Vajcia nemáme a nevieme, kedy budú, hovoria predavačky v jednom z veľkých obchodov. Bude ich dosť a aké sú ceny?

Nepočuli ste, že je kríza? Vajcia nemáme a nevieme, kedy budú, odpovedala predavačka prekvapeným zákazníkom v prevádzke Billy na Nobelovom námestí v Petržalke. Ďalšia z predavačiek dodala, že pred niekoľkými dňami síce dorazila dodávka vajec, no zákazníci ich rýchlo vykúpili. Reťazec totiž len pred niekoľkými dňami oznámil, že z regálov po celom Slovensku sťahuje vajcia dodané spoločnosťou Ovogal Farm z Dvorov nad Žitavou, kde bola potvrdená vtáčia chrípka.

01.11.2024 05:00
debata (78)
Zmeny v DPH: Prepočítali sme, či niečo zlacnie, čo zdražie a koľko to bude stáť bežného občana
Video
Zdroj: TV Pravda

Hoci v spomínanej prevádzke Billy vajíčka pri našej návšteve deň pred Sviatkom všetkých svätých nemali, zdá sa, že ide iba o anomáliu a dočasný výpadok. V iných prevádzkach totiž vajíčka ponúkali a aj samotný reťaze potvrdzuje, že dodávky sú pravidelné. „Billa Slovensko má v súčasnosti vajcia iba od slovenských dodávateľov. Dodávky vajec sú síce menšie, ale pravidelné. Analyzujeme možnosti na trhu tak, aby sme nášmu zákazníctvu vedeli tento tovar ponúknuť ako vždy, respektíve bez väčších obmedzení," priblížil pre Pravdu hovorca spoločnosti Marek Kravjar.

Problémy však nie sú len s tým, že pulty, kde doposiaľ ležalo dostatok vajec určených na predaj v kartónových obaloch, sú teraz v niektorých prípadoch prázdne či poloprázdne. Zákazníci sa sťažujú aj na vysoké ceny. V prevádzke Tesca, ktorá sa nachádza len pár metrov od spomínanej Billy, sme zachytili rozhovor mladého páru v maďarčine. „Ako to môže byť tak veľmi drahé?" pýta sa muž, pozerajúc sa na poloprázdny regál, kde svieti cenovka 3,49 eura za 10 kusov vajec.

Posledné údaje zo Štatistického úradu SR z augusta tohto roku prezrádzajú, že za 10 kusov vajec sme v obchode priemerne zaplatili dve eurá. V apríli 2023 boli ceny ešte vyššie – vajcia stáli 3,15 eura. Keďže ide o staršie údaje, Pravda sa bola pozrieť na to, ako to aktuálne vyzerá priamo v jednotlivých vybraných obchodoch. Napríklad v Terne si môžete spomínaný počet vajec kúpiť od 1,89 do 1,99 eura. V COOP Jednota, kde boli počas našej návštevy regály s vajíčkami plné, sa ceny pohybovali od 2,09 až do 3,89 eura za 10 kusov.

dôchodkyňa, nákup, seniorka, účet Čítajte viac Cena masla láme historické rekordy. Kupujeme ho drahšie ako Nemci, na problém upozorňujú aj mliekari

Aj v niektorých prevádzkach Billy však majú dostatok produktov. Napríklad v prevádzke reťazca v Bernolákove si môžete vajíčka kúpiť aj v cene pohybujúcej sa pod dvoma eurami, no iné „škatuľky" kúpite aj za 3,59 eura.

Navštívili sme aj jeden z mnohých obchodov Lidla, rovnako v Bernolákove, kde majú vajec dostatok. Tu ich môžete, podobne ako v iných prevádzkach reťazca, zohnať v cene od 1,95 až do 2,59 eura za 10 kusov. Na spresnenie – ceny sa líšia aj podľa veľkosti vajec. Tie väčšie s označením L sú drahšie ako menšie s označením M. Ušetriť tak môžete aj v prípade, ak sa rozhodnete kúpiť si menšiu veľkosť.

Bude v obchodoch dosť vajec?

Za zredukovanými dodávkami vajec v obchodoch stojí vírus H5N1, ktorý zasiahol slovenských, ale aj európskych producentov. V celej Európe pritom identifikovali celkovo až 200 ohnísk, v ktorých bol identifikovaný vírus vtáčej chrípky. Okrem Slovenska je zasiahnuté aj Poľsko, celá V4, Rakúsko či Nemecko a iné krajiny.

Čo sa týka samotného Slovenska, okrem spomínanej firmy Ovogal Farm sa v problémoch ocitla aj najväčšia firma u nás, ktorá sa zaoberá produkciou vajec – Novogal Dvory na Žitavou. Farma Novogal dodávala na slovenský trh ročne až 10 percent zo všetkých vajec, ktoré teraz budú chýbať. Máme tak problém. Podľa riaditeľa Únie hydinárov Slovenska Daniela Molnára tento výpadok naše ostatné farmy nedokážu nahradiť. Chýbajúce produkty tak budeme musieť nahradiť dovozom zo zahraničia.

SR ÚV premiér Fico obchodné reťazce zástupcovia stretnutie Čítajte viac Na niektoré potraviny budú oveľa nižšie dane ako doteraz. Budeme aj v obchodoch platiť výrazne menej?

Väčšie problémy však zatiaľ nemáme. Obchodné siete, ktoré sú združené vo Zväze obchodu, medzi ktoré patrí napríklad Coop Jednota, CBA, potraviny Fresch či Yeme, problémy nehlásia. Neodoberajú totiž vajíčka z farmy vo Dvoroch nad Žitavou, ktorá bola infikovaná vtáčou chrípkou. „Nateraz ide o problém lokálny a dočasný, ktorý by sa mal v priebehu mesiaca vyriešiť. Obchodníci z vlastnej iniciatívy nebudú zvyšovať ceny vajec. Pevne veríme, že ani producenti sa nebudú snažiť danú situáciu cenovo zneužiť," priblížil prezident zväzu Filip Kasana.

Podľa Kasanu sa však aktuálny výpadok produkcie, ktorý je na úrovni 10 až 15 percent, raz prejaviť musí. „Navyše obdobný problém s vtáčou chrípkou eviduje aj veľká poľská farma, ktorá dodáva vajcia aj na slovenský trh," doplnil šéf zväzu.

Napríklad reťazec Kaufland pre Pravdu povedal, že situáciu spojenú s nákazou a výpadkom vajec monitoruje. „V našich predajniach zabezpečujeme tovar od všetkých relevantných dodávateľov, aby sme vedeli plne pokryť dopyt zákazníkov," prízvukuje hovorkyňa spoločnosti Lucia Vargová.

Budú vajcia drahšie?

Aktuálne tak nie je možné s istotou povedať, aký vplyv bude mať prebiehajúca vlna vtáčej chrípky na množstvo či cenu vajec v našich obchodoch. Napríklad Lidl, ktorý rovnako ako vyššie spomínané obchody aktuálne produkty od spoločnosti Novogal neodoberá, pripomína, že ceny vajec sa každý rok vyvíjajú na základe ponuky a dopytu na trhu. „Momentálne sa producenti pripravujú na zimné obdobie, v ktorom sa dopyt po vajíčkach pravidelne zvyšuje," zdôraznila pre pravdu hovorkyňa reťazca Adriana Maštalircová.

Na otázku, ako sa budú ceny tohto produktu vyvíjať v najbližšom období, v rovnakom duchu odpovedala aj Billa. „Závisí to aj od toho, ako budú na vysoký dopyt po vajciach reflektovať dodávatelia," povedal hovorca obchodu Kravjar.

S cenami výrazne nepohne ani zmena sadzieb dane z pridanej hodnoty (DPH), s ktorou v rámci konsolidácie prichádza vláda a ktorá bude platná od 1. januára budúceho roka. Vajcia totiž, na rozdiel napríklad od mlieka, masla či niektorých druhov mäsa, nie sú zaradené medzi základné potraviny, pri ktorých na budúci rok klesne sadzba DPH z aktuálnych 10 na 5 percent.

vajcia Čítajte viac Šéf zväzu obchodu o problémoch s vajcami. Aj v Poľsku to riešia, u nás vypadlo 10 až 15 % produkcie

Producenti slepačích vajec tak medzičasom poslali odkaz vláde, aby do zoznamu základných potravín zaradila aj ich produkty. „Už trikrát za posledných päť rokov sme predložili požiadavku na ministerstvo pôdohospodárstva, ministerstvo financií a na vládu, aby boli konzumné slepačie vajcia zaradené medzi základné potraviny so zníženou sadzbou DPH. Pri prvom rokovaní nám povedali, že znížená DPH sa na jednom vajci neprejaví, lebo cena jedného vajca je taká nízka, že tam nebude žiadny efekt. Ale kto kupuje vajce po jednom?“ povedal Molnár z únie hydinárov pre web polnoifo.sk.

Šéf hydinárov rovnako upozorňuje aj na to, že v susedných krajinách sa na vajíčka vzťahuje nižšia sadzba DPH ako u nás. Napríklad Poľsko má nulovú sadzbu, v Česku sú vajcia zdanené 15 percentami, v Rakúsku 10 percentami a v Maďarsku sadzbou vo výške päť percent. Na Slovensku to bude od budúceho po novom 19-percentná sadzba DPH, čo znamená, že v porovnaní so súčasným stavom klesne iba o jeden percentuálny bod.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 78 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #reťazce #vajíčka