Sociálna poisťovňa nebude mať peniaze na dôchodky, varuje NKÚ. Hrozí, že ich štát prestane vyplácať?

Národný kontrolný úrad upozorňuje na katastrofálny stav verejných financií. Spolu s tým upozorňuje aj na to, že záťaž predstavujú najmä vysoké výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky. Tie rastú závratným tempom a je zrejmé, že tieto výdavky budú ďalej rásť.

22.09.2024 05:00
debata (722)
Kamenický o konsolidačnom balíku
Video

„Tohtoročný štátny rozpočet dosiahol ku koncu prvého polroka schodok štyri miliardy eur. Medziročne došlo k zhoršeniu hospodárenia štátu o viac ako miliardu eur. Najväčšiu záťaž pre rozpočet predstavujú výdavky poskytované Sociálnou poisťovňou na starobné, predčasné starobné, ako aj 13. dôchodky či ich valorizáciu,“ upozorňujú kontrolóri.

Igor Matovič Čítajte viac „Matovičov balíček“ prejde zásadnými zmenami. Dotknú sa státisícov rodín

Výdavky na dôchodky skutočne raketovo rastú. Za prvý polrok tohto roka poslala Sociálna poisťovňa na všetky druhy dôchodkov celkovo 5,99 miliardy eur. V rovnakom období predchádzajúceho roku to bolo 4,9 miliardy eur. Čisto na starobné dôchodky išlo v prvom polroku 4,7 miliardy eur, medziročne je to o miliardu viac.

Dáta Sociálnej poisťovne tiež ukazujú enormný nárast predčasných starobných dôchodkov. V prvom polroku minulého roka vláda vyplatila predčasné dôchodky v objeme 61 miliónov eur, v prvom polroku tohto roku to bolo 203 miliónov eur.

„Kľúčové bude z pohľadu našich analytikov, odborníkov z kontrolného úradu, nájsť rovnováhu medzi nevyhnutným znižovaním deficitu a stabilizovaním verejného dlhu a významnými výdavkami pre podporu dôležitých investičných projektov. Výzvou pre vládu je taktiež prehodnotenie výdavkov pre vybrané skupiny obyvateľov, pričom čísla ukazujú, že výrazne podporovanou skupinou sú seniori, chýba pritom vyváženosť s mladými rodinami či ľuďmi, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v sociálnej pasci,“ približuje šéf úradu Ľubomír Andrassy.

Bývalý minister práce za SaS a expert na dôchodkový systém Jozef Mihál upozornil, že situácia sa bude ďalej zhoršovať. Poisťovňa bude musieť nájsť ďalších 800 miliónov na 13. dôchodky. Dokopy tak za celý roko musí štát zadotovať sociálku až tromi miliardami eur. „Taká je realita. Tak funguje prvý dôchodkový pilier na Slovensku,“ poznamenal Mihál.

Kamenický o konsolidačnom balíku Čítajte viac Príde veľké zvýšenie DPH: Laco, na to zabudni, povedal najprv Fico. Ako sa predraží nákup televízora a práčky?

Už dlhšie je známe, že vláda v tomto roku hospodárenie štátu zhoršuje. Pôvodne síce avizovala, že v tomto roku zníži deficit zo 6,5 percenta HDP na 5,97 percenta HDP, no definitívne čísla za minulý rok ukázali, že deficit bol prekvapujúco výrazne nižší a dosiahol úroveň 4,9 percenta. Aktuálne prognózy hovoria, že deficit v tomto roku by mohol dosiahnuť hodnotu 5,85 percenta.

Na dôchodky bude hľadať peniaze štát

Nedostatok peňazí, ktoré má Sociálna poisťovňa, automaticky neznamená, že štát prestane vyplácať dôchodky. Keď Sociálnej poisťovni chýbajú peniaze, obracia sa s požiadavkou na dofinancovanie na štát. Dialo sa to aj počas minulého roka. Navyše prostriedky zo štátneho rozpočtu sú významným zdrojom príjmov Sociálnej poisťovne.

Zdroje Sociálnej poisťovne počítajú s tým, že príjmy budú rásť, no podľa kontrolórov to nebude stačiť. Z tohtoročného rozpočtu je pre Sociálnu poisťovňu určená suma 1,6 miliardy eur. „V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa čerpanie zdrojov určených na dôchodkový systém zvýšilo takmer o miliardu eur a pre tento rok nebude rozpočtovaný transfer finančných prostriedkov na úrovni 1,6 miliardy eur dostatočný, keďže za prvých šesť mesiacov tohto roka sa z neho minulo už 81 percent,“ hovorí úrad.

Druhý pilier má pomôcť prvému

Platí to aj napriek tomu, že vláda už s účinnosťou od tohto roku urobila opatrenia, ktoré mali podporiť prvý dôchodkový pilier. Kľúčové opatrenie je oslabenie druhého sporiaceho piliera práve v prospech prvého priebežného. Vláda sa rozhodla pre zvýšenie sadzby poistného na starobné poistenie pre sporiteľov na štrnásť percent a zároveň znížila sadzbu povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie na štyri percentá. A tak viac peňazí prúdi do Sociálnej poisťovne a menej peňazí si každý sporiteľ nasporí súkromne na vlastný dôchodok.

Fico, Danko, Ĺ utaj EštĂłk, Taraba, Drucker, KamenickĂ˝, Čítajte viac Fico ukázal, ako chce ozdraviť verejné financie, stúpnu dane aj odvody

Kabinet týmto rozhodnutím okamžite pomáha priebežnému systému. Je to politicky priechodnejšie, lebo okamžitý vplyv tohto rozhodnutia občania nepocítia. Negatíva sa prejavia až vo chvíli, keď budú ľudia chcieť svoje úspory čerpať. Pre veľkú časť sporiteľov je to však udalosť vzdialená o desiatky rokov.

„Aj napriek opatreniam, ktoré mali prispieť k ozdraveniu verejných financií, si výdavky na dôchodky udržia v tomto roku vysoké tempo rastu. K rastu prispejú predčasné starobné dôchodky, najmä po štyridsiatich odpracovaných rokoch, minuloročné, ako aj tohoročné valorizácie dôchodkov a aj trináste dôchodky, ktoré budú v tomto roku vyplatené v plnej výške zo zdrojov Sociálnej poisťovne,“ dopĺňa úrad.

Priemerná výška starobného dôchodku, ktorý v júli vyplácala Sociálna poisťovňa, bola takmer 679 eur mesačne, priemerné predčasné starobné dôchodky sa vyšplhali na 748 eur mesačne.

Na konci júla bolo 1,124 milióna starobných dôchodcov, predčasných starobných dôchodcov bolo viac ako 42-tisíc. Na porovnanie, na konci júna 2023 bolo predčasných starobných dôchodcov len necelých 14-tisíc.

© Autorské práva vyhradené

722 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa