Viac na zdravotníctvo, menej na vedu
Návrh okrem iného potvrdzuje aj rastúce výdavky na problémové zdravotníctvo. Samotný predložený materiál stav zdravotníctva kritizuje. „Celkové výdavky na zdravotníctvo zodpovedajú možnostiam ekonomiky a v roku 2025 sú rozpočtované na úrovni 9,6 miliardy eur, to znamená 6,9 percenta HDP. Rozpočet predpokladá, že oproti roku 2017 výdavky na verejné zdravotné poistenie narastú do roku 2027, teda za desať rokov, o 103 percent, zatiaľ čo HDP podľa prognózy za rovnaké obdobie porastie o 80 percent. Slovensko má spomedzi krajín s podobne vysokými výdavkami vyššiu odvrátiteľnú úmrtnosť, aj po zohľadnení demografickej štruktúry obyvateľstva,“ uvádza sa v dokumente, ktorý predložilo ministerstvo.
V rozpočte na tento rok sa počíta s výdavkami na zdravotníctvo vo výške 8,9 miliardy eur, takzvaná očakávaná skutočnosť, teda pravdepodobné výdavky, sa v tomto roku prehupne cez deväť miliárd eur. V porovnaní s očakávaniami sa suma výdavkov smerujúca do zdravotníctva zvyšuje o viac ako pol miliardy eur.
Nie je prekvapením, že rastú aj výdavky na dôchodky. Rozpočet Sociálnej poisťovne bude v budúcom roku takmer pätnásť miliárd eur, výdavky na dôchodky dosiahnu celkovo 12,9 miliardy eur. „Zahŕňajú okrem valorizácie a bežného medziročného nárastu výdavkov na dôchodkové dávky aj výdavky na plnohodnotný trinásty dôchodok a pokračujúce vyplácanie silnej vlny predčasných starobných dôchodkov,“ píše sa v dokumente k rozpočtu.
Viac ide aj do oblasti, ktorá je pomenovaná ako vzdelávanie, veda, výskum a podpora mládeže. Výdavky na túto oblasť sa zvýšia zo sumy 4,8 miliardy eur, ktorá je očakávanou skutočnosťou, na viac ako 5,9 miliardy eur. Bohužiaľ však napríklad na vedu je v rozpočte vyčlenených 552 miliónov eur, pričom v tomto roku by sa podľa očakávaní malo minúť necelých 564 miliónov eur.
Čítajte viac Opatrenie, ktoré je v eurozóne unikát. Čo bude daň z finančných transakcií znamenať pre ľudí a ekonomiku?Zaujímavou oblasťou sú aj obranné výdavky. Rozpočet je zostavený tak, aby Slovensko plnilo svoje záväzky voči Severoatlantickej aliancii (NATO). Tie hovoria, že členské krajiny by mali dosahovať obranné výdavky vo výške dvoch percent HDP. V súlade s týmto záväzkom bol zostavený aj rozpočet na rok 2024. V ňom bolo naplánované, že Slovensko na obranu minie 2,6 miliardy eur, no nakoniec je to 2,1 miliardy a podiel obranných výdavkov na HDP by tak mal byť v tomto roku 1,61 percenta. Slovensko tak svoj záväzok opäť neplní. V roku 2022 boli obranné výdavky vo výške 1,8 percenta a v roku 2023 to bolo 1,74 percenta. Výdavky na rok 2025 sú naplánované na sumu približne 2,8 miliardy eur.
Štát v rozpočte naozaj počíta s prepúšťaním, rušenie pracovných miest ostáva relatívne tesne pod hranicou päťtisíc, ktorú minister Kamenický avizoval v rámci konsolidačného balíka. „Pokles počtu zamestnancov v rozpočtových a príspevkových organizáciách kapitol štátneho rozpočtu na rok 2025 v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2024 zohľadňuje zníženie limitu počtu zamestnancov týchto organizácií v počte 4 465 osôb realizované v rámci konsolidačných opatrení v rozsahu desať percent šetrenia na mzdovej obálke štátu, z toho v rozpočtových organizáciách kapitol štátneho rozpočtu v počte 3 887 osôb,“ hovorí materiál ministerstva financií.