Novinky v šetriacom balíku. Priplatia si bohatší a firmy. Môže za to chyba, ktorú koalícia teraz rýchlo opravuje

Vláda opäť mení konsolidačný balík opatrení. Zmeny v nastavení jednotlivých pravidiel priniesol na parlamentný výbor pre financie a rozpočet minister financií Ladislav Kamenický (Smer). Tieto zmeny niektoré opatrenia rušia, niektoré menia a upravujú.

02.10.2024 05:00
debata (104)
Konsolidačný balíček by zatriasol každou vládou, zatrasie aj Ficovými voličmi, hovorí politológ
Video
Zdroj: TV Pravda

Vláda sa podľa ministra musela vzdať zámeru zaviesť osobitný odvod pre energetické firmy. Koalícia si totiž až teraz uvedomila, že ak by odvod zaviedla, porušila by dohodu s energetickými firmami, ktorá vznikla pri zastropovaní cien energií pre domácnosti. Výsledkom by bolo, že štát by zavedením odvodu pre energetické firmy viac stratil, ako získal. V reakcii na zrušenie odvodu koalícia zásadne mení zvyšovanie daní pre firmy a aj odvody pre nadpriemerne zarábajúcich ľudí.

Minister tiež ustupuje tlaku a na výbor priniesol úpravu sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá sa bude uplatňovať na knihy a tlačoviny. V súčasnosti sa na tento tovar uplatňuje DPH vo výške desať percent, pôvodná podoba konsolidačného balíka počítala s tým, že táto sadzba stúpne až na 23 percent. Minister tento krok obhajoval tým, že existuje analýza, podľa ktorej si knihy kupujú najmä ľudia s lepšími príjmami.

Ladislav Kamenický Čítajte viac Slovensko bude mať najvyššie dane v regióne. Štát bude brať po konsolidácii z výplat ešte viac

Tento zámer spôsobil vlnu kritiky, ktorá prispela k tomu, že v tomto prípade sa vláda rozhodla nielenže nezvyšovať DPH, ale dokonca ju znižuje. Práve s tým počíta zmena, ktorá je už známa dlhšie a teraz ju minister vo forme pozmeňovacieho návrhu predložil poslancom.

Chýbajúci odvod pre energetické firmy si vláda vyberie vo forme vyššej dane zo zisku veľkých firiem. Štát si chce zároveň ako akcionár v energetických spoločnostiach od nich pýtať dividendy. Kamenický upozornil na to, že to štát doteraz nerobil, a označil to za jeden zo spôsobov, ako vytiahnuť z energetických firiem viac peňazí.

Minister tiež vysvetľoval, akým spôsobom chce štát použiť miliardu eur, ktorú vyberá nad rámec nevyhnutne potrebného rozsahu ozdravovania verejných financií.

„Ku všetkým konsolidačným opatreniam je zhoda v koalícii,“ povedal Kamenický počas rokovania výboru pre financie a rozpočet, teda pred poslancami, ktorí sa špecificky venujú verejným financiám. Opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS) upozorňuje na to, že vláda svoj návrh opäť výrazne zmenila a opatrenia považuje za škodlivé. Balík má podľa neho „nulový ozdravovací potenciál". „Bohužiaľ, zostalo aj minimálne šetrenie na strane štátu,“ hovorí Viskupič.

Najsilnejšia opozičná strana Progresívne Slovensko upozorňuje na zmätok, ktorý schvaľovanie balíka opatrení sprevádza. „Robert Fico dnes pripomína Igora Matoviča počas covidu. Predstavené opatrenia vláda mení podľa toho, ktorá časť spoločnosti sa práve vzbúri proti jej nepremyslenému balíčku. Tu uberieme percento dane, tam pridáme dve a zajtra to zase celé pomeníme. A celý tento chaos pretláčajú v skrátenom legislatívnom konaní,” upozornil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Denník Pravda prináša prehľad toho, čo by sa v konsolidačnom balíku na rok 2025 malo zmeniť.

© Autorské práva vyhradené

104 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #konsolidácia verejných financií