Mesto Šurany preto k plánovanej investícii zvolalo minulú stredu popoludní do Spoločenskej haly verejné zhromaždenie. Okrem zástupcov mesta sa na ňom zúčastnili predstavitelia štátnej spoločnosti MH Invest a tiež zástupcovia investora Gotion InoBat Batteries. Na verejnú diskusiu prišli aj zástupcovia iniciatívy Chránime si naše, ktorí stoja za petíciou s názvom Za zákaz výstavby „baterkárne“ v rámci projektu „Šurany Industrial Park“.
Čítajte viac Megainvestícia na juhu Slovensku pokročila. Číňania spolu s tunajšou fabrikou zamestnajú 2 500 ľudíVideo z diskusie zverejnila iniciatíva Chránime si naše. Na záberoch je vidieť, ako ľudia kričia „hanba, hanba“ hneď po predstavovaní rečníkov. Ľudia sa obávajú, že im tam vyrastie „chemická továreň“. Na videu dokonca jeden divák kričí: „Chlapci z Číny, choďte domov, nechceme vás tu.“
V petícii, ktorej elektronickú verziu podpísalo už viac ako 2500 ľudí, uvádzajú, že nová továreň bude postavená iba niekoľko stoviek metrov od obydlí a zaberie 500 hektárov ornej pôdy s najvyššou bonitou. Podľa autorov petície bude mať výstavba závodu na výrobu batériových článkov zásadný vplyv na kvalitu ovzdušia, spodnej vody a pôdy.
O stretnutí informovali aj Hospodárske noviny.
Investičný zámer je podľa nich vypracovaný účelovo, tendenčne a nekvalitne, s množstvom podhodnotených chemických vstupov. „V továrni sa bude pracovať s obrovskými množstvami chemických látok s potenciálnym prekračovaním emisných limitov a znečistením pôdy, spodných vôd i rieky Nitra,“ konštatujú.
Čítajte viac Prichádza druhá najväčšia investícia v dejinách Slovenska. Prácu si nájde zhruba 1 300 ľudíNa stretnutí panovala výbušná nálada. Snahu zástupcov investora a MH Invest opísať projekt a vysvetliť jeho dosahy na okolie mesta, zhromaždený dav prakticky okamžite prekričal hlasným skandovaním. Konateľ MH Invest Adrián Jenčo pre médiá uviedol, že mnohé obavy ľudí sú neopodstatnené. „Napríklad v prípade obáv o znečistenie a odčerpanie spodnej vody treba povedať, že sa s jej využitím v projekte vôbec nepočíta. Na pitie sa bude používať voda z vodovodu a na výrobu voda z rieky Nitra, ktorá sa po recyklácii a vyčistení vráti späť do rieky,“ zdôraznil Jenčo.
Zároveň upozornil, že v procese prípravy celého projektu zatiaľ prebehlo iba prvotné posudzovanie vplyvov na životné prostredie. „Ide o takzvanú ‚malú‘ EIA, ktorá sa zaoberala dopravou v okolí závodu, prípadným hlukom a ďalšími aspektmi, nie však samotnou technológiou. Tá je účinná, ale občania sa ešte môžu voči nej odvolať. Dôležitá však bude tá ‚veľká‘ EIA, keď sa už bude hovoriť o technológii v továrni. Bude nasledovať povinné zisťovanie aj s povinnými verejnými zhromaždeniami všetkých dotknutých obcí. Tam sa už bude detailne skúmať aj technológia závodu a jej dosah na životné prostredie. Ale toto všetko ešte bude len nasledovať,“ vysvetlil Jenčo.