Po vyše dvoch rokoch vojny je jasné, že sankcie voči Rusku ekonomiku nerozložili. Neznamená to však, že by sa ruská ekonomika nestretla s vážnymi problémami. Rusko do značnej miery dokáže neutralizovať napríklad energetické sankcie.
Západné krajiny od decembra 2022 uvalili zákaz na nákup ruskej ropy v cene nad 60 dolárov za barel. Rusko na túto situáciu zareagovalo tak, že vytvorilo „tieňovú flotilu“, ktorá umožňuje túto sankciu obchádzať.
Z novej analýzy inštitútu Kyiv School of Economics vyplýva, že tankery, často staršie zariadenia, ktoré sú súčasťou tejto tieňovej flotily, v máji viezli až 86 percent exportu ruskej ropy. Rusko tak len v máji získalo z exportu ropy 16,8 miliardy dolárov. Najväčšími importérmi ruskej ropy sa stali India, Čína a Turecko, v minulosti to bývala EÚ.
Čítajte viac Sankcie proti Lukoilu dodávky ropy na Slovensko neohrozujú, odkazuje Európska komisia. Analytik vysvetľuje prečoPráve tento príbeh ukazuje, že Rusko do určitej miery dokáže západné sankcie neutralizovať. Celkovo predajom fosílnych palív získalo Rusko od začiatku vojny zhruba 199 miliárd eur, tieto príjmy okrem iného dopĺňajú aj Fond národného bohatstva. K 1. júnu tohto roku bolo v tom fonde zhruba 141 miliárd dolárov, čo znamená, že Rusko stále má peniaze na vedenie vojny.
Viaceré ukazovatele však naznačujú, že stav ruskej ekonomiky sa zhoršuje. Miera inflácie v krajine sa pohybuje nad hranicou osem percent. Prieskumy inštitútu Levada z marca tohto roku ukazujú, že rastu cien sa obáva až 54 percent respondentov. Sankcií sa obáva 32 percent opýtaných a zlej životnej úrovne sa obáva 23 percent respondentov.
Aj pod vplyvom vojny zaznamenáva Rusko rozpočtové deficity. Ministerstvo financií oznámilo, že rozpočtový schodok by podľa najnovších odhadov mal tento rok dosiahnuť 2,12 bilióna rubľov, čo predstavuje 21,91 miliardy eur. To znamená 1,1 percenta HDP. V predchádzajúcom odhade uvádzalo ministerstvo rozpočtový deficit na rok 2024 na úrovni 1,595 bilióna rubľov, čo predstavovalo 0,9 percenta HDP.
Po invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa v Rusku výrazne zvýšili výdavky pre sektor obrany a produkciu zbraní, v dôsledku čoho zaznamenala krajina dva roky po sebe rozpočtový schodok prekračujúci tri bilióny rubľov, teda približne dve percentá HDP. Schodok potom Rusko vykrývalo z pôžičiek na domácom trhu a financií uložených vo Fonde národného bohatstva, ktoré vytvorilo z príjmov z predaja ropy a plynu.
Čítajte viac Ekonóm Baláž: Klesajúci počet pracujúcich ohrozuje dôchodkový systém. Nezrúti sa, no nebude môcť byť taký štedrý, ako je teraz