Znamenalo by to, že mnohé firmy, ktoré na Slovensku vytvárajú pracovné miesta, by nemali toľko príležitostí predávať svoje výrobky a služby. Slovenským záujmom je čo najsilnejšia ekonomika EÚ. Ak by sa začali Spojené štáty americké po prezidentských voľbách ekonomicky izolovať a prispeli by k obchodnej vojne, oslabila by sa európska ekonomika a spolu s ňou by sa zhoršila aj perspektíva Slovenska.
Prepuknutie obchodnej vojny, ktorej účastníkmi by boli USA, Čína a EÚ, by znamenalo, že jednotlivé mocnosti by si voči sebe začali uplatňovať dovozné clá, aby produkty dovážané zo zahraničia boli na jednotlivých trhoch drahšie a výhodu na domácom trhu získavali miestne firmy. Pre Slovensko a ani iné krajiny EÚ takéto niečo nie je dobré.
„V prípade Donalda Trumpa možno očakávať konfrontačnejší typ politiky, pričom na stole je zavedenie širokých dovozných ciel, čo potenciálne výrazne naruší exportne zameranú európsku ekonomiku. Sekundárne tu budú aj dosahy vyostrenejšej obchodnej vojny s Čínou,“ hovorí Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne.