Reťazce zarábajú viac, politici na ne útočili
Slovenské veľké reťazce v súčasnosti dosahujú lepšie výsledky ako vlani. Reťazec Billa zaznamenal nárast zisku o 18 percent na 11,9 milióna eur. Tržby tohto reťazca stúpli o desať percent na 850 miliónov.
Kaufland dosiahol nárast zisku o šesť percent a presiahol 93 miliónov eur. Obrat firmy stúpol o 14 percent na 1,75 miliardy eur. Ešte vyššie čísla vykazuje Lidl. Zisk firmy dosiahol v minulom roku hodnotu 160 miliónov eur, čo znamená mierny rast zisku na úrovni pod hranicou jedného percenta. Tržby firmy stúpli o desať percent zhruba na 2,09 miliardy eur. No ani tieto zisky, ani zisky z minulých rokov nedovolili firemným analytikom zo spoločnosti Finstat konštatovať, že nadmerne zarábali na vysokých cenách. Oveľa viac podľa analytikov zarobili prvovýrobcovia a potravinári.
Čítajte viac Dohoda s Ficovou vládou padla. Tisícom štátnych zamestnancov nezvýšia platy, mnohí prídu o benefity (Otázky a odpovede)To, že vláda teraz o odvode nehovorí, je pre reťazce dobrá správa. Obchodníci sú totiž, pochopiteľne, dlhodobo proti takémuto opatreniu. Dokonca tvrdia, že by viedol k tlaku na zvýšenie cien pre zákazníkov. „Možné zavedenie odvodu považuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), za rozpor s tvrdením premiéra Roberta Fica, že sa nebudú prijímať opatrenia, ktoré by zhoršili sociálny štandard ľudí na Slovensku. „Osobitné zdanenie je ako forma DPH a podľa skúseností z minulosti alebo z Maďarska má negatívny dosah na ceny potravín, mzdy zamestnancov, investície a domácu produkciu,“ poznamenal v apríli Krajčovič.