Slovensko má jedny z najdrahších potravín v EÚ. Kam sa vám oplatí vycestovať na vianočné nákupy?

Chcete ušetriť napríklad pri kúpe vianočných darčekov? V niektorých prípadoch sa vám oplatí vycestovať na nákupy do zahraničia. U našich susedov sú priemerne lacnejšie najmä potraviny a nealkoholické nápoje. Ako to však vyzerá, ak sa rozhodnete pre nákup elektroniky, domácich spotrebičov či oblečenia v cudzine?

10.12.2024 05:00
debata (486)
Aké budú dopady konsolidačného balíka?
Video
Zdroj: TV Pravda

Spomedzi susedných krajín sa Slovákom na nákupnú turistiku najviac oplatí vyraziť do Poľska. U našich severných susedov nakúpite potraviny priemerne až o 25 percent lacnejšie ako u nás, za nealkoholické nápoje zaplatíte o 15 percent menej. Rôzne služby – napríklad kaderníctvo, zdravotnícke zariadenia a podobne – vás v Poľsku vyjdú priemerne o 32 percent lacnejšie.

Pre našinca je relatívne lacné aj Maďarsko. Ak vycestuje za naše hranice smerom na juh, v tamojších reťazcoch si môžete potraviny zadovážiť priemerne o 14 percent lacnejšie ako na Slovensku. Až o tri percentá menej zaplatíte v Maďarsku priemerne za mobily a celkovo za spotrebnú elektroniku, o 12 percent lacnejšie tam potom môžete nakúpiť obuv a až 18 percent ušetríte pri kúpe oblečenia.

Za potraviny v našich obchodoch nechávame o osem percent viac peňazí, ako je priemer Európskej únie (EÚ), no ceny rôznych tovarov sú u nás o deväť percent nižšie ako je úniový priemer. „Vyššie ceny potravín ako na Slovensku nájdeme už len v šiestich krajinách EÚ, s výnimkou Estónska výlučne z regiónu západnej Európy. Podobne ako v prípade Slovenska ide skôr o menšie krajiny – Malta, Luxembursko, Estónsko, Cyprus. Podobnú priemernú úroveň cien potravín ako na Slovensku nájdeme v Lotyšsku, vo Fínsku a v Grécku," tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

nákupy, nákup, obchod, potraviny, zelenina, supermarket, inflácia Čítajte viac Slovákom sa za nákupom potravín oplatí vycestovať. Lacnejšie ako u nás sú aj v Česku a Rakúsku

Ak by ste si chceli nakúpiť najlacnejšie potraviny v porovnaní s naším priemerom v rámci únie, museli by ste vyraziť do Rumunska. Tu za potraviny a nealkoholické nápoje zaplatíte priemerne o 32 percent menej ako na Slovensku. Najdrahší nákup, takmer o 50 percent drahší ako u nás, urobíte vo Švajčiarsku. Pre našinca sú potraviny drahé aj v Nórsku (o 19 percent viac ako u nás), na Malte (o 10 percent viac) či v Luxembursku (o 9 percent viac).

V každom prípade platí, že lacnejšie potraviny ako na Slovensku zoženiete napríklad pri prípravách na štedrú večeru nielen v Poľsku a Maďarsku, ale dokonca aj v Česku a o trochu lacnejšie aj v Rakúsku či Nemecku. V rámci celej EÚ platia v obchodoch za potraviny o niečo menej aj Španieli, Taliani alebo Francúzi.

Naše platy na nákupy nestačia

Platí tak, že aj napriek sľubom aktuálnej vlády stále nemáme lacnejšie potraviny. Pre domácnosti Slovákov sú pritom nákupy potravín kľúčové – takmer 24 percent z toho, čo za mesiac zarobíme, smeruje práve na tieto nákupy.

Za nákupy v reťazcoch platíme veľa, hoci sa v priebehu posledných mesiacov zdražovanie výrazne spomalilo. Ešte začiatkom roka 2023 sa inflácia pohybovala na úrovni 15,4 percenta a v októbri tohto roka sa vyšplhala už len na 3,1 percenta. V praxi to znamená, že za 100-eurový nákup, ktorý ste urobili minulý rok, teraz zaplatíte niečo vyše 103 eur.

Koršňák v tejto súvislosti vysvetľuje, že miernejšie zdražovanie, ako aj zvyšovanie platov z posledného obdobia prispeli k tomu, že slovenské domácnosti obnovili svoju spotrebu. „Rast reálnych miezd sa obnovil hneď v úvode roka a prejavil sa aj na náraste spotreby domácností. V posledných mesiacoch sa však začali znovu objavovať inflačné tlaky v ekonomike, najmä v oblasti potravín," vysvetľuje odborník z UniCredit Bank.

Bankový analytik však zdôrazňuje, že už počas tohtoročného leta obchodníci na Slovensku zaznamenali spomalenie rastu tržieb. To sa výraznejšie zhoršilo na jeseň, keď vláda predstavila konsolidačný balíček, prostredníctvom ktorého chce na budúci rok ušetriť 2,7 miliardy eur. „Ohlásený konsolidačný balík by však paradoxne mohol predsa len podporiť tohtoročnú vianočnú spotrebu. Vyššia DPH uplatňovaná od Nového roka bude znižovať atraktivitu povianočných výpredajov. Najmä pri väčších výdavkoch, ako sú napríklad výdavky na domáce spotrebiče či elektroniku, tak môže byť pre domácnosti výhodnejšie realizovať spotrebu ešte v tomto roku," prízvukuje Koršňák.

Odhliadnuc od konsolidácie a od zvyšovania základnej sadzby DPH zo súčasných 20 na budúcoročných 23 percent, platy Slovákov nestíhajú rásť natoľko, aby pokryli zvyšujúce sa náklady na nákupy. Jednoducho povedané – naše platy nerástli rovnako, ako sa zvyšovali ceny v obchodoch.

Black Friday Čítajte viac Obchody nás zaplavujú obrovskými zľavami, sú skutočné? Nový zákon klepne nepoctivcom po prstoch

Čo sa týka platov, tie teda v krízovom období covidu či po začiatku vojny na Ukrajine nestúpali tak prudko ako ceny. Napríklad v roku 2022 zarábal priemerný Slovák v hrubom za mesiac 1 304 eur a o rok neskôr to bolo 1 430 eur. To predstavuje nárast o menej ako desať percent, zatiaľ čo ceny potravín v tomto období narástli o vyše 15 percent.

Čoraz drahšie Vianoce

Hoci ceny v obchodoch nerastú tak rýchlo ako predtým, stále platí, že sa nezačali znižovať. Na našich peňaženkách to aktuálne cítime viac ako inokedy. Blížia sa totiž vianočné sviatky, keď chceme sebe a svojim blízkym dopriať viac ako v priebehu zvyšku roka.

Podľa aktuálneho prieskumu, ktorý agentúra Focus realizovala pre spoločnosť Partners Group, sa budú priemerné výdavky na tohtoročné Vianoce pohybovať na úrovni 596 eur, čo v porovnaní s minulým rokom predstavuje nárast o 11 percent. Viac platíme nielen za výzdobu našich domov, ale aj za darčeky pre blízkych.

„V porovnaní s rokom 2020, keď vianočný rozpočet domácností predstavoval približne 400 eur, zaznamenávame v horizonte piatich sledovaných rokov výrazný nárast nákladov na vianočné sviatky, a to až o 49 percent, čiže takmer o polovicu," priblížila odborníčka na osobné financie vo firme Partners Group Ivana Paráková.

Fico, Komárno Čítajte viac Vláda bude v budúcom roku pod časovým tlakom, navyše bude musieť ďalej masívne šetriť. Napriek tomu Fico hovorí o rozdávaní

Z prieskumu antikvariátu Knihobot zároveň vyplýva, že Slováci začínajú meniť svoje nákupné návyky aj pod vplyvom ekonomickej situácie. „Ekonomická situácia zohráva u Slovákov významnú úlohu: tretina dopytovaných plánuje na darčeky minúť 100–200 eur, druhá tretina do 100 eur," píše v tlačovej správe spoločnosť, ktorá sa zaoberá predajom kníh z druhej ruky.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 486 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #nákupy #ceny potravín