V správe, ktorú si objednala Európska komisia (EK), Draghi za hlavný problém označil nedostatočnú produktivitu v Európe. Poukázal pritom na zvyšujúci sa rozdiel v ekonomickom výkone na obyvateľa medzi USA a EÚ v posledných rokoch. Za približne 70 % tejto nerovnováhy podľa neho zodpovedajú práve rozdiely v produktivite. Na riešenie tohto problému je potrebné odstrániť „inovačnú priepasť“, aby sa pokroky vo výskume lepšie premietli do komerčných aktivít podnikov. EÚ ďalej musí znížiť svoju závislosť od tretích krajín, a to aj v oblasti obrany.
Čítajte viac Fico prehovoril o novej dani. Potvrdil, že ju vláda chystá„Ak sa Európa nedokáže stať produktívnejšou, budeme nútení si vybrať. Nebudeme schopní stať sa naraz a líder v oblasti nových technológií, maják klimatickej zodpovednosti a nezávislý hráč na svetovej scéne. Nedokážeme financovať náš sociálny model. Budeme musieť obmedziť niektoré, ak nie všetky, naše ambície. Ide o existenčnú výzvu,“ píše sa v úvodníku dlhej analýzy.
Politika v oblasti hospodárskej súťaže by podľa talianskeho expremiéra mala viac dbať na to, aby sa neoslabila inovačná schopnosť podnikov v kľúčových odvetviach a umožniť vznik väčších európskych skupín s príslušnou investičnou silou. Potrebná je aj hlbšia integrácia kapitálových trhov v EÚ a nástroje na spoločnú emisiu dlhov podľa vzoru fondov Next Generation EU, prostredníctvom ktorých európske spoločenstvo financuje programy hospodárskej obnovy po pandémii nového koronavírusu.
„Ak budú existovať politické a inštitucionálne podmienky, EÚ by mala pokračovať, na základe modelu Next Generation EU, vo vydávaní spoločných dlhových nástrojov, ktoré by sa využívali na financovanie spoločných investičných projektov zameraných na zvýšenie konkurencieschopnosti a bezpečnosti,“ uvádza sa v správe.