Dôchodky si pýtajú viac
Celkovo ale vláda na dôchodkoch nešetrí. „Celkový vplyv zmien v dôchodkovom systéme je pozitívny pre všetky príjmové skupiny dôchodcov. Platí to už aj pre rok 2025, keď sa ešte dve percentá z dane rodičom nebudú dať poukázať. V roku 2026 sa vďaka asignácii príjem penzistov oproti doteraz platnej legislatíve medziročne ešte zvýši, práve vďaka vyplácaniu rodičovského dôchodku z dvoch percent dane z príjmov ich detí,“ hovoria analytici. Trináste dôchodky v roku 2025 budú stáť takmer osemsto miliónov eur.
„Z pohľadu vplyvov na rozpočet celkové výdavky na dôchodky stúpnu navyše o viac ako 300 miliónov eur oproti systému platnému pred rokom 2024. Nový systém je tak nákladnejší,“ hovoria analytici.

Aj kritici pripraveného rozpočtu na rok 2025 upozorňujú na to, že na dôchodky štát dáva obrovskú sumu. Už tento rok by výdavky na výplatu dôchodkov mali stúpnuť na 12,59 miliardy eur a v budúcom roku by to malo byť 12,89 miliardy eur. Ešte v roku 2022 sa výdavky na dôchodky pohybovali na úrovni 8,2 miliardy eur. Navyše výdavky na penzie budú rásť naďalej. V roku 2027 by mali dosiahnuť až 13,85 miliardy eur. V porovnaní s budúcim rokom by tak suma vyplatená vo forme dôchodkov mala stúpnuť o ďalšiu miliardu. To všetko v čase, keď práve daňovo-odvodové zaťaženie práce je relatívne vysoké. To znamená, že pracujúci odvedú štátu zo svojich miezd na daniach a odvodoch relatívne veľa.
Rozpočet počíta s tým, že Sociálnu poisťovňu bude treba dofinancovať, preto sa v ňom nafukuje takzvaná všeobecná pokladničná správa. Konkrétneho adresáta tak v rozpočte nemá 7,8 miliardy eur. V tomto roku je na pomoc Sociálnej poisťovni určených 1,6 miliardy eur, no napokon si pomoc pre Sociálnu poisťovňu pravdepodobne vyžiada až 2,72 miliardy eur. V budúcom roku sa táto rezerva zvyšuje dokonca na 2,75 miliardy eur.