Politikov pobúrili slová o tom, že knihy si kupujú prevažne bohatšie vrstvy obyvateľstva. „Proste je analýza, ktorú urobil Inštitút finančnej politiky, že knihy, bohužiaľ, je to tak, ale kupujú si bohatší ľudia na Slovensku,“ vyjadril sa minister Kamenický. Analýzu zatiaľ nezverejnil.
Koaličný poslanec za SNS Roman Michelko napísal, že má problém s DPH vo výške 23 percent na knihy. „Rozhodne nesúhlasím, že si ich kupujú len bohatí ľudia. Možno bohatí duchom. Beriem to ako návrh, nie ako fakt,“ dodal politik, ktorý je sám riaditeľom vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov.
Do kritiky sa zapojil aj Pellegrini
Takéto prudké zvyšovanie sa nepozdáva ani iným politikom. Najnovšie sa k téme pripojil aj bývalý šéf koaličnej strany Hlas a aktuálny prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini. Ten rovnako ako Michelko hovorí, že by sme z kníh nemali robiť symbol bohatých ľudí. „Knihy vždy boli symbolom vzdelania, ktoré má a musí byť dostupné všetkým, pretože len vzdelaný národ sa môže posúvať vpred. Nerobme z nich symbol bohatých ľudí. O úspechu človeka by mal rozhodovať jeho talent a schopnosť tvrdo na sebe pracovať – a nie to, či sa narodil do bohatej alebo chudobnej rodiny,“ zdôraznil prezident.
S podobnou reakciou vystúpilo aj Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR. Podľa združenia potvrdzujú všetky prieskumy knižného priemyslu na Slovensku, že hlavným kupujúcim kníh je najmä stredná trieda. „Súčasne je prekvapivo veľa kupujúcich aj medzi dôchodcami a ľuďmi s nižším príjmom. Každá prekážka, ktorú štát kladie vydávaniu a predaju kníh, sa odzrkadlí v menšom počte vydávaných, kupovaných a teda aj čítaných kníh,“ píše predsedníctvo združenia, ktoré zároveň vláde odkazuje, že je ochotné jej poskytnúť v tejto oblasti vlastnú expertízu.
Združenie vydavateľov okrem toho zdôrazňuje, že knihy musia byť doménou všetkých spoločenských vrstiev. „Z našich skúseností a dát vyplýva, že knihy nakupujú vo veľkej miere aj sociálne slabšie vrstvy spoločnosti, dôchodcovia či rodiny s deťmi. Považujeme za kľúčové, aby si knihy mohli dovoliť kupovať aj naďalej a mali tak stále prístup k vzdelaniu,“ pokračuje ďalej tlačová správa združenia vydavateľov kníh.