Chudoba sa na Slovensku týka každého šiesteho človeka. V minulom roku ohrozovala 17,6 percenta obyvateľov čo predstavuje takmer 943-tisíc ľudí. Počet aj podiel osôb ohrozených rizikom chudoby alebo sociálneho vylúčenia v roku 2023 medziročne stúpol o 55-tisíc osôb, pričom tieto čísla sa zhoršujú od roku 2020. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad.
„Do roku 2020 sa počet týchto ľudí znížil o vyše 250-tisíc. Situácia sa však od roku 2020 v dôsledku pandémie COVID-19 a nárastu cien aj inflácie postupne zhoršovala, posledné tri roky ukazovatele chudoby na Slovensku medziročne mierne rastú,“ hovorí Štatistický úrad.
Pandémia celkovo oslabila ekonomiku, nasledoval prudký rast cien. Aj zdražovanie prispelo k tomu, že počet ľudí ohrozených chudobou stúpa.
Chudoba má viacero dimenzií, sú celkovo tri. Najviac ľudí vykazuje príjmovú chudobu, čo v zásade znamená, že jednoducho majú nízke príjmy.
Druhou dimenziou je materiálna a sociálna deprivácia. Tento pojem znamená, že ľudia, ktorých sa toto ohrozenie týka, si nemôžu dovoliť rôzne statky, napríklad si nemôžu dovoliť výdatné jedlo aspoň každý druhý deň. Tento problém má sedem percent obyvateľov, teda 375-tisíc ľudí.
Čítajte viac Mikloš o Ficovej konsolidácii: Je to veľmi zlé a ekonomika na tom bude ešte horšieTreťou dimenziou chudoby je takzvaná veľmi nízka intenzita práce. Tento stav znamená, že dospelí členovia domácnosti nepracujú vôbec alebo len vo veľmi obmedzenej miere, teda nepracujú ani dvadsať percent z toho, čo by teoreticky mohli. Tento problém sa týka približne 3,6 percenta obyvateľov, teda 161-tisíc osôb.