Budeme mať čo piť? Vína bude najmenej za vyše 60 rokov, varujú odborníci

Produkcia vína pokračuje v poklese aj tento rok a očakáva sa, že zaznamená najnižšiu úroveň za 63 rokov. Uviedla to Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV), ktorej údaje zverejnili agentúry AFP a Reuters. Dôvodom je klimatická zmena, ktorej výsledkom sú prudké výkyvy počasia.

01.12.2024 09:16
debata (8)
Máme už stav klimatickej núdze? Kedy na rovníku nebude voda a nastane masívna klimatická migrácia?
Video
V relácii Pravda o klíme odpovedá Jakub Hrbáň z iniciatívy Klíma ťa potrebuje. / Zdroj: TV Pravda

Na základe údajov o zbere v 29 krajinách, ktoré sa na celosvetovej produkcii vína podieľajú 85 percent, by podľa OIV mala produkcia dosiahnuť v tomto roku od 227 miliónov do 235 miliónov hektolitrov. Priemer predstavuje 231 miliónov hektolitrov, čo je zhruba o 2 percentá menej ako v predchádzajúcom roku a najnižší objem od roku 1961, keď sa vo svete vyprodukovalo 220 miliónov hektolitrov vína.

„Hlavnou príčinou poklesu produkcie vína sú znovu klimatické podmienky na obidvoch pologuliach,“ uviedla OIV. Poukázala na jarné mrazy, extrémne zrážky a neskôr dlhodobé sucho.

DE5A048D-115F-47CC-AAC5-912ED903B476 Čítajte viac V Rusku citeľne zdraželo maslo a niekde aj chýba. Musia ho dovážať z Turecka a arabských emirátov

Opäť sa počíta s nízkou produkciou v Európe s výnimkou Portugalska a Maďarska. V Európskej únii odhaduje OIV produkciu vína na úrovni 139 miliónov hektolitrov. Ak sa odhad naplní, bude to znamenať pokles oproti roku 2023 o 3 percentá a najnižšiu úroveň v tomto storočí.

Najvyššia produkcia sa očakáva v Taliansku, kde OIV počíta s vyrobením 41 miliónov hektolitrov vína. Druhé miesto vo svete by malo zaujať Francúzsko s odhadovanou produkciou 36,9 milióna hektolitrov. Tento objem však oproti predchádzajúcemu roku predstavuje pokles zhruba o 23 percent. Tretia najvyššia produkcia vo svete sa očakáva v Španielsku.

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #víno #klimatická kríza