Vláda od budúceho roka zavedie úplne novú daň: porušuje slobody, ktoré zaručuje EÚ, odkazujú experti

Slovenská daň z finančných transakcií by mohla porušovať pravidlá EÚ. Myslia si to predstavitelia slovenskej pobočky IFA (International Fiscal Association), ktorá združuje daňových poradcov a právnikov.

12.11.2024 05:00
debata (64)
Video
Zdroj: TV Pravda

Názor, že zavedenie dane na bankové prevody by mohlo porušovať európske pravidlá, sa opiera o to, že slovenský daňový systém neexistuje izolovane vo vzduchoprázdne. Slovensko je členom EÚ a aj eurozóny a to znamená, že voči ostatným členom tohto spoločenstva máme určité povinnosti. Práve tie môže nová daň podľa IFA porušovať.

Ohrozujeme európske slobody?

Jednou z vymožeností spoločného európskeho trhu je viacero ekonomických slobôd, medzi inými slobodný pohyb osôb. To de facto zaručuje, že Slováci môžu odísť slobodne pracovať napríklad do Rakúska, Česka a aj Nemecka bez byrokratických prekážok. Ďalšou slobodou je pohyb kapitálu a práve s ňou môže byť transakčná daň podľa IFO v rozpore.

„V rámci ustanovení tejto kapitoly sú zakázané všetky obmedzenia pohybu kapitálu medzi členskými štátmi navzájom a členskými štátmi a tretími krajinami,“ píše sa v zmluve o fungovaní EÚ. Tento princíp podľa odborníkov na dane schválená transakčná daň porušuje. „Je zrejmé, že slovenský zákon o dani z finančných transakcií bol prijatý bez toho, aby bol v riadnom procese odobrený zodpovednými orgánmi EÚ z pohľadu súladu s európskym právom. Nová daň by nielen neprimerane zasiahla firmy podnikajúce na Slovensku, ale zároveň by časť firiem diskriminovala a neprimerane zaťažovala,“ hovorí Silvia Hallová, partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton.

Experti na dane vidia problém aj v tom, že táto daň sa týka aj subjektov pôsobiacich v zahraničí. „Z pohľadu európskeho práva je problémové, že nová daň z finančných transakcií sa bude vzťahovať aj na bankové transakcie uskutočňované slovenskými podnikateľmi na účtoch v zahraničných bankách a bude mať za následok vyššie zdanenie v prípade cezhraničných zúčtovaní nákladov,“ vysvetľuje Renáta Blahová, prezidentka slovenskej pobočky IFA a partnerka BMB Partners TAXAND.

Daň z finančných transakcií uplatňuje z európskych krajín zatiaľ len Maďarsko, tam je však situácia iná preto, že Maďarsko má vlastnú menu. Na Slovensku je euro, čo znamená, že účet v eurách si slovenský podnikateľ môže otvoriť v množstve iných krajín.

Zuzana Kusá, SAV, sociologička, Čítajte viac Sociologička Kusá: Je mýtus, že najohrozenejší chudobou sú seniori

Túto okolnosť rieši zákon tak, že napríklad slovenský podnikateľ si bude musieť daň vyrovnať sám. To,samozrejme, komplikuje podnikateľom život a zvyšuje ich náklady spojené s touto daňou. Za týchto podnikateľov totiž daň neprevedie na účet štátu banka, ktorá pôsobí na inom trhu. Tým, že štát daň nastavil takto, sa snaží zabrániť tomu, aby podnikatelia daň z finančných transakcií obchádzali. „Vyššie efektívne zdanenie cezhraničných zúčtovaní nákladov v porovnaní s domácimi, ako aj legislatívna požiadavka na slovenských podnikateľov na „samovýpočet“ a odvádzanie dane na mesačnej báze z pohybov na účtoch v zahraničných bankách predstavuje neprimeranú a diskriminačnú administratívnu záťaž,“ hovoria predstavitelia IFA.

Denník Pravda sa so žiadosťou o reakciu na tieto tvrdenia obrátil na ministerstvo financií, rezort na otázky nereagoval.

Pravdou je, že daň z finančných transakcií v Maďarsku funguje. V roku 2012 sa k tejto dani vyjadrovala aj Európska centrálna banka (ECB). K tejto dani mala ECB vtedy výhrady, no tie sa týkali spôsobu, akým sa daň prijímala. ECB upozorňovala, že maďarská vláda vytvorila len malý priestor na konzultácie o dani, tiež vyjadrila obavy spojené so zásahmi do nezávislosti maďarskej centrálnej banky.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 64 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #EÚ #Slovensko #daň z finančných transakcií