Pred pár rokmi stál pár centov, dnes státisíce. Kto investoval, dobre zarobil, Trump jeho cenu vyháňa do nebies

Virtuálna mena bitcoin láme rekordy. Vo štvrtok pokorila hranicu 100-tisíc amerických dolárov za jeden bitcoin. Za týždeň tak vzrástla o sedem percent na vyše 103-tisíc dolárov. Je to závratný rast, ktorý odštartovala najstaršia kryptomena pred 16 rokmi, keď mala hodnotu iba 15 centov. Vlani mala hodnotu iba 60-tisíc dolárov.

06.12.2024 08:14
debata (2)
Levanduľa z Liptova
Video

Cenu bitcoinu tlačia nahor správy, že nastupujúci americký prezident Donald Trump je nadšencom kryptomien a zvolí voľnejší prístup k ich regulovaniu. Svedčí o tom aj rozhodnutie vymenovať na post predsedu vplyvnej americkej Komisie pre cenné papiere a burzy Paula Atkinsa, ktorý je považovaný za stúpenca kryptomien. Súčasný šéf komisie Gary Gensler odstúpi z funkcie v januári, pričom razil oveľa tvrdší prístup ku kryptomenám. Iba od vyhlásenia výsledkov amerických volieb jeho cena narástla o 40 percent. Dá sa preto hovoriť o nevídanej vlne optimizmu.

euro bankovky, peňaženka, financie, sporenie, kríza, šetrenie Čítajte viac Rýchle platby aj nové druhy podvodov. Čo čaká banky na budúci rok?

Dokopy tak hodnota všetkých vyťažených bitcoinov stúpla na dva bilióny dolárov. Je to rekordná suma. Bitcoin je stále najvýznamnejšou virtuálnou menou na svete, trhová dvojka je mena ethereum, no je výrazne menšia ako bitcoin. Celý trh s virtuálnymi menami má v súčasnosti hodnotu 3,67 bilióna dolárov, 55 percent z toho tvorí práve bitcoin.

Bitcoin založila pred 16 rokmi osoba so pseudonymom Satoši Nagamoto ako virtuálnu menu nezávislú od regulácie vlády. Dodnes sa nevie, či je to jedna osoba, alebo nejaké zoskupenie.

Ak niekto vlastnil čo i len jeden bitcoin pred pár rokmi, v súčasnosti na ňom slušne zarobil. Koľko Slovákov investovalo do bitcoinu? To je ťažko zistiť. Slovenská asociácia správcovských spoločností, ktorá združuje investičné spoločnosti, takéto dáta nemá.

Vývoj ceny bitcoinu. Foto: Coinmarketcap.com
BTC All graph coinmarketcap Vývoj ceny bitcoinu.

Predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ tejto spoločnosti Roman Vlček hovorí, že okrem Trumpa podporuje rast ceny virtuálnej meny bitcoin aj to, že ho podporuje čoraz viac ľudí, ako aj inštitúcií. „Cena bitcoinu sa ťažko predpovedá, lebo je primárne závislá od ponuky a dopytu po ňom. Je zrejmé, že dopyt je v poslednom čase vysoký,“ hovorí Vlček.

Sám ľuďom nedáva odporúčania, ako investovať, no zároveň dodáva, že vo všeobecnosti je lepšie investovať, ako sa spoliehať na štát. „Vzhľadom na to, že ide o vysoko volatilné a rizikové aktívum, tak treba doň investovať s rozvahou a určite menšiu časť svojich peňazí,“ pokračuje Vlček. A hlavne – podčiarkuje investičný odborník – treba investovať do toho, čomu ľudia rozumejú.

Bitcoin po prvýkrát prekročil hranicu 100 000...
bitcoin Bitcoin po prvýkrát prekročil hranicu 100 000 dolárov.

Spoločnosť Across Private Investments zaradila virtuálne meny medzi víťazov končiaceho sa roka. „Z hľadiska aktív sa globálne najviac darilo akciám technologických spoločností, korporátnym dlhopisom, kryptomenám či private equity,“ hodnotia situáciu analytici Across Private Investments. Opäť však platí, že táto investícia je vhodná najmä pre skúsených investorov.

Niektorí odborníci hovoria o všetkych kryptomenách ako o bubline, ktorá nemá skutočnú hodnotu. Rozdiel oproti vlastneniu akcií firiem je, že firmy reálne fungujú, vytvárajú hodnoty a zisk, tvrdia kritici kryptomien. Nadšenci im zase oponujú, že jeho cenu netvorí to, čo si myslia kritici, ale vytvára ju jednoducho ponuka a dopyt.

Po celom svete tak naďalej prebieha debata o tom, či bitcoin má vnútornú hodnotu, alebo nie. Rozhodne zaujímavá je podkladová technológia blockchain. Táto technológia umožňuje vytvoriť databázu, v ktorej je veľmi náročné spätne meniť jednotlivé zápisy. Preto je to technológia, ktorá je vhodná aj na to, aby na jej základe fungovala aj virtuálna mena.

„Takmer 16 rokov od vyťaženia prvého bloku v roku 2009 dosiahol bitcoin medzník 100-tisíc dolárov za mincu a jeho celková trhová kapitalizácia dnes predstavuje 2,1 bilióna dolárov. Táto skutočnosť bitcoin zároveň radí na veľmi krátky zoznam iba siedmich aktív alebo spoločností, ktoré dosiahli trhovú kapitalizáciu vyššiu ako dva bilióny dolárov, pričom ostatných šesť tvoria zlato a technologické giganty Nvidia, Apple, Microsoft, Alphabet (Google) a Amazon,“ hovorí manažér spoločnosti Binancia Ondrej Pilný pre České noviny.

Trump pritom nebol vždy taký nadšenec do kryptomien. „Donald Trump síce nebol stálym fanúšikom kryptomien, no pred voľbami sa jeho názor zmenil a predvolebná kampaň bola do veľkej miery zameraná aj na potenciálnu podporu kryptomien. Jeho najvýraznejšie rozhodnutia po nástupe do úradu by pritom mali byť vyhodenie Garyho Genslera, šéfa komisie pre burzy a cenné papiere, ktorá stála za oddialením schválenia ETF fondov nadviazaných na bitcoin, ale aj vytvorenie štátnej bitcoinovej rezervy, ktorá by mala minimálne ponechať kryptomeny v držbe Spojených štátov,“ hovorí analytik XTB brokers Marek Nemky. Dokonca Trump uvažuje nad zriadením nového úradu, ktorý by mal na starosti politiku digitálnych aktív.

„Takéto možné politiky tak vyvolávajú zvýšenú dôveru u investorov, ktorí očakávajú, že o ne bude v budúcnosti väčší záujem, a tak ho začali nakupovať už v súčasnosti. Výrazným nákupcom je v súčasnosti spoločnosť Microstrategy, ktorá si naďalej požičiava na finančných trhoch a z prostriedkov naďalej nakupuje bitcoin. Dnes tak spoločnosť Microstrategy má na svojich aktívach už výraznú zásobu kryptomien, približne v hodnote 31 miliárd dolárov,“ pokračuje Nemky.

Bitcoin tlačia hore aj investori, ktorí si ho môžu kúpiť bez toho, aby ho naozaj vlastnili. A to prostredníctvom fondov obchodovaných na burze (ETF – Echange Traded Funds). Netreba tak vlastniť ani účet na kryptoburze. „Noví investori sa po voľbách výrazne potešili a vo veľkom začali nakupovať bitcoinové ETF, ktoré im umožňujú vlastniť bitcoin bez akýchkoľvek prekážok a bez zakladania účtov na kryptomenových burzách. Bitcoin tak dokázal od volieb prilákať ďalších takmer šesť miliárd dolárov, čím hodnota aktív pod správou týchto fondov presiahla hranicu 100 miliárd dolárov. Na trh takisto prichádza nový finančný produkt, čo zvýšilo záujem o bitcoinové ETF. Ide o opcie, teda finančné deriváty, ktoré poskytujú investorom možnosť, ale nie nutnosť, nakúpiť bitcoinové ETF v budúcnosti za vopred dohodnutú sumu. Takéto produkty poskytujú investorom finančnú páku, ktorá im násobí budúce výnosy, ale rovnako aj straty, a rozhodne prilákali ďalšiu časť investorov,“ vysvetľuje Nemky.

Bitcoin má za sebou históriu rýchlych vzostupov, ale aj pádov. Týmto pohybom sa hovorí volatilita. Tento rok zaznamenal rast 135 percent, čo je slušný pohyb nahor, no zďaleka nie je najväčší. Keď sa končil rok 2010, mal hodnotu 30 centov. V minulom roku jeho cena narástla o 157 percent, no rok predtým spadla o 64 percent. V roku 2011 si podľa agentúry Bloomberg pripísala nárast o 1 137 percent, v roku 2013 zase 5 428 percent a v roku 2017 opäť 1 375 percent.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #bitcoin