Žiadne zvyšovanie platov nebude, odkazuje Ficova vláda. Odborári sú sklamaní, zvažujú ďalšie kroky

Zo strany vlády neprišla žiadna ponuka valorizácie či odmien pre verejných a štátnych zamestnancov. Uviedla to pre TASR Martina Nemethová, hovorkyňa Konfederácie odborového zväzu (KOZ) SR, po utorkovom treťom kole kolektívneho vyjednávania k vyšším kolektívnym zmluvám medzi zástupcami štátu a odborárov.

04.09.2024 07:42
SR vláda 46. zasadnutie BAX Foto: ,
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer) pred 46. rokovaním vlády SR 28. augusta 2024 v Bratislave.
debata (78)

„Na treťom kole kolektívneho vyjednávania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre verejnú a štátnu službu sme sa so zástupcami vlády opätovne nedohodli. Z pohľadu vlády je rok 2024 uzatvorený, na dnešnom rokovaní neprišla z ich strany žiadna ponuka valorizácie či odmien pre verejných a štátnych zamestnancov,“ spresnila.

volkswagen spustenie výroby Škoda superb Čítajte viac Volkswagen tlačia čínski rivali. Stav je veľmi alarmujúci, tvrdí sama automobilka. Slovenská fabrika je na tom inak

Zdôraznila, že všade tam, kde pôsobia odborové organizácie, tam sú zamestnanci krytí tzv. podnikovými kolektívnymi zmluvami. „Títo zamestnanci teda neprichádzajú o benefity nad rámec zákona, ktoré boli dojednávané v kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa,“ podčiarkla.

„Naše požiadavky sú nemenné – naďalej požadujeme valorizáciu platov ešte pre rok 2024. Kľúčová debata sa dnes sústredila na rok 2025, pre ktorý sme zo strany vlády dostali ponuku na vyplatenie jednorazovej odmeny vo výške 600 eur. Pre rok 2026 ponúkli zástupcovia štátu valorizáciu platov vo výške 2 %. Táto ponuka je pre nás opätovne neakceptovateľná,“ zdôraznila.

Podotkla, že odborári si uvedomujú situáciu ohľadom konsolidácie verejných financií a štátneho rozpočtu. „Zdôrazňujeme však, že túto situáciu nezapríčinili zamestnanci. Sú to práve zamestnanci, ktorí znášajú akékoľvek krízy a nezodpovedné konanie vlád a nezodpovedné narábanie s verejnými financiami. Zamestnanci sú vždy na chvoste záujmu,“ doplnila.

„Budeme aj ďalej rokovať, pričom je kľúčové, aby sme sa v rokovaní dostali k cieľu, dokiaľ bude pripravený štátny rozpočet pre rok 2025,“ dodala Nemethová.

Vláda: platy majú vysoké

Platy v štátnej a vo verejnej správe sa v roku 2024 nebudú valorizovať. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR po utorkovom 3. kole kolektívneho vyjednávania k vyšším kolektívnym zmluvám so zástupcami štátu a Konfederácie odborového zväzu (KOZ) SR. Vláda ponúkla na rok 2025 odmenu pre každého zamestnanca vo výške 600 eur a zvýšenie platových taríf pre zamestnancov verejnej správy v roku 2026 o 2 %. Odborári požadovali valorizáciu platov od septembra 2024 o 10 % a od januára 2025 o ďalších 10 %.

„Túto ponuku vláda Slovenskej republiky predostrela sociálnym partnerom aj napriek tomu, že pre nehospodárnosť bývalých vlád medzi rokmi 2020 až 2023 stojí Slovenská republika v súčasnosti pred bezprecedentnou potrebou konsolidácie verejných financií. Ministerstvo financií SR preto už koncom roka 2023 oznámilo, že aktuálna situácia nedovolí od septembra 2024 ani od januára 2025 valorizovať mzdy vo verejnej správe z dôvodu silného tlaku na potrebu ozdravenia verejných financií,“ spresnil ÚV SR.

Napriek tomu, že štát je najväčší zamestnávateľ, musí dbať aj na možnosti dostupných verejných zdrojov a dodržiavať rozpočtovú zodpovednosť. Vláda SR považuje ponuku za ústretovú a férovú, ktorá navyše vzišla z dôkladnej analýzy dát a vývoja miezd počas predchádzajúcich ro­kov.

Priemerné platy vo verejnom sektore sú podľa Úradu vlády SR vo všeobecnosti vyššie, ako je priemerná nominálna mesačná mzda v národnom hospodárstve a vyššie ako priemerná mzda v súkromnom sektore. Napríklad mzda zamestnancov štátnych rozpočtových organizácií bola v roku 2023 vyššia o 42 % ako priemerná nominálna mesačná mzda v hospodárstve a o 48 % vyššia ako priemerná mzda v súkromnom sektore.

ÚV SR poznamenal, že posilnenie mzdového ohodnotenia niektorých zamestnancov verejnej správy v súčasnosti nastane aj vplyvom už schválených návrhov zákonov. Ide napríklad o kompenzáciu regionálnych rozdielov pedagogickým a odborným zamestnancom. Na tento účel bola vyčlenená suma 60 miliónov eur.

Novela zákona o pedagogických zamestnancoch tiež podľa ÚV SR zavádza kompenzačný príspevok k rozšíreniu počtu prijímateľov vrátane pedagogických a odborných zamestnancov materských škôl. Novela zákona o štátnej službe napríklad navyšuje mzdové pomery príslušníkom Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby či Zboru väzenskej a justičnej stráže SR. V tomto prípade ide o dočasné stabilizačné a náborové príspevky, ktoré majú priamy vplyv na výšku príjmu.

78 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #platy