Slovensko je veľmi hladné po pracovnej sile, chýbajú nám desaťtisíce ľudí. Za pár rokov k nám prišli tisíce migrantov

Na Slovensku pracuje historicky najviac ľudí z cudziny. Ich počet v októbri prekročil vyše 113-tisíc, pred desiatimi rokmi ich pritom bolo len čosi vyše 20-tisíc. Znamená to, že od roku 2014 do dnes počet pracujúcich cudzincov na Slovensku narástol o vyše 465 percent.

30.11.2024 05:00
debata (88)
Minister financií Ladislav Kamenický hovorí o štátnom rozpočte a konsolidácii
Video
Zdroj: TV Pravda

Zaujímavé je pritom sledovať aj to, z ktorých krajín títo ľudia pochádzajú. Z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny vyplýva, že aktuálne u nás robia najmä ľudia z Ukrajiny. Ich počet sa za posledných desať rokov zvýšil z necelej tisícky v roku 2014 na súčasných viac ako 44-tisíc. „Počet pracujúcich cudzincov pokračuje v raste. V septembri ich pribudlo takmer 2 400 a celkový počet – 111 400 – tak opäť prekonal historicky najvyššiu úroveň," priblížil analytik Národnej banky Slovenska Michal Doliak.

Štatistické krivky ukazujú, že najväčší prírastok zamestnaných Ukrajincov na našom území bol medzi rokmi 2018 až 2019 a 2021 a 2022. Zatiaľ čo v prvom prípade zohrávali úlohu najmä ekonomické faktory ako vyššie mzdy, ktoré u nás odídenci od nášho východného suseda zarobili, v druhom prípade tieto počty zvýšil vojnový konflikt, ktorý Rusko rozpútalo v druhej polovici februára 2022.

Zároveň aj pomimo pracovných štatistík platí, že najviac zastúpenou skupinou cudzincov u nás sú práve ľudia pochádzajúci z Ukrajiny. „Občania Ukrajiny sú najpočetnejšou skupinou cudzincov na Slovensku. Na konci roka 2021 predstavovali zhruba polovicu štátnych príslušníkov tretích krajín a v priebehu roka 2022 ich podiel v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine vzrástol na 70,5 percenta," napísali autori štúdie s názvom „Pracovným migrantom z Ukrajiny sa na Slovensku darí lepšie ako odídencom" Marcela Veselková a Branislav Hábel z Inštitútu sociálnej politiky.

Indov u nás pracuje čoraz viac

Aby sme to zhrnuli – počet pracujúcich Ukrajincov u nás za posledných desať rokov stúpol o viac ako 4 600 percent. V roku 2014 však spomedzi všetkých cudzincov pracovalo suverénne najviac ľudí, ktorí pochádzali z Rumunska (5 035). Najviac Rumunov, vyše 11-tisíc, u nás pracovalo v roku 2018, neskôr ich počty klesli a aktuálne u nás robí niečo vyše 7-tisíc ľudí z tejto krajiny.

V priebehu posledných desiatich rokov na Slovensku výrazne stúpol aj počet pracovníkov zo Srbska, z Maďarska, Českej republiky či Indie. Počet pracujúcich Srbov u nás od konca roku 2014 do októbra stúpol z 599 na viac ako 9-tisíc ľudí. Maďarov v tom čase na Slovensku pracovalo menej ako 2-tisíc a dnes je ich 6 314.

Podľa Doliaka z našej centrálnej banky okrem Ukrajiny pribudlo najviac nových pracovníkov z Indie, Kazachstanu a Moldavska. Pozrime sa preto na niektoré čísla z týchto exotickejších krajín. Spomedzi spomínaných štátov je najväčší prírastok možné vidieť u ľudí, ktorí na náš trh práce prichádzajú z Indie.

Zatiaľ čo v roku 2014 u nás podľa štatistických údajov pracovalo iba 135 Indov, v októbri tohto roka ich už bolo viac ako 5 300. Čo sa týka pracovníkov z Moldavska, tých v slovenských firmách pred desiatimi rokmi robilo iba približne 19, dnes ich už je evidovaných 1 633.

Ľudia stále chýbajú

Podľa novej Správy o finančnej stabilite z pera analytikov Národnej banky je náš trh práce v dobrej kondícii. „Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na trhu práce, sa už takmer rok pohybuje pod úrovňou 170-tisíc osôb. Miera nezamestnanosti sa tak výraznejšie nemení a osciluje neďaleko svojho historického minima okolo úrovne päť percent. Počet inzerovaných pracovných miest sa v posledných mesiacoch síce znížil, ostáva však aj naďalej vysoký," píšu bankári.

Platí tak, že na Slovensku aktuálne pracuje historicky najviac ľudí. Zároveň máme nižšiu nezamestnanosť, ako je priemer Európskej únie (EÚ), no vyššiu ako u našich susedov.

Napriek pozitívnym číslam v oblasti zamestnanosti firmy dlhodobo hovoria o tom, že nám naprieč celým trhom práce chýba približne 100-tisíc kvalifikovaných ľudí. Situácii nepomohli ani masívne odchody do predčasného dôchodku a problém nevyriešil ani pribúdajúci počet pracujúcich zamestnancov zo zahraničia.

Veselková a Hábel z Inštitútu sociálnej politiky v tejto súvislosti upozorňujú na to, že trh práce je potrebné vo veľkej miere zefektívniť a zjednodušiť proces zamestnávania cudzincov. „Na slovenskom trhu práce je dlhodobý nesúlad ponuky a dopytu po pracovnej sile, nielen kvalifikovanej. Ďalším problémom, s ktorým sa Slovensko musí vyrovnať, je zreteľný odlev študentov a mladých ľudí do zahraničia. Dôvodom ich odchodu do zahraničia už nemusí byť len vyšší plat, ale aj lepšie vzdelanie či viac pracovných príležitostí. To vytvára tlak na zamestnávanie cudzincov, ale ich prílev je limitovaný pracovnoprávnou legislatívou a zdĺhavými byrokratickými postupmi," tvrdia odborníci z inštitútu.

Vláda na čele s Robertom Ficom (Smer) však má v rukách nástroje, ktoré môže pri lákaní pracovnej sily zo zahraničia použiť. Robotníkom z vybraných štátov preto ponúka pracovné víza, ktoré im zjednodušia proces hľadania si práce na Slovensku. Aktuálne platí, že v priemysle či v kamiónovej a autobusovej doprave sa môžu zamestnať tisícky cudzincov, ktorí musia spĺňať kvalifikačné predpoklady. Cestu k práci u nás však majú jednoduchšiu ako ľudia, ktorí žiadajú o pracovné povolenie klasickou cestou.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 88 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #cudzinci #zamestnanci #zahraniční pracovníci