Ako by mohli chystané opatrenia vyzerať, naznačil jeden z koaličných lídrov, predseda koaličnej SNS Andrej Danko. Prezradil, že vláda by mohla zaťažiť veľké firmy, no úvahy koalície sú podľa neho omnoho širšie. Opozičná strana Progresívne Slovensko súčasne vládu kritizuje za to, že obrovské sumy poslala do plošných opatrení, ktoré pomáhali aj tým, ktorí pomoc nepotrebujú.
Danko o pripravovaných opatreniach zatiaľ hovorí len neurčito. „Naša hlavná ambícia v prvom rade je, aby sa nedvíhali dane. Bojujeme s tým, aby sa nedvíhala daň z pridanej hodnoty, daň z príjmu,“ povedal Andrej Danko v relácii V politike televízie TA3. Kategoricky nevylúčil, že by ministerstvo financií o niečom takom uvažovalo. „Samozrejme, že sú rôzne návrhy. Tieto opatrenia sú v návrhoch. Ja hovorím aj o živnostníkoch. Načo som bojoval za živnostníkov a 15-percentnú daň? Aby mi to teraz zrušili? Ja to nedovolím,“ povedal Danko o príprave konsolidačného balíka opatrení.
Jeho spoludiskutujúci a podpredseda progresívcov Ivan Štefunko kritizuje, akým spôsobom koalícia hospodári. Vládu kritizuje najmä za plošné opatrenia, vypichol napríklad trináste dôchodky a označil ich za predvolebnú kampaň v prospech Petra Pellegriniho pred prezidentskými voľbami. „Nehovorím, že trináste dôchodky by nemali byť, ale nemali by byť pre každého,“ povedal Štefunko.
Kabinetu vyčíta aj to, že pre tento rok predĺžil plošné dotovanie cien energií pre domácnosti. „Veľmi mi prekáža tá neadresnosť. Minuli 1,4 percenta HDP a teraz nás Európska komisia kritizuje, že tieto peniaze musíme získať naspäť,“ hovorí Štefunko.
Denník Pravda sa pozrel na to, čo zatiaľ vieme o pláne na ozdravenie verejných financií v objeme 1,4 miliardy eur.