Králi slovenského biznisu. V týchto odvetviach sa daria tržby premieňať na zisk najviac (+ grafy)

Slovenským firmám sa darí. Aspoň teda tým podnikom, na ktoré sa pozrela analytická spoločnosť Finstat. Do konca tohto júla zverejnilo svoje účtovné výkazy za vlaňajšok skoro 275-tisíc podnikov. Analýza ukázala, že dokopy ich tržby vzrástli za rok o šesť percent, takmer na 268 miliárd eur.

02.09.2024 05:00
debata (55)
mReportér: Západ slnka nad hmlou pod Tatrami
Video

Zaujímavosťou je, že takú sumu utŕži iba za trištvrte roka jedna z najhodnotnejších firiem na svete – americký Apple, ktorý vyrába známe telefóny iPhone a ktorý založil dnes už zosnulý Steve Jobs.

Pozrime sa na top odvetvia v slovenskej ekonomike, v ktorých sa najviac darí premieňať tržby na zisk.

POlnohospodarstvo je kriz Čítajte viac Kedysi boli poslední, dnes sú špička. Rodinu Puvákovcov pozná azda každý farmár na Slovensku

Najvyššiu ziskovosť za vlaňajšok – až 12 percent – mali firmy v sektore distribúcie liečiv. Dá sa povedať, že spoločnosti v tomto sektore si ju udržali na rovnakej úrovni ako vlani. Firmy v distribúcii liečiv prerozdeľujú lieky od výrobcov liečiv do maloobchodu. „Ziskovosť ťahali hlavne zmluvní výrobcovia medikamentov ako Saneca Pharmaceuticals (niekdajšia Slovakofarma) a HBM Pharma či výrobca veterinárnych imunologických liekov Pharmagal – Bio,“ tvrdí hlavný analytik portálu Finstat Pavol Suďa.

Lekárňam zisky medzi rokmi 2022 a 2023 klesli trochu pod sedem percent. Lekárne sú na konci reťazca, za výrobou a distribúciou.

Najziskovejším odvetviam po distribútoroch liekov kraľujú spoločnosti v odvetviach ako telekomunikácie, elektroenergetika, IT, zdravotníctvo, rafinácia ropy či plynárenstvo.

Telekomunikáciam kraľujú najväčší hráči Slovak Telekom a Orange

Hneď druhým najziskovejším odvetvím sú telekomunikácie. Ťahajú ho najmä dve firmy – Slovak Telekom, ktorý patrí nemeckému gigantu Deutsche Telekom a firma Orange, ktorú vlastnia Francúzi. Trhová trojka O2 trošku zaostala, no jej sesterská firma zaznamenala výrazný zisk.

Danko, Huliak, Čítajte viac Danko ide proti Tomášovi už aj v parlamente. Chce zvyšovať najnižšie dôchodky o desiatky eur, pýta milióny, ktoré chce koalícia ušetriť

„Trhová trojka O2 sa síce výsledkami za minulý rok dosiaľ nepochválila. Ale jej sesterský správca siete Cetin Networks si polepšil natoľko, že zaznamenal dvakrát vyššiu rentabilitu tržieb, ako je priemer celého odvetvia, ktoré na čistý zisk pretaví 11,6 centa z každého zinkasovaného eura,“ tvrdí Suďa.

Slovak Telekom mal rentabilitu až 20 percent, Orange 14 percent. Naopak, Slovanet a Swan sa ponorili do ešte väčších strát, ukazujú dáta Finstatu.

„Tradične najstratovejšia firma odvetvia prevádzkovateľ káblovej televízie UPC Broadband záporné vlastné imanie dlhodobo koriguje pôžičkami od prepojených účtovných jednotiek. S tými sa spájajú tučné úrokové náklady, ktoré firmu zatláčajú do hlbšieho mínusu,“ sumarizuje zistenia Suďa.

Energetikov potiahli Slovenské elektrárne

Odvetvie, ktoré zaznamenalo suverénne najvyšší prírastok zisku za rok 2023, je energetika. Celé odvetvie malo zisk až 1,5 miliardy. Aj preto Finstat nazýva tento sektor „iný vesmír“ oproti trebárs zdravotníctvu.

Hlavný ťahúň boli Slovenské elektrárne. „O úspech sa zaslúžila hlavne výroba elektrickej energie. Polovicu z prírastku zisku zabezpečili Slovenské elektrárne. Tie sa z rekordnej straty prehupli do rekordného profitu. Napriek postupnému odstavovaniu uhoľných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch ťažili z plného výkonu jadrových blokov – v Mochovciach jeden nový sprevádzkovali – i z priaznivých hydrologických podmienok na vodných elektrárňach,“ informuje analytik Suďa.

Elektrárne prevzali titul firmy s najvyšším nominálnym ziskom od plynárenského holdingu SPP Infrastructure. Ten ovláda český podnikateľ Daniel Křetínský. Holding zastrešuje rôzne plynárenské firmy a zbiera od nich dividendy. Napríklad spoločnosti Nafta a Pozagas plyn skladujú, Eustream prevádzkuje rúry, kadiaľ plyn tečie, a SPP – distribúcia ho cez potrubia zase doručuje domácnostiam.

K slušným ziskom prispeli aj iné firmy – Vodohospodárska výstavba či ZSE Elektrárne. „Vodohospodárskej výstavbe, ktorá vyrába elektrinu na vodnom diele Gabčíkovo, prospela zas nižšia tvorba rezerv na čistenie sedimentov zo zdrže Hrušov. A ZSE Elektrárne, prevádzkujúce paroplynový cyklus v Malženiciach, opravné položky k majetku výdatne rozpúšťali,“ vymenúva Suďa.

SR Bratislava Premiér Doprava Kontrolný Deň BAX Čítajte viac Z Viedne do Bratislavy cez tunel. Štát plánuje obrovskú investíciu pre motoristov

V neposlednom rade Slovenský plynárenský priemysel zdvihol svoj zisk z 25 na 290 miliónov eur, rafinéria Slovnaft z 415 na 540 miliónov eur.

Ambulatná „ryža“

Možno trochu prekvapujúco, no medzi ziskovými sektormi je aj zdravotníctvo. Týka sa to najmä súkromníkov, ktorí v ňom „podnikajú“. Verejnosť počúva často o tom, že štátne nemocnice sú zadlžené, že v nich opadáva omietka a nemá kto liečiť. „V dôsledku verejnej diskusie o permanentne kolabujúcom zdravotníctve by nezainteresovaný pozorovateľ mohol nadobudnúť dojem, že toto odvetvie chradne alebo ledva prežíva. Platí to pre verejné nemocnice, ale nie pre privátne zdravotnícke zariadenia,“ vysvetľuje Suďa.

Ziskovosť sektora je na desiatich percentách. Ťahajú ho lekárski špecialisti a zubári, a predovšetkým ambulancie všeobecných lekárov, ktoré premenia na profit až 25 centov z každého utŕženého eura.

K dobrým výsledkom prispeli aj kúpele. Tie počas pandémie vďaka výdatnej štátnej pomoci akurát živorili, no minulý rok zvýšili profitabilitu k takmer siedmim percentám. „Dojem z konjunktúry kazili len stratové Kúpele Sliač, Slovenské liečebné kúpele Piešťany a Kúpele Lučivná. Ich úhrnná strata však neprevyšuje individuálny profit bojnického alebo rajeckého konkurenta,“ uzatvára Suďa.

Žilinská Kia porazila Volkswagen

Druhý najväčší nárast profitu po energetike zaznamenal automobilový priemysel. Zaujímavosťou je, že takmer o celý sa zaslúžila juhokórejská značka Kia so sídlom v Žiline.

„Kia svojím prevádzkovým i čistým profitom tromfla tržbami stále najväčší Volkswagen. Jeho rentabilita, prakticky zhodná s priemerom odvetvia, už nie je oproti Kii ani polovičná. Zatiaľ čo žilinský konkurent premení na čistý zisk takmer päť centov, Volkswagen iba dva. Trnavská automobilka PCA, napriek výraznému zlepšeniu, má ziskovosť tržieb ešte slabšiu (1,7%),“ uzatvára Suďa.

Kia zaknihovala zisk vo výške 390 miliónov, Volkswagen 233 miliónov a trnavská automobilka Stellantis 159 miliónov.

© Autorské práva vyhradené

55 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #zisky