Obáv z transakčnej dane je viacero
V prípade dane z finančných transakcií sa objavujú obavy z dôsledkov, ktoré nová daň bude mať pre podnikateľov. Inštitút INESS upozornil, že zavedenie transakčnej dane sa podobá na ďalšie zvýšenie dane z príjmu právnických osôb. Firemná daň tak podľa nich stúpne až na 27,3 percenta. To z hľadiska európskych pravidiel nehrá dôležitú úlohu, no je to zaujímavé číslo v porovnaní s Maďarskom. Tam je sadzba korporátnej dane na úrovni deväť percent.
Práve celkové daňové zaťaženie je jeden z faktorov, ktorý ohrozuje celkovú konkurencieschopnosť podnikateľského prostredia na Slovensku a je to jeden z dôvodov, prečo podnikatelia mohli špekulovať nad tým, že budú účty otvárať v zahraničí.
Navyše existujú obavy z toho, že daň z finančných transakcií prispeje k vyššiemu rastu cien. „Snaha medziročne znížiť celkový deficit o 0,9 percenta HDP najmä prostredníctvom zvýšenia DPH bude znamenať dočasné výraznejšie ochladenie domácej spotreby a zavedenie novej dane z finančných transakcií môže viesť ku spomaleniu investícií v súkromnom sektore,“ upozorňuje vo svojej prognóze Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).
Miera inflácie v tomto roku by podľa odhadov rezortu financií mohla dosiahnuť tri percentá, a aj pod vplyvom konsolidačného balíka by v budúcom roku mohla stúpnuť na vyše päť percent.
Transakčná daň je jeden z najvýznamnejších pilierov konsolidačného balíka na budúci rok. Jeho výška presahuje dve miliardy a stovky miliárd má priniesť práve transakčná daň. Koľko z nej štát napokon vyberie, je nejasné aj preto, že s touto daňou nie sú významnejšie skúsenosti v iných krajinách.