Podľa najnovších správ Eurofoundu až 11,2 % zamestnancov na Slovensku pracuje v noci. Priemerný pracovný týždeň trvá 39,6 hodiny, pričom priemer v EÚ je 37,1 hodiny. KOZ SR kritizuje slovenský ekonomický model založený na nízkych mzdách a vysokom počte odpracovaných hodín ako prežitok, ktorý je podľa konfederácie potrebné prekonať.
Čítajte viac Dotkne sa konsolidačný balík najmä bohatých? Prepočty expertov na rozpočet ukazujú, koho to zabolí najviacSlovensko tiež kraľuje rebríčku fiktívnych živnostníkov, ktorých počet za posledných desať rokov vzrástol na viac ako 110 tisíc. Títo pracovníci čelia nižšej ochrane práce a zdravia, pričom nemajú nárok na štandardné benefity, ako je dovolenka či hradenie stravného. „Pracovníci, ktorí pristupujú k falošnej živnosti, často nerozumejú negatívnym dôsledkom svojho rozhodnutia," dodala Uhlerová.
KOZ SR žiada posilnenie inšpektorátov práce a zdôrazňuje potrebu zmeny mzdovej politiky. Podiel falošných živností by mohol podľa odborárov ešte vzrásť s rozvojom zdieľanej a platformovej ekonomiky, nová smernica o zlepšení pracovných podmienok pre platformy by mohla pomôcť riešiť tento problém. KOZ SR poukazuje na potrebu verejných politík zameraných na tvorbu kvalitných pracovných miest a zlepšenie zamestnaneckého prostredia. Dosiahnutie vysokého pokrytia zamestnancov kolektívnymi zmluvami je, ako uviedli zástupcovia konfederácie, kľúčovým nástrojom na zlepšenie kvality pracovného prostredia.