1. Miera nezamestnanosti nie je vysoká
V tomto ukazovateli je americká ekonomika relatívne v dobrej kondícii. Prácu v USA nemá takmer sedem miliónov občanov. Miera nezamestnanosti sa tak v októbri dostala na 4,1 percenta. Relatívne horšie sú na tom občania čiernej pleti a hispánske etnikum. V oboch prípadoch je miera nezamestnanosti nad hranicou piatich percent.
V čase globálnej hospodárskej krízy sa miera nezamestnanosti vyšplhala na úroveň približne desať percent a v čase pandémie ochorenia COVID-19 sa miera nezamestnanosti v krajine šplhala k pätnástim percentám. Trh práce sa teda zotavil a nedostatok pracovných miest nie je kľúčovým problémom americkej ekonomiky. Napriek tomu platí, že zamestnanosť je dôležitou predvolebnou témou.
Donald Trump živí predstavu o tom, že nelegálni migranti berú obyvateľom USA prácu a jeho ambíciou je vysťahovať osem miliónov nelegálnych migrantov. „Dôležitou prioritou Donalda Trumpa je vysťahovanie väčšiny ilegálnych migrantov, ktorých môže v USA žiť aj viac ako 11 miliónov. Keďže veľká časť z nich pracuje a mnohým sa tam narodili deti s americkým občianstvom, tento prísľub môže byť oveľa emočne, logisticky i ekonomicky komplikovanejší ako zavedenie ciel,“ hovoria analytici VÚB banky.
Simulácia Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku ukazuje, že dosahy teoretického zníženia objemu pracovných síl by pre americkú ekonomiku mohli byť obrovské. V prípade vysťahovania 8,3 milióna migrantov by sa počet odpracovaných hodín znížil do roku 2028 o viac ako šesť percent a HDP zrejme ešte viac,“ hovoria.
Napriek tomu, že trh práce na Slovensku je v súčasnosti v dobrej kondícii, miera nezamestnanosti na Slovensku je v porovnaní s USA vyššia. V druhom štvrťroku bola na úrovni 5,2 percenta a prácu nemalo necelých 143-tisíc ľudí.