľmi slušné výnosy. Od necelých 14 percent do takmer 28 percent.

Ak mal niekto na začiatku roka v týchto negarantovaných fondoch povedzme 100-tisíc eur, prilepšil si od 14 do 28-tisíc eur.

Darilo sa aj garantovaným – dlhopisovým – fondom, aj keď citeľne menej: od 1,6 do 3,8 percenta.

V druhom pilieri sú už takmer dva milióny ľudí, pričom v garantovaných fondoch je zhruba 30 percent z celkových 17,2 miliardy eur. Zvyšok je v negarantovaných fondoch.

Veľká zmena po dlhých rokoch

Dobrou správou je, že po rokoch sa situácia konečne výraznejšie otočila. Zatiaľ čo ešte na začiatku roka bolo v dlhopisových fondoch 6,3 miliardy eur a v akciových a indexových fondoch 7,6 milióna eur, v súčasnosti sa táto priepasť ešte viac zvýraznila. V garantovaných fondoch je necelých päť miliárd eur a v negarantovaných fondoch už vyše 12 miliárd eur. Ide o zásadný obrat oproti stavu, ktorý trval dlhé roky, keďže ľudia mali väčšinu úspor uloženú v málo výnosných garantovaných fondoch.

Iba pred dvomi rokmi bolo oveľa viac úspor v garantovaných fondoch – zhruba 7 miliárd, pričom v negarantovaných bolo iba necelých 5 miliárd.

To, že objem peňazí v indexových a akciových fondoch v súčasnosti vysoko prevyšuje objem peňazí v dlhopisových fondoch, je dobrá správa najmä pre mladších sporiteľov, pretože akciové a indexové fondy majú potenciál najmä z dlhodobejšieho hľadiska priniesť sporiteľom vyššie výnosy – a teda viac peňazí.

Dobrou správou je aj to, že od minulého roka sa presúvajú sporitelia do indexových fondov a mladí automaticky vstupujú do druhého piliera. Čoraz viac ľudí tak popri prvom priebežnom pilieri má aj ten druhý.

Aj keď výplata z druhého piliera v súčasnosti predstavuje iba zopár percent z celkovej dôchodkovej sumy, sporiteľov tento rok musel potešiť.

Tento rok nemá ďaleko k rekordom

Aj správcovia fondov v druhom pilieri hovoria o tom, že tento rok, hoci ešte nie je ukončený, nemá od výkonnostných rekordov ďaleko. Šéf investícií v dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali Igor Vilček hovorí, že tento rok je pre indexové fondy mimoriadne úspešný a ťahaný predovšetkým akciovými investíciami.

„Tento rok tiež obzvlášť podčiarkuje, že je mimoriadne dôležité sporiť si dlhodobo a nevynechať roky, ako bol tento, keďže veľmi silno prispel k zhodnoteniu úspor sporiteľov. Aj keby boli nasledujúce roky slabšie, sporiteľ má vďaka nemu zarobené aj ‚do zásoby’,“ pokračuje Vilček.

Indexové fondy mali podobne silný rok pred tromi a piatimi rokmi, no ak sa vezmú do úvahy všetky negarantované fondy, pretože všetky nemusia byť indexové, tak je tento rok ešte úspešnejší – až osem z 11 fondov má výkonnosť vyššiu ako 20 percent.

Fondom sa darilo najmä vďaka americkým akciám, hodnotí Vilček. „Je tiež dôležité si uvedomiť, že tieto silné výkonnosti sú tento rok ťahané takmer výlučne americkými akciami. Nebyť ich, tak sú tohtoročné zhodnotenia polovičné. Americká ekonomika a obzvlášť americké akciové trhy bežia na plné obrátky,“ pokračuje Vilček.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že americké firmy znásobujú slovenských dôchodcom penzie. Nie je to naopak, hovorí Vilček.

„Niekde boli otázky, prečo druhý pilier financuje americkú ekonomiku, tým, že investuje do amerických akcií, pričom je to úplne naopak. Jednak tvorí druhý pilier len maličkú kvapku v mori americkej ekonomiky. No predovšetkým práve americké akcie financujú slovenských dôchodcov a druhý pilier svojím silným zhodnotením,“ dodáva Vilček.

Prednedávnom sa práve premiér Robert Fico (Smer) vyjadril, že slovenské investičné úspory pomáhajú rásť americkej ekonomike a že tieto peniaze by radšej „rozhýbal“ investíciami tu na Slovensku.

Riaditeľ DSS Kooperativa Matej Varga tvrdí, že to, že majú ľudia peniaze v indexových fondoch, malo historický vplyv na celkovú výkonnosť sporiaceho dôchodkového piliera.

Preto tento rok hodnotí veľmi pozitívne, zároveň upozorňuje, že nie vždy sa bude takto fondom dariť. „Nie je však možné očakávať, že každý z rokov bude znamenať, že fondy porastú takýmto vysokým tempom.

Napriek tomu je známy fakt, že indexové fondy sú schopné priemerne prinášať z dlhodobého hľadiska zhodnotenie osem až desať percent ročne,“ dodal Varga.

„Zatiaľ vyzerá tento rok naozaj výnimočne. Doterajší vývoj je však nesporne obzvlášť potešujúci pre veľkú časť tých sporiteľov, ktorým sa v rámci predvolenej investičnej stratégie majetok postupne presúva práve do indexových fondov,“ hovorí Erik Osuský zo správcovskej spoločnosti Uniqa.

Branislav Tuš zo správcovskej spoločnosti NN si všíma, že indexové fondy siahajú k 30-percentnému zhodnoteniu aj napriek tomu, že tento rok sme zažili geopolitické turbulentné udalosti. „Opäť sa ukazuje, ako je dôležité dlhodobo vytrvať v rizikových fondoch a nepanikáriť v období neistoty,“ povedal. Zároveň v NN dali prednosť rýchlejšiemu presunu sporiteľov do výkonnejších fondov, čím prispeli k lepšiemu zhodnotenie ich majetku.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 5 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #II. dôchodkový pilier