Trump by ekonomiku poškodil viac
Dôsledky obchodných vojen pre EÚ prepočítala vo svojej analýze zverejnenej v októbri Konfederácia dánskeho priemyslu. Tá počíta s tým, že USA budú voči EÚ uplatňovať clá vo výške desať percent a voči Číne clá vo výške šesťdesiat percent. Takáto zmena vzťahov by pre EÚ znamenala zníženie výkonu ekonomiky o 2,5 percenta do roku 2027. To by znamenalo pokles hrubého domáceho produktu EÚ o 391 miliárd eur. Tieto prepočty sú založené na predpoklade, že clá budú účinné v roku 2025. Pre každého človeka by to znamenalo menej o 870 eur. Zároveň by to znížilo zamestnanosť o 0,7 percenta, zmizlo by teda 1,7 milióna pracovných miest.
Zásadné problémy by pocítila aj slovenská ekonomika. Prepočty Konfederácie dánskeho priemyslu hovoria o tom, že HDP Slovenska by v roku 2027 kleslo až takmer o štyri miliardy eur a na Slovensku by sa zrušilo až takmer 27,7 tisíca pracovných miest.
Čítajte viac Juraj Valachy: Vláda nebude môcť šetriť ako doteraz. Na rad budú musieť prísť nepopulárne opatreniaJe to však iba jeden zo scenárov a dôsledky môžu byť rôzne. Paradoxne by vyššie clá poškodili do veľkej miery americkú ekonomiku. „Keď scenár vyšších ciel prepočítavali naši kolegovia pomocou globálneho makroekonomického modelu spoločnosti Oxford Economics, vyšiel im pokles čínskych vývozov do USA až o 85 percent, čo by negatívne ovplyvnilo aj produkciu v samotných Spojených štátoch. Teda oveľa masívnejší vplyv ako mala Trumpova obchodná vojna v rokoch 2018 a 2019, keď clá vystúpili zhruba na 23 percent. Najväčší negatívny vplyv však očakávajú v mexickej a čínskej ekonomike,“ upozorňuje analytický tím VÚB banky. Už v roku 2025 by sa podľa prepočtov Intesa Sanpaolo, materskej spoločnosti VÚB banky, HDP, ktoré vygenerujú USA, znížilo o 0,2 percenta.
Boj proti dovozom z Číny by mohol znamenať tlmenie negatívnych dôsledkov pre Európu. „Keďže by Čína bola v medzinárodnom obchode silno znevýhodnená, zavedenie 10-percentného cla na európsky tovar by mohlo paradoxne znamenať, že mnohé výrobky zo starého kontinentu by sa v USA mohli presadiť o čosi lepšie. Preto je negatívny vplyv na eurozónu odhadovaný len na úrovni do 0,2 percenta HDP,“ dodávajú analytici VÚB banky. Práve z toho dôvodu existujú aj prepočty, ktoré naznačujú, že z boja medzi USA a Čínou by EÚ dokonca mohla vyťažiť rast.
Donald Trump však hovorí aj o oveľa prísnejšej politike zavedenia ciel. Za určitých okolností sa vyhráža zavedením stopercentných ciel. Zjednodušene by to znamenalo, že na dovezený tovar v hodnote tisíc dolárov by sa uplatnilo clo vo výške tisíc dolárov. Trump by tak podľa očakávaní vytvoril situáciu, ktorá by nebola dobrá pre nikoho, boli by len porazení. Čelil by tak určite aj vnútropolitickým tlakom na to, aby takéto opatrenia nezavádzal. „Ak by vyhral Donald Trump, dostávame sa pred otázku, či máme veriť jeho ekonomickým návrhom, alebo nie. Ak mu veríme napríklad v tom, že zavedie 100 % clo na všetky dovozy, tak americkú a následne aj svetovú ekonomiku postihne úplne zbytočná katastrofa. Ak mu neveríme, tak potom nevieme povedať, aké ekonomické opatrenia ako prezident zavedie,“ hovorí Tibor Lörincz, analytik Tatra banky.
Čítajte viac Škola života nestačí. Tí, čo majú lepšie výsledky v škole, majú vyššie platy. Analytici zrátali, o koľko„Donald Trump je známy svojimi bombastickými, často protirečiacimi si návrhmi. Napríklad Obamov zákon o zdravotnom poistení sľuboval zrušiť a nahradiť krátko po zvolení v roku 2017, v nedávnej debate priznal, že ani dnes, v roku 2024, nemá pripravenú alternatívu. Trumpove avizované ekonomické návrhy by boli pre americkú ekonomiku zlé až katastrofálne, dnes ale nevieme, ktoré z jeho tvrdení treba brať vážne,“ dodáva.
Podľa Tibora Lörincza by víťazstvo Donalda Trumpa znamenalo aj v najlepšom scenári veľkú neistotu a prípadnú krízu. Úspech Kamaly Harrisovej by, naopak, výrazný výkyv nespôsobil. „Ak by vyhrala Kamala Harrisová, asi si ekonomické dôsledky nevšimneme, keďže bude viac-menej pokračovať v politikách Joea Bidena,“ hovorí.
S tým, že víťazstvo Harrisovej bude znamenať pokojnejší vývoj, súhlasí aj Marián Kočiš. „V prípade víťazstva Kamaly Harrisovej možno očakávať menej prekvapení, teda aj nižšiu mieru neistoty a stabilnejšie prostredie. Pravdepodobne by nemalo dôjsť k eskalácii obchodných vojen, ktoré by výrazne poškodili našu otvorenú ekonomiku. Víťazstvo Kamaly Harrisovej však neznamená, že domáce úlohy si Európa nemusí urobiť,“ dodáva s tým, že EÚ bude musieť zapracovať v oblasti spoločnej obrany, energetickej bezpečnosti aj prechodu na obnoviteľné zdroje energií.