V jednotlivých krajoch je počet bytov nerovnomerný, počet dokončených bytov sa prepadol napríklad v Bratislave, a to aj napriek tomu, že záujem o bývanie v hlavnom meste sa zvyšuje. Najviac bytov sa v treťom štvrťroku dokončilo v Trnavskom kraji, bolo ich až 992. V ostatných krajoch sa výstavba pohybovala na úrovni od 789 v Bratislavskom kraji po 240 bytov v Košickom kraji. „Medziročný pokles dostavby bytov zaznamenalo celkovo päť z ôsmich krajov Slovenska. Počty kolaudácií sa najvýraznejšie, o vyše pätinu, prepadli v Bratislavskom a Košickom kraji. Dvojciferný prepad dostavby bytov evidoval aj Nitriansky kraj,“ upozorňuje Štatistický úrad SR.
Čítajte viac Garáže, žumpy aj bazény sa budú stavať po novom. Vláda schválila zmeny, ktoré majú aj kritikovNie je prekvapením, že verejný sektor stavia len takmer zanedbateľný počet bytov. V treťom kvartáli verejný sektor pridal iba štyridsať bytov. Od začiatku roku vzniklo vo verejnom sektore, teda napríklad vo vlastníctve obce, len 270 bytov.
Platí to napriek tomu, že v tomto čase už mali na Slovensku vo veľkom vznikať nájomné byty vo vlastníctve štátu. Tento projekt však stagnuje, keďže Európska komisia nerozhodla o tom, či výstavba takýchto bytov s nižšou DPH je prípustná. Celý projekt štartovala ešte predchádzajúca politická garnitúra a aktuálna vláda ho oživuje.
Podpora, ktorú štát poskytuje developerom, má podobu nižšej sadzby DPH vo výške päť percent, ktoré by si podľa predstáv štátu mohli pri výstavbe štátom podporovaného bývania uplatniť. Problém je v tom, že na takýto postup potrebuje vláda potvrdenie od Európskej komisie. Tá posudzuje, či takáto pomoc nespadá do kategórie nepovolenej štátnej pomoci, ktorá by iných hráčov na trhu diskriminovala. Definitívne rozhodnutie sa očakávalo ešte minulý rok, no stále neprišlo a súčasná vláda ešte prednedávnom naznačovala, že komisia má s takýmto riešením problém.
Premiér Robert Fico (Smer) už však teraz hovorí, že dohoda s Európskou komisiou už existuje. Slovensko sa podľa neho s komisiou dohodlo a vydalo stanovisko, ktoré hovorí, že „päťpercentná DPH nie je problém“. Do tohto projektu sú zatiaľ zapojené dve firmy; sú nimi spoločnosti Kooperativa a WBG. Napriek tomu, že Fico tvrdí, že s nižšou DPH nebude mať Európska komisia problém, vláda schválila návrh dodatkov k existujúcim zmluvám s oboma firmami, ktoré možné problémy pripúšťajú. Tieto dodatky upozorňujú na to, že forma pomoci, ktorú štát pripravil, zatiaľ nie je ani schválená, no ani neschválená.