Pokračovanie článku: Vyššie dane aj odvody, nižší bonus na deti. Poslanci schválili šetrenie Ficovej vlády

2. Zmeny v dani z príjmov právnických osôb

Toto opatrenie je v celom balíku podľa odhadov rozpočtovej rady druhé najväčšie. Štát podľa ich odhadov vo forme tohto opatrenia získa zavedením vyššej sadzby dane z príjmov pre firmy navyše zhruba pol miliardy eur. Aj táto úprava v minulých dňoch viackrát menila svoju podobu.

Koalícia najprv oznámila, že zvýši daň z príjmov právnických osôb o jeden percentuálny bod na 22 percent pre firmy, ktoré dosahujú zdaniteľný príjem päť miliónov a viac. Následne prišla zmena, ktorá hovorila, že sadzba 22 percent sa bude uplatňovať už od hranice zdaniteľných príjmov vo výške jedného milióna eur. Kamenický napokon pred poslancov priniesol zmenený návrh, ktorý počíta s tým, že korporátna daň sa zvýši až na 24 percent a budú ju platiť podniky so zdaniteľným príjmom od päť miliónov eur.

Inštitút INESS prepočítal, že efektívna sadzba dane z príjmov právnických osôb spolu s úplne novou daňou z finančných transakcií stúpne na Slovensku až na 27,3 percenta. Je to najviac spomedzi okolitých krajín. Česko podľa analytikov INESS uplatňuje efektívnu sadzbu 21 percent, Poľsko 19 percent a Maďarsko dokonca deväť. V pléne Národnej rady tak od opozičných poslancov zaznelo, že Slovensko zhoršuje svoju konkurencieschopnosť.

„Mnohé z týchto opatrení negatívne vplývajú na konkurencieschopnosť slovenských podnikov. Dochádza často k výraznému zvýšeniu nákladov, čo bude oslabovať cenovú výhodu slovenských výrobkov na zahraničných trhoch. Tieto faktory budú negatívne vstupovať aj do rozhodovacieho procesu nových potenciálnych investorov, ktorí budú Slovensko zvažovať ako jednu z možných destinácií podnikania,“ hodnotí balík analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Vyššia daň z príjmov právnických osôb napokon kompenzuje zrušený odvod pre energetické firmy. Ten vláda napokon nezaviedla. Dôvodom je aj memorandum, ktoré predchádzajúca vláda podpísala so Slovenskými elektrárňami, keď sa s nimi dohodla na zastropovaní cien elektriny. Podľa Kamenického by zavedenie odvodu znamenalo pre štát náklad vo výške 900 miliónov eur, keďže by musel opatrenia energetickým firmám kompenzovať.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 13 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dane #konsolidácia verejných financií