Tou základnou je, že vaša domácnosť musí patriť k tým s nižším príjmom. „S projektom Zelená solidarita prichádzame preto, aby sme pomohli domácnostiam s nízkym príjmom, ktoré sú najviac ohrozené energetickou chudobou. Vieme, že zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje, ktoré pomáhajú znižovať účty za energie, sú pre ne veľmi drahé a doteraz si ich nemohli dovoliť,“ priblížila podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas).
Ak chcete zistiť, či túto podmienku spĺňate, môžete si to overiť prostredníctvom kalkulačky na webe www.zelenadomacnostiam.sk. Ak chcete získať poukážku na zaplatenie nákladov spojených s nákupom a inštaláciou „zelených“ zariadení, na rovnakom webe sa budete musieť aj zaregistrovať.
Čítajte viac Chudobnejší môžu žiadať peniaze na kotly či solárne panely. Štát im preplatí skoro plnú sumuŠéfka rezortu hospodárstva zároveň priblížila, že v rámci spomínaného projektu budú pre ľudí platiť výhodnejšie podmienky ako v prípade štandardného projektu pod názvom Zelená domácnostiam. „Prinášame túto možnosť a veríme, že ju ľudia využijú. Podmienky sme nastavili tak, že kým bežné domácnosti môžu z projektu Zelená domácnostiam získať príspevok v maximálnej výške 50 percent nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia, domácnosti s nízkym príjmom dostanú zo Zelenej solidarity príspevok, ktorý pokryje až 90 percent nákladov. Štát im teda prispeje viac,“ dodala Saková.
Na projekt, ktorý má na starosti ministerstvo hospodárstva a Slovenská inovačná a energetická agentúra, je celkovo vyčlenených 28,4 milióna eur. Tie pochádzajú z európskych peňazí, ale aj z národných zdrojov.
Denník Pravda prináša odpovede na základné otázky, ktoré vám priblížia, ako projekt zameraný na pomoc chudobným domácnostiam bude v praxi fungovať.
Kto sa môže do projektu zapojiť?
Ako sme už spomínali, zvýhodnené podmienky sú určené pre tie domácnosti, ktoré sa nachádzajú na hranici chudoby a zároveň sú ohrozené energetickou chudobou. Čo to v praxi znamená, objasnila už skôr samotná šéfka rezortu hospodárstva. „Hranica rizika chudoby je stanovená ako 70 percent mediánu národného ekvivalentného disponibilného dôchodku. To pre dospelú osobu predstavuje čistý príjem 537,50 eura, pre ďalšiu dospelú osobu v domácnosti 376,25 eura a pre nezaopatrené dieťa 241,88 eura," povedala Saková.
Pomoc vo výške až 90 percent na nákup zariadení a inštaláciu zariadení, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, tak dostane napríklad domácnosť s dvoma dôchodcami, ktorých čistý mesačný príjem dokopy neprekročí hranicu 913,75 eura.
Štát však pomôže napríklad aj rodičom s dvoma nezaopatrenými deťmi, ktorých príjem za mesiac neprekročí sumu 1 397,51 eura. Pomoc dostane aj domácnosť s ťažko zdravotne postihnutou osobou, v ktorej žijú dve plnoleté osoby s dvoma nezaopatrenými deťmi. V tomto prípade však ich čistý mesačný príjem nemôže prekročiť hranicu 1 996,35 eura.
Čítajte viac Máte problém s platením faktúr za energie? Štát pomôže chudobným domácnostiam z dvoch krajovDo príjmu domácnosti sa počítajú aj dôchodkové dávky či kompenzačné príspevky pre baníkov. Takisto ide aj o príjem zo závislej činnosti, príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti po zdanení a odpočítaní povinných odvodov do Sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne.
Zároveň platí, že príjem sa v rámci domácnosti bude posudzovať u fyzickej osoby, ktorá je vlastníkom rodinného domu, či u fyzických osôb, ktoré sú bezpodielovými spoluvlastníkmi domu. Príjem sa bude posudzovať aj u osôb, ktoré sú podielovými spoluvlastníkmi domu, a napokon aj u osôb, ktoré majú v danej nehnuteľnosti evidovaný trvalý alebo prechodný pobyt.
Koľko domácnosti zaplatia?
V porovnaní s projektom Zelená domácnostiam, v ktorej štát ľuďom uhradí maximálne 50 percent hodnoty nového úsporného energetického zariadenia, môžete v rámci projektu Zelená solidarita získať úhradu až 90 percent nákladov na kúpu a inštaláciu takéhoto zariadenia.
Nejde však o jediný rozdiel medzi oboma projektmi. Ak budete žiadať o dotáciu v rámci solidárnej pomoci, nedostanete dotáciu na tepelné čerpadlá či záhradné veterné turbíny. Výzva sa totiž vzťahuje len na kúpu a inštaláciu slnečných kolektorov, fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.
Ak splníte všetky potrebné podmienky, štát vám dotáciu vyplatí v podobe poukážky. Tá môže mať hodnotu až do výšky 90 percent z kúpnej ceny a inštalácie zariadenia na obnoviteľné zdroje energií. V prípade kotla na biomasu bude hodnota poukážky maximálne 2 700 eur, pri slnečných kolektoroch dostanete najviac 3 600 eur a napokon v prípade fotovoltického panela to bude maximálne až 6 300 eur.
Čítajte viac Štát spúšťa vydávanie peňazí na energetiku. Preplatí kotly na biomasu či slnečné kolektoryA koľko peňazí teda bude musieť žiadateľ o dotáciu zaplatiť? Ak bude stáť inštalácia kotla na biomasu s výkonom 18 kilowattov celkovo 3-tisíc eur, pričom výška príspevku zo štátu bude 90 percent, teda 2 700 eur, domácnosť doplatí 300 eur zo svojho. V prípade slnečného kolektora v hodnote 4-tisíc eur, s poukážkou od štátu vo výške 3 600 eur, doplatí domácnosť 400 eur.
Ktorých nehnuteľností sa pomoc týka?
Projekt Zelená solidarita špecifikuje aj to, s akou nehnuteľnosťou sa musíte so žiadosťou o dotáciu zaregistrovať. V prvom rade musí ísť o nehnuteľnosť, ktorá je v Katastri nehnuteľností SR evidovaná ako rodinný dom či rozostavaný rodinný dom. Môže však ísť aj o iný typ budovy, ktorá slúži na rodinné bývanie, pričom žiadateľ o dotáciu v nej musí mať trvalý pobyt.
Webový portál zelenadomocnostiam.sk rovnako špecifikuje, že domácnosť sa podpisom zmluvy zaväzuje, že bude nové zariadenie prevádzkovať v súlade s aktualizovanými podmienkami podpory minimálne počas piatich rokov od účinnosti zmluvy.
Medzi podmienky tiež patrí, že inštaláciu musí vykonať zhotoviteľ, ktorý má s inovačnou agentúrou podpísanú zmluvu najneskôr k termínu podania žiadosti o uhradenie poukážky. Platí tiež, že inštalované zariadenie sa musí nachádzať v zozname oprávnených zariadení pre projekt Zelená solidarita najneskôr k termínu podania žiadosti o uhradenie poukážky.
Rovnako je dôležité upozorniť aj na to, že pomoc je určená pre domácnosti, a preto platí, že nehnuteľnosť nesmie byť vo vlastníctve alebo v spoluvlastníctve právnickej osoby. Takisto nesmie byť vedená v obchodnom majetku akéhokoľvek podnikateľského subjektu. Zároveň sú stanovené aj podmienky, za akých je možné získať podporu pre nehnuteľnosť, v ktorej je vykonávaná hospodárska činnosť, týkajú sa predovšetkým prenájmu a účtovania nákladov na energiu.