Kým záujemcovia o kúpu nového bytu či domu čakali, že ceny nehnuteľností budú pozvoľne klesať, čísla z jari im dávajú signál, že čakať sa už neoplatí. „Po období zlacňovania domáci realitný trh potvrdzuje zmenu, keď ceny začali opätovne rásť,“ hovorí bankový analytik Tomáš Boháček z 365.bank.
Čítajte viac Kaliňák o šetrení: Potvrdil nové dane, na stole je 30 opatreníMedzištvrťročne dokonca ceny vzrástli najviac za dva roky. Medziročne ceny zase vzrástli po roku. Tento výsledok počas druhého štvrťroka výraznejšie ovplyvnilo zvýšenie cien starších nehnuteľností, ktoré boli aktuálne drahšie o 4,4 percenta ako pred rokom. Ceny nových nehnuteľností medziročne vzrástli o 3 percentá, tvrdia štatistici.
Slovenský Štatistický úrad berie dáta z katastra nehnuteľností, teda z už zrealizovaných obchodov. Rovnaký trend zaznamenala nedávno aj Národná banka Slovenska, ktorá však čerpá údaje z inzerátov na portáli nehnutelnosti.sk. Údaje z inzerátov sa však môžu v realite zmeniť, keď predávajúci nakoniec môže z ceny zľaviť alebo – naopak – ju zvýšiť.
Obe inštitúcie však hovoria o jasnom trende – zlacňovanie bytov a domov sa skončilo. Ceny by mali – aj keď pozvoľne – v najbližšom období rásť, pričom cenové dno máme už za sebou.
Zlacnilo sa iba v prešovskom regióne
Pozrime sa, v ktorých regiónoch ľudia najviac pocítili zmenu trendu. Až takmer o 17 percent priemerne zdraželi byty a domy v najsevernejšom slovenskom regióne – Žilinskom kraji. Len na ilustráciu, ak pred rokom stála nejaká nehnuteľnosť 100-tisíc eur, dnes by sa tam predávala za 117-tisíc eur.
Rozlišujme tiež v tomto kraji staré a nové bývanie. Pri starších nehnuteľnostiach išla cena hore takmer o pätinu. Naopak, novostavby zdraželi iba o 6,1 percenta.
S výrazným odstupom od Žilinského kraja ľudia pocítili zdražovanie v Košickom kraji. Na východe vzrástli ceny priemerne o 7 percent. Hneď za ním nasleduje Banskobystrický kraj, v ktorom za rok vzrástli ceny o šesť percent, Nitriansky s 5-percentným rastom, Trenčiansky a Trnavský kraj s tromi percentami.
Do budúcnosti sa dá očakávať, že zdražovanie bude pokračovať. Podľa Boháčka sú za tým dva dôvody – ľuďom rastú relatívne rýchlo platy, aj tie očistené od rastu cien, čiže im zostáva viac z výplat a vedia viac ušetriť. Druhým dôvodom je, že už aj slovenské banky takmer po dvoch rokoch zdražovania opatrne zlacňujú – teda znižujú úroky – na hypotékach.
„Súčasné ohlásenia poklesu úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch od viacerých bánk by sa mali začať už na jeseň postupne prejavovať aj na dopyte po kúpe bývania, čo bude udržiavať cenu vyššie. Na druhej strane, rastie aj ponuka na trhu, kde predávajúci a developeri, ktorí čakali na obnovu trhu, budú chcieť situáciu rýchlo využiť,“ hodnotí situáciu Boháček.