V nedávnej diskusii na ta3 ho dokonca spomínal aj minister pôdohospodárstva, ktorý však cenu podstrelil. „Cena 250-gramového masla sa hýbe od 1,99 do 2,49 eura a nad štyri eurá sa nám podarilo nájsť len v jednom obchodnom dome. Bez problémov teda viete takéto maslo kúpiť za 2,30 aj od slovenského výrobcu,“ povedal Takáč. Na vysoké ceny upozornil aj bývalý premiér Igor Matovič (Slovensko), ktorý na videu zverejnil zábery, podľa ktorých stojí maslo v centre Paríža rovnako ako na Slovensku či menej.
Čítajte viac Ľudia kradnú čoraz viac, tvrdia niektoré reťazce a skloňujú trestnú novelu. Nikto nechodí kradnúť s Trestným zákonom v ruke, oponuje minister SuskoPriemerná cena masla v našich obchodoch sa podľa dát zo Štatistického úradu pohybovala v auguste tohto roka na úrovni 2,45 eura za 250 gramov. Ešte v apríli tohto roka zaň pritom zákazníci platili priemerne iba 1,86 eura a v auguste 2023 dokonca len 1,71 eura. Priemerná cena masla tak na Slovensku za rok narástla o 43 percent.
Pozrime sa však, ako to s cenami vyzerá priamo v obchodoch. Napríklad akciový leták Kauflandu sľubuje, že zákazníci nájdu v jeho obchodoch 250-gramové maslo pod značkou Tami za 2,49 eura. Produkt stál pred zľavou vo výške 40 percent 4,19 eura.
V Terne nájdete zľavené maslo od spoločnosti Rajo za 2,39 eura, no nezľavnený tovar stojí podstatne viac. Napríklad za čerstvé 250-gramové maslo od spoločnosti Liptov zaplatíte v pobočkách tohto obchodu 3,99 eura.
Aktuálne ceny v obchodoch tak naznačujú, že za maslo platíme ešte viac ako v auguste, keď sa priemerná cena produktu pohybovala približne na úrovni dnešných akciových cien. Slovenskí štatistici v posledných číslach ukázali, že v septembri sme si za potraviny celkovo priplácali vyše troch percent a mliečne produkty zdraželi o dve percentá.
Zástupcovia reťazcov upozorňujú na to, že v prípade masla, mlieka a smotany je situácia na trhu veľmi nestabilná, pretože týchto produktov je nedostatok. Hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Vargová pre Pravdu v tejto súvislosti priblížila, že „na cenu produktov má vplyv viacero faktorov, medzi ktoré patria napríklad situácia na medzinárodnom trhu s komoditami, inflácia, cena energií, cena logistiky a iné."
Rekordné ceny
Vysoké ceny masla nie sú problémom iba na Slovensku. Pociťujú ich v nielen u našich susedov, ale v celej Európskej únii (EÚ). Z dát Európskej komisie vyplýva, že 100 kilogramov masla stálo na začiatku októbra tohto roka na trhoch EÚ 778 eur. Ide pritom o výrazný nárast, pretože rovnaké množstvo produktu stálo začiatkom roka 2024 len 549 eur. Medziročne cena komodity v Európe stúpla až o 68 percent.
Čítajte viac Vieme, čo jedia naše deti? Ovocie máme hneď „po ruke“, no radšej ho dovezieme zo zahraničiaSusední Česi informujú, že aj u nich ceny masla útočia na historické rekordy. V niektorých tamojších reťazcoch kúpia 250 gramov tohto produktu v prepočte asi za 3 eurá. Web novinky.cz informuje, že priemerná cena za kilo masla podľa Českého štatistického úradu vzrástla v septembri medziročne takmer o štvrtinu.
Napriek tomu však v Česku rekordy nepadajú. Naopak, rekordné ceny hlásia z Nemecka, kde sa v niektorých obchodoch zvýšili z 2,09 na 2,39 eura. „Je to najvyššia cena, aká kedy bola v Nemecku zaznamenaná," cituje šéfku divízie mliekarenského priemyslu spoločnosti Agrarmarkt Informations-Gesellschaft Kerstin Keuneckeovú portál Novinky.cz. Cena tak o desať eurocentov prekonala rekord z roku 2022. Platí tak, že priemerné ceny masla na Slovensku sú dokonca vyššie ako tie v Nemecku.
Slovenský mliekarenský zväz upozorňuje na to, že na európskom trhu s mliekom dochádza k navyšovaniu cien. „V súčasnosti sa začína viac prejavovať nedostatok mlieka v EÚ (v polroku 2024 to bol pokles o 0,4 percenta) v dôsledku horúceho leta, respektíve následných povodní, ako aj veterinárnych ochorení napríklad v Holandsku choroba modrého jazyka. Na Slovensku je síce produkcia mierne vyššia oproti minulému roku (1,5 percenta), ale tento fakt nezastaví nárast ceny surového kravského mlieka," píše zväz s tým, že ceny surového kravského miesta budú rásť aj na Slovensku, čo sa premietne aj do cien mliečnych výrobkov.
Pomôže nová DPH?
To, za koľko maslo kupujeme v obchodoch, ovplyvňuje aj inflácia. Platí, že v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka za potraviny platíme o tri percentá viac. Znamená to, že za nákup, ktorý nás v septembri minulého roka stál 100 eur, tento rok zaplatíme 103 eur.
Ceny potravín v obchodoch, tak ako súčasná vláda sľubovala ešte pred minuloročnými voľbami, stále nie sú nižšie. Vláda však teraz v rámci konsolidačného balíčka pripravila opatrenie, ktoré by podľa slov premiéra Roberta Fica (Smer) malo potraviny zlacniť. Daň z pridanej hodnoty na základné potraviny totiž od 1. januára 2025 klesne zo súčasných 10 na 5 percent. „Z dlhodobého hľadiska bude nižšia DPH na základné potraviny pôsobiť protiinflačne a v prípade mliečnych výrobkov, kde rastú ceny v dôsledku nedostatku základnej suroviny, minimálne zmierni rast cien,“ vyjadril sa prezident potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.
Čítajte viac Obchodníci a potravinári rokovali s Ficom o nižšej DPH. Ktoré potraviny majú byť od januára lacnejšie?Slovenský mliekarenský zväz však dodáva, že zníženie DPH neprinieslo očakávaný pokoj na cenovkách potravín. „Naopak, s pribúdajúcimi informáciami o opatreniach v konsolidačnom balíčku začali narastať prepočty finančných dosahov nielen na slovenských výrobcov potravín, ale aj na farmárov ako výrobcov surovín, či výrobcov obalov, prídavných látok a všetkých ďalších vstupov, energie nevynímajúc," hovoria mliekari. Problém podľa nich spôsobí zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 percent a transakčná daň, čo budú musieť potravinári zaplátať vyššími cenami. Mliekari upozorňujú, že transakčná daň bude stáť ich sektor podľa modelových prepočtov viac ako 2,2 miliardy eur.