Okrem toho patríme medzi štáty, ktoré si držia prvenstvo vo viacerých nelichotivých štatistikách súvisiacich s prácou. Medzi týmito štatistikami zrejme najviac vyčnieva tá, podľa ktorej máme najhoršie pracovné prostredie spomedzi krajín EÚ. Máme relatívne nekvalitné pracovné miesta, veľa času strávime u našich zamestnávateľov v noci či cez víkendy a sviatky, a ani z hľadiska platov na tom nie sme práve najlepšie. Pri prepočte na čisté mzdy sú na tom v únii horšie ako my už len Maďari, Chorváti, Rumuni a Bulhari.
Pravda sa pozrela na niekoľko vybraných štatistík, ktoré prezrádzajú, ako sa v skutočnosti na Slovensku pracuje.
1. Cez týždeň sme dlho v práci
Dáta z Eurostatu potvrdzujú, že Slováci trávia v týždni v práci viac, ako je priemer EÚ. Priemerne totiž prácou pre svojich zamestnávateľov strávime počas týždňa 37,6 hodiny, čo je o 1,5 hodiny viac, ako je priemer v únii. V rebríčku, v ktorom sa nachádzajú všetky ostatné krajiny únie, sa nachádzame na 13. mieste.
Suverénne najviac času v práci v priebehu týždňa trávia Gréci (39,8 hodiny), ktorých nasledujú Rumuni (39,5 hodiny) a susední Poliaci (39,3 hodiny). Na opačnom konci rebríčka sa umiestnili Holanďania, ktorí sú v priebehu priemerného pracovného týždňa v práci 32,2 hodiny. Rakúšania trávia pracovnými činnosťami cez týždeň 33,6 hodiny a Nemci 34 hodín.
Zaujímavé je aj porovnanie v skupine V4. Okrem Poľska, ktoré v zoskupení dominuje, trávia viac času v práci ako my aj Česi a Maďari (zhodne po 37,8 hodiny). Stále však platí, že ak porovnávame všetky členské krajiny v EÚ, kratšie ako my v priebehu priemerného týždňa pracujú obyvatelia celkovo 14 krajín.