„Jej nebezpečnosť spočíva v ľahkosti, s akou dokážu pomocou tejto dane politici vyťahovať z ekonomiky peniaze pomocou nenápadnej zmeny sadzby," vysvetľuje ekonóm s tým, že samotné zvýšenie plánovanej sadzby môže znamenať milióny eur navyše pre štátnu kasu.
Daňové zmeny sú však podľa jeho slov len vrcholom ľadovca. „Od tejto vlády už máme daň z cukru, bankovú daň či vyššie zdravotné odvody," pripomína Vlachynský. Kritizuje tiež to, že časť odborníkov považuje tieto daňové opatrenia za nevyhnutnosť a dokonca pozitívne hodnotí iniciatívy ministra financií Ladislava Kamenického.
Čítajte viac Šéf ÚRSO ponúkol prvé prepočty cien energií na rok 2025: Priplatíme si o desiatky až stovky eurVlachynský je skeptický aj voči názoru, že zvyšovanie daní sa dá vnímať ako ozdravenie ekonomiky. „Čerstvé ministerstvo športu s cenovkou 250 miliónov eur ročne sa predstave šetrenia smeje do tváre," dodáva a zdôrazňuje, že znižovanie výdavkov tvorí menšinu balíka a v niektorých prípadoch je jednorazové. Podľa Vlachynského je absurdné očakávať, že takéto zvýšenie daní prinesie pozitíva pre ekonomiku krajiny. „Ak v tom niekto hľadá pozitíva pre ekonomiku, klame sám seba," uzatvára analytik.