Analytická jednotka Úradu vlády – Inštitút pre stratégie a analýzy – upozorňuje na to, že posledné hodnoty úrovne nezamestnanosti sú nižšie, ako je priemer Európskej únie (EÚ), no vyššie ako u našich susedov. Priemerná nezamestnanosť v júni tohto roka sa v EÚ pohybovala na úrovni šesť percent. Počet nezamestnaných v susednom Rakúsku sa v tom istom období zastavil na piatich percentách, v Maďarsku nepracovalo 4,3 percenta ľudí, v Poľsku 2,9 percenta a napokon v Českej republike to bolo len 2,7 percenta.
Štatistický úrad SR v tejto súvislosti uvádza, že v 2. štvrťroku tohto roka z 18 sledovaných odvetví vzrástla zamestnanosť v polovici z nich. „Za mierne pozitívnym vývojom vo výrobných odvetviach stojí vyše 7-tisícový prírastok v priemysle. Naopak, stavebníctvo a pôdohospodárstvo zaznamenalo dohromady medziročný pokles zamestnanosti takmer o 3,5 tisíca osôb," približujú štatistici.
Čítajte viac Na Slovensku vyrastá generácia bez strachu zo šéfov. Ako to zmení trh práce?Najviac ľudí už dávno nepracuje v priemysle
Z dát slovenských štatistikov vyplýva, že najviac, až 63 percent zo všetkých pracujúcich Slovákov, je zamestnaných v službách. Celkovo ide o viac ako 1,6 milióna ľudí.
Čísla pritom už dlhodobo potvrdzujú, že čoraz viac Slovákov odchádza z odvetví, kde musia pracovať manuálne, do sektora služieb. Ide najmä o priemysel, ktorý zažíva výrazný odliv ľudí a zrejme najviac pociťuje nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. „K januáru 2024 klesol počet zamestnancov v priemysle o 2,1 percenta a tempo úbytku je najvyššie od mája 2021. Celková zamestnanosť v ekonomike však podľa Štatistického úradu SR neklesá," priblížili už skôr analytici vládneho inštitútu.
Platí, že medzi rokmi 2018 a 2023 klesol počet ľudí, ktorí pracovali v priemyselnom sektore, približne o 50-tisíc. V porovnaní s rokom 2018, keď v priemyselnom sektore pracovalo 558-tisíc ľudí, to v minulom roku bolo už len asi 509-tisíc zamestnancov. Absolútne čísla zamestnanosti v slovenskom hospodárstve sa pritom v posledných rokoch výrazne nemenia – pracuje u nás asi 2,4 milióna ľudí.
Viacerí analytici sa preto zhodujú, že Slovensko prestáva byť „montážnou dielňou" Európy a vezieme sa na vlne súčasných trendov, ktoré smerujú k opúšťaniu zamestnaní vyžadujúcich si prioritne manuálne zručnosti. „Naznačuje to aj dlhodobý rast zamestnanosti v oblastiach informácií a komunikácie, vedeckých a technických činností, administratívnych a podporných služieb, ako aj v zdravotníctve a sociálnej pomoci. Podiel na celkovej zamestnanosti sa za posledných desať rokov v týchto odvetviach zvýšil, zatiaľ čo v priemysle sa znížil," píšu odborníci z Inštitútu pre stratégie a analýzy.
Rozmeňme si to však na drobné a pozrime sa teraz na to, na aké konkrétne pozície hľadajú firmy nových zamestnancov. Dáta najväčšieho pracovného portálu na Slovensku Profesia.sk ukazujú, že počet pracovných ponúk v prvých šiestich mesiacoch tohto roka výrazne stúpol v školstve, zdravotníctve, cestovnom ruchu a gastrosektore.
Čítajte viac Dohoda s Ficovou vládou padla. Tisícom štátnych zamestnancov nezvýšia platy, mnohí prídu o benefity (Otázky a odpovede)Firmy na portáli v rámci prvého polroka 2024 uverejnili vyše 161-tisíc pracovných ponúk. Až 19 percent z nich bolo zameraných na oblasť obchodu. Nasledovala oblasť výroby, dopravy, administratívy a manažmentu. „Spomedzi najdopytovanejších pozícií bol najväčší záujem o predavačov a predavačky, operátorov a operátorky výroby a administratívnych pracovníkov a pracovníčky," píše spoločnosť Alma Career, ktorá najväčší portál ponúkajúci prácu u nás prevádzkuje.