Agentúra avizuje, že predstaví spôsob, akým bude tieto dlhopisy predávať, a aj to, pre koho budú určené. Ako prvý na toto avízo upozornil portál Aktuality.sk. Už teraz je jasné, že vláda bude chcieť týmto spôsobom získať peniaze od bežných ľudí na financovanie vlastných potrieb.
„Ak by štát napríklad vydal dlhopisy pre retail, to znamená pre bežných ľudí, tak by bolo na nich, či sa rozhodnú investovať do takýchto dlhopisov za úrok, ktorý je oveľa lepší, ako dostávajú dnes na bežných účtoch. Urobili to veľmi úspešne v Belgicku, v Slovinsku aj v Chorvátsku,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický v relácii O 5 minút dvanásť vtedajšej RTVS.
Zároveň dodal, že úrok, o ktorom sa v tomto prípade hovorí, nebude vyšší ako pri štátnych dlhopisoch. Pre vládu má teda tento program zmysel v prípade, že od bežných ľudí získa peniaze lacnejšie ako na medzinárodných finančných trhoch. Na porovnanie, výnosy desaťročných slovenských dlhopisov sa v čase uzávierky textu pohybovali okolo úrovne 3,2 percenta.
Zároveň platí, že ponúkaný úrok bude pravdepodobne musieť byť ešte omnoho nižší. Vláda totiž bude musieť vytvoriť pomerne veľký aparát, ktorý bude nároky relatívne veľkého počtu drobných investorov spravovať. Výnos spolu so všetkými nákladmi bude musieť byť nižší ako výnosy štátnych dlhopisov, inak nebude mať vznik tohto produktu pre štát významnejší prínos.
Čítajte viac Koalícia stále chystá šetriaci balík. V hre je aj zvyšovanie daní a zmeny v dôchodkoch. Na čo sa majú ľudia pripraviť?Ministerstvo financií to ale zatiaľ nekomentuje. „Ministerstvo sa nebude aktuálne k tejto téme vyjadrovať,“ poznamenalo ministerstvo financií v oficiálnom vyjadrení k emisii. Redakcia oslovila aj samotnú agentúru, no do uzávierky textu na otázky nereagovala. Detaily predstaví počas konferencie televízie ta3, ktorá sa uskutoční 10. októbra. Slováci majú v súčasnosti na bežných účtoch vyše 40 miliárd eur. V posledných mesiacoch – teda po skončení zdražovania – tento objem peňazí pomerne značne rastie.