Zatiaľ sa predstavy oboch strán rokovacieho stola nestretli. „Na základe nezmenenej ponuky zo strany vyjednávačov za štát týkajúcej sa valorizácie platov a po zvážení všetkých možných rizík Konfederácia odborových zväzov SR nepristúpi k podpisu dodatkov týchto kolektívnych zmlúv s platnosťou od 1. septembra 2024,“ vyplýva zo stanoviska odborárov.
Ak by dodatky podpísané neboli, mnohí zamestnanci by prišli o citeľné výhody. „Súčasťou kolektívnych zmlúv sú okrem valorizácie platových taríf aj takzvané sociálne benefity, a to: skrátenie pracovného času, výmera dovolenky o týždeň viac oproti zákonu, odchodné a odstupné zvýšené o jeden funkčný plat nad rozsah zákona, výška príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, prídel do sociálneho fondu. Nepodpísaním kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnancov pracujúcich pre štát neplatia ani tieto benefity,“ vysvetľuje KOZ. Samotné vyjednávanie sa celkovo dotýka zhruba 360-tisíc ľudí. Neznamená to, že všetci títo ľudia automaticky strácajú svoje výhody. Niektoré výhody totiž majú štátni zamestnanci v iných kolektívnych zmluvách. Ani odborári však nevedia vyčísliť, koľkých zamestnancov sa to reálne dotkne.
Samotné číslo podľa odborárskych lídrov veľa nehovorí. „Treba počítať, že zhruba polovica sa vracia do štátneho rozpočtu. Ak by sa valorizovalo na úrovni desať percent a potom ďalších desať percent, tak určite hovoríme o balíku 1,5 miliardy eur a viac, pretože medzitým tarify narástli. Opäť ale treba počítať s istou návratnosťou do štátneho rozpočtu. Treba rátať aj s vyššou kúpyschopnosťou obyvateľov na základe vyšších miezd, to sa opäť pozitívne prejavuje v štátnom rozpočte. Netreba zohľadňovať len výdavkovú časť, ale aj pozitívny efekt na príjmovú časť rozpočtu,“ povedala prezidentka odborárov Monika Uhlerová.