Ak by bol plynovod v Sudži poškodený, pre Slovensko by to bola energetická katastrofa, hovorí expert. Ohrozujú nás boje v Rusku?

Budeme mať dostatok plynu a ak áno, koľko bude stáť na budúci rok? Na vývoj cien môže výrazne vplývať viacero faktorov. Ceny komodity na burzách dosiahli tento rok svoje maximum, pretože Rusi a Ukrajinci bojujú v blízkosti kľúčového prepravného uzla v Sudži. Presný vplyv na ceny plynu zatiaľ nie je možné určiť, no vládni analytici už teraz predpokladajú, že niektoré domácnosti si v roku 2025 priplatia o desiatky percent viac.

15.08.2024 05:00 , aktualizované: 10:31
debata (140)
Video
Zdroj: X / Anton Gerashenko

Navyše plošné dotovanie cien plynu pre domácnosti by sa totiž mohlo skončiť už tento rok. Vláda potrebuje konsolidovať verejné financie a do roku 2025 musí ušetriť celkovo 1,4 miliardy eur. Najvyšší kontrolný úrad vyčíslil, že ministerstvo hospodárstva v rokoch 2022 a 2023 vyplatilo na kompenzácie rastúcich cien elektriny a plynu celkovo 2,7 miliardy eur, z toho 1,24 miliardy eur smerovalo na pokrytie vysokých cien plynu.

Zatiaľ nie je isté, či vláda pristúpi k ukončeniu dotácií, no kontrolóri upozorňujú, že ide o príliš veľkú záťaž pre štátny rozpočet, a finálny účet zaplatíme všetci. „Každý z nás bude musieť nakoniec splatiť to, čo dostal, a to oveľa drahšie. Jednoducho, momentálne už neinvestujeme do rozvoja, len neuvážene míňame na pomoc, ktorá nespĺňa kritériá efektívnosti,“ uviedol podpredseda kontrolného úradu Jaroslav Ivančo.

tanker so skvapalneným plynom Čítajte viac Nové ložiská zemného plynu pri nemeckom ostrove dostali zelenú. Kontroverzný projekt, v ktorom sa bude vŕtať pod hladinou mora

Analytici z Inštitútu pre stratégie a analýzy upozorňujú, že ak by štát nedotoval vysoké ceny energií pre domácnosti, tento rok by sme platili dvojnásobne viac, ako platíme teraz. „Ceny plynu udržali na uzde kompenzačné schémy schválené na konci roka 2022," uvádzajú analytici vládneho úradu.

Investori sú znepokojení aj aktuálnymi udalosťami v pohraničnom meste Sudža, ktoré leží medzi Ukrajinou a Ruskom. Obe strany však deklarovali, že majú záujem na pokračovaní tranzitu plynu. Napriek týmto uisteniam môže dôjsť aj k nepredvídateľným udalostiam, a ak by bol plynovod, ktorý prechádza cez územie Ukrajiny aj Slovenska, poškodený, mali by sme vážny problém. Pravda preto pripravila súhrn najdôležitejších otázok a odpovedí, ktoré sa týkajú toho, aké vysoké faktúry za plyn budete platiť na budúci rok.

1. Ako ovplyvnia ceny boje pri Sudži?

Cena plynu v polovici augusta vzrástla na skoro 44 eur za megawatthodinu, čo je zatiaľ najvyššia suma v tomto roku. Podľa analytika webu energie-portal.sk Radovana Potočára naposledy dosiahli ceny komodity takúto úroveň v decembri 2023. Exminister hospodárstva a člen strany Demokrati Karel Hirman nedávno uviedol, že ruský Gazprom cez Sudžu zatiaľ udržiava denné dávky dodávok plynu na Slovensko a do Rakúska na úrovni tesne pod 40 miliónmi kubíkov. To je podľa neho len o necelé tri milióny kubíkov menej ako pred ukrajinskými útokmi na Sudžu.

Všetko sa ešte viac skomplikovalo po tom, ako ukrajinskí vojaci vstúpili na územie Ruska. Potočár potvrdil, že vývoj bojov v ruskej Sudži spôsobuje na trhoch nervozitu. Podľa neho to znamená, že posledný plynovod, prostredníctvom ktorého prúdi ruský potrubný plyn do Európy, môže prestať fungovať. Analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak pre Pravdu v tomto kontexte uviedol, že ak by bol plynovod v najbližších mesiacoch poškodený bez možnosti rýchlej opravy, pre Slovensko a Rakúsko by to znamenalo energetickú katastrofu. „Tieto krajiny nemajú väčšie alternatívne importné cesty. Cez ukrajinský plynovod odoberá Slovensko 50 percent zemného plynu, Rakúsko až 80 percent," priblížil expert.

Tomčiak tiež pripomenul, že hoci je odstrihnutie od ruského plynu plánované dlhodobo, najskôr je nutné dokončiť potrebnú infraštruktúru, predovšetkým napojenie na LNG terminály na pobreží Severného, Baltského a Jadranského mora.

Analytik energetickej spoločnosti JPX Ján Pišta pre Pravdu pripomenul, že pôvodne sa objavili špekulácie, že obe strany bojujú o získanie kontroly nad týmto dôležitým plynárenským bodom. Rusi a Ukrajinci však uviedli, že majú záujem na tom, aby tranzit pokračoval ako doteraz. „Ceny rástli aj napriek uisteniam kvôli obavám, že pri bojových operáciách môžu byť neúmyselne poškodené tieto zariadenia. Myslím si však, že obe armády si budú dávať veľký pozor, aby k tomu nedošlo. Po uisteniach a zvýšení toku na vyššie úrovne ceny opäť klesajú," doplnil Pišta.

© Autorské práva vyhradené

140 debata chyba
Viac na túto tému: #dodávky plynu #plyn z Ruska