Ako ďalej dodal, ich úlohou ako strany je bojovať proti zvyšovaniu dane z pridanej hodnoty (DPH) a za živnostníkov pri paušálnych výdavkoch, ktoré nechcú meniť. „Áno, tie témy sú na stole v súvislosti s chystanou konsolidáciou verejných financií. Robme to však inak, ako napríklad minister Tomáš Taraba pri právnikoch alebo s poistkami. Tam sa dajú ušetriť finančné prostriedky,“ dodal Danko s tým, že najdôležitejšie, čo ich čaká, je budúci štátny rozpočet.
Čítajte viac Koľko zostane z výplaty 2 000 a 3 000 eur živnostníkovi a zamestnancovi. Štát už má na muške „fiktívnych podnikateľov“Podľa poslanca NR SR z hnutia Progresívne Slovensko Ivana Štefunka, by táto situácia nemusela nastať, keby nepodporili volebnú kampaň prezidenta Petra Pellegriniho podporou 13. dôchodku a taktiež rodičovského dôchodku, čo stálo krajinu 1,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.
Danko na tvrdenia Štefunka reagoval, že témy dôchodkov sú ich vlastné témy a nesúvisia s predvolebnou kampaňou prezidenta. „Viete, my sme prebrali zadlženosť krajina na úrovni 60 % HDP a odovzdávali ju na úrovni 40 %. Predchodcovia rozhadzovali peniaze neadresne a my sme za to zodpovední? Máme tu firmu, ktorá vyberá diaľničné poplatky a štátu z toho ide len polovica,“ skonštatoval Danko.
Štefunko uviedol, že odkedy je strana Smer-SD pri vláde, tak až 70 % času SNS vládla spolu s nimi. Podľa Štefunka sa ich vládou krajina prepadala a výsledkom je, že mladí ľudia odchádzajú do zahraničia. „Je tu nespokojnosť so školstvom, zdravotníctvom, kultúrou, a to treba riešiť,“ povedal Štefunko.
Líder SNS na záver zopakoval, že v septembri v rámci koalície chcú prísť s blokovaním opatrení, ktoré môžu siahať do peňaženiek občanov. „Budeme hlavne tlačiť na to, aby sa viac robili audity a začalo sa šetriť na rezortoch,“ uzavrel Danko.