V rozpočte na budúci rok Rusko takzvané obranné výdavky zvyšuje o štvrtinu na 6,3 percenta HDP. Je to najvyššia úroveň od skončenia studenej vojny. Vojnové výdavky by mali v budúcom roku dosiahnuť 13,5 bilióna rubľov, teda 1,35 miliardy dolárov. Tieto výdavky budú tvoriť zhruba tretinu celého rozpočtu. Výdavky na obranu, ktoré sú do veľkej miery výdavky na financovanie útočnej vojny proti Ukrajine, ukazujú, že situácia sa nevyvíja podľa predstáv Kremľa. V rozpočte na rok 2024 vláda predpokladala, že v roku 2025 výdavky na obranu o pätinu klesnú, namiesto toho stúpajú.
Čítajte viac Fico sa usmieval a podával si ruky. No schválený deficit patrí k najhorším v EÚ a tvrdé šetrenie ešte len prídeNapriek tomu platí, že Rusko peniaze na financovanie vojny má. Približne rovnakú sumu, ktorú Rusko plánuje minúť na vojnu v budúcom roku má vláda v rôznych formách k dispozícii vo Fonde národného bohatstva. Tieto prostriedky sú v rôznej forme a takzvané likvidne aktíva, tvoria približne polovicu všetkých zdrojov vo fonde. Práve tieto prostriedky sa dajú ľahko premeniť na peniaze.
Rusko peniaze získava z predaja fosílnych palív. Z tohto zdroja už od začiatku vojny Rusko globálne získalo takmer 800 miliárd eur. Napriek tomu, že EÚ značne obmedzuje dodávky fosílnych palív z Ruska, stále je celkovo druhý najvýznamnejší dovozca ruských palív. Od začiatku vojny do EÚ pritiekli nerastné suroviny za 207 miliárd eur. Slovensko doviezlo suroviny za 12,2 miliardy eur. Dovoz palív vo väčšej hodnote ako EÚ má od začiatku vojny iba Čína.
Snaha EÚ odpojiť sa od ruských palív sa prejavuje pri pohľade na dovozné štatistiky z tohto roka. Export do Číny je v porovnaní s EÚ takmer trojnásobný, viac ako EÚ dováža ešte aj India a Čína.