Fico, Danko aj Pellegrini chceli bojovať s drahými potravinami. Dokument vlády hovorí iba o porovnávaní

„Rok 2024 sa musí niesť v znamení toho, aby ceny potravín neboli také vysoké,“ hovoril v januári tohto roku premiér Robert Fico počas inscenovanej porady s členmi vlády a ďalšími ľuďmi, ktorí pracujú pre štát. V rovnakej miestnosti sa nachádzal napríklad minister agrorezortu Richard Takáč či šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (všetci Smer). Okrem nich boli na stretnutí Jozef Červenka, poradca premiéra, a riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová. Vláda sa však pre tvrdé zásahy od januára nerozhodla.

06.09.2024 05:00
debata (74)
L. Kamenický: Situácia okolo verejných financií je vážna a čas sa nám kráti
Video
Zdroj: TASR

Spoločne sa zamýšľali nad tým, ako zabezpečiť, aby na Slovensku neboli vyššie ceny potravín ako v krajinách, kde sú vyššie príjmy obyvateľov. Na porovnanie premiér hovoril o Českej republike, kde sú príjmy obyvateľov vyššie a rast cien potravín pomalší.

Pre umocnenie dojmu mali účastníci pracovnej porady pred sebou ako rekvizity konkrétne druhy potravín, napríklad vajíčka a aj rožok z bielej múky. Video vznikalo v čase, keď potravinová inflácia dosahovala medziročný nad hranicou 17 percent, obyvatelia teda v obchodoch s potravinami akútne cítili, že chudobnejú.

SR Bratislava NRSR parlament 16. schôdza mimoriadna BAX Čítajte viac SNS chce zvýhodnenie 13. a 14. platov, pripravuje zmenu v dôchodkoch a množstvo ďalších zmien. Koľko budú stáť, nehovorí

Vláda sa však pre tvrdé zásahy od januára nerozhodla. Na stredajšom rokovaní vlády kabinet prerokoval a „vzal na vedomie“ informatívny materiál, ktorý je označený ako „Koncepcia cenovej politiky na roky 2024 – 2027“. V tomto dokumente sa vláda zaväzuje k tomu, že sa bude zaoberať vývojom cien na Slovensku, vo veľkej miere bude ceny predovšetkým monitorovať. To sa netýka len potravín. Štát chce monitorovať aj ceny nájomného bývania, ktoré nepatrí súkromníkom, ceny autobusovej dopravy, energií a podobne.

Vzniknúť tak majú nástroje, ktoré budú umožňovať porovnávanie cien. Už dlhšie je známe, že vláda chce napríklad pripraviť podobný internetový porovnávač cien, aký vznikol v Maďarsku. „Posilnenie celkovej štruktúry, realizácia analýz, monitoring spotrebiteľských cien, zverejňovanie cien na webovom sídle tvoria v súčasnosti nosné piliere budovania konceptu na manažment cenového vývoja a cenovej politiky. Smerovanie spolupráce cenových orgánov je spojené s tvorbou systému dohľadu nad správaním podnikateľských subjektov na trhu v súlade s pravidlami Európskej únie,“ píše sa v dokumente. Inými slovami: kabinet nechce zdaňovať a nechce ani tvrdo regulovať ceny, chce ich iba monitorovať a vyhodnocovať situáciu.

Minister Takáč už dlhšie hovorí o tom, že vláda zvažuje kroky, ako situáciu riešiť, prstom ukazuje na reťazce a hovorí o vzniku osobitného odvodu, ktorý by mali platiť zo ziskov. Toto opatrenie vládny dokument nespomína. Práve v apríli tohto roku však Takáč poznamenal, že jeho rezort ministerstvu financií poskytol náčrt potenciálneho návrhu zákona o odvode pre obchodné reťazce.

„Klepnúť po prstoch“ chcel reťazcom aj niekdajší predseda Hlasu a dnes už prezident Peter Pellegrini. Do obchodníkov sa naváža aj predseda koaličnej strany SNS Andrej Danko.

Z úst koaličných politikov bolo tiež počuť, aby sa znížila DPH na niektoré potraviny, no ani toto riešenie vládny dokument nespomína. Spomínal ich aj v deň rokovania vlády minister envirorezortu Tomáš Taraba (SNS). V čase napätého štátneho rozpočtu a veľkého šetrenia to je zrejme cez ministra Kamenického nepriechodné. No nakoniec pri predstavení koaličného balíčka sa môže nižšia DPH pri niektorých potravinách objaviť.

© Autorské práva vyhradené

74 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Potraviny #inflácia