Opakovanie je matka múdrosti. Prečo máme investovať peniaze?
Cieľom každého z nás by malo byť zabezpečiť si čo najstabilnejší príjem do budúcnosti a ideálne ho rozložiť na viac nôh. Väčšina ľudí má príjem zo zamestnania. Investovanie je jedna z možností, ako si popri svojom štandardnom príjme vybudovať nový, pasívny, príjem – práve z investovania. V budúcnosti máme oveľa väčšiu šancu, že aj keď príde nejaká krízovejšia situácia, budeme sa mať o čo oprieť.
Prečo investovať prostredníctvom banky? Hrá tam úlohu aj fakt, že ľudia banke môžu dôverovať viac ako iným finančným inštitúciám? Alebo, naopak, keď ľudia často počúvajú v éteri, že banky sú nenažrané, nemôže ich to odradiť?
Keď človek začína investovať, veľa ľudí sa pýta, do čoho. To podľa mňa nie je tá najdôležitejšia otázka. Najdôležitejšia otázka je, cez koho a akým spôsobom. Veľa ľudí sa pri investovaní bojí, že stratí peniaze, že príde o všetky peniaze alebo podobne. Nie je také jednoduché pri investovaní prísť o všetky peniaze. Môžete o ne prísť vtedy, keď zveríte tie peniaze niekomu, kto je nedôveryhodný, je to podvodník alebo niekto, kto vás o peniaze okradne. Banky majú veľkú výhodu, že sú dôveryhodné.
Čítajte viac Slovnaft prvýkrát prehovoril o ruskej rope. Konečne oznámil, kto ju zastavilNaozaj, veľká väčšina ľudí má svoje peniaze v bankách, dôveruje im, zverí im svoje finančné prostriedky, a to znamená, že základ dôvery tam už je. Nehovoriac o tom, že banky sú jedny z najregulovanejších inštitúcií na svete, sú naozaj pod prísnym dohľadom štátu, musia spĺňať veľmi prísne podmienky z hľadiska fungovania. Pravdepodobnosť, že človek môže v banke o svoje peniaze prísť, je veľmi nízka. Naopak, keď si zvolí iného sprostredkovateľa, tak poznáme aj tie nešťastné prípady na Slovensku, a nie z dávnej minulosti, keď práve investovanie cez iné spoločnosti prinieslo len stratu a to, že klient prišiel o všetky peniaze.
Existuje aj štatistika o tom, aký je pomer medzi investíciami cez finančné spoločnosti a investíciami cez banky?
V podielových fondoch, čo sú v podstate na Slovensku takmer všetko spoločnosti vlastnené bankami, sa nachádza zhruba vyše 13 miliárd eur. Keď si pozrieme, koľko aktív sa investuje cez obchodníkov s cennými papiermi alebo cez iné finančné inštitúcie, tak tam je to číslo niekde okolo 1,5 miliardy.
Cez banky sa dá investovať roky. Ako sa zmenili investičné produkty bánk?
Niektoré banky ponúkajú naozaj veľmi širokú ponuku produktov, ktoré si klient vie kúpiť a do ktorých môže zainvestovať. Ponuka produktov sa rozšírila, samozrejme, základ stále tvorí investovanie cez podielové fondy, ktoré už samy osebe môžu byť vcelku široké. Môžu tam byť akciové fondy, môžu to byť dlhopisové fondy či fondy, ktoré miešajú tieto triedy aktív dokopy. Sú tam na Slovensku veľmi populárne realitné fondy. Ponuka sa rozšírila ešte o doplnkové veci, ako napríklad ETF fondy, investovanie priamo do akcií a podobne. Je len na klientovi, aby si vybral to, do čoho chce zainvestovať.
V čom je najväčší rozdiel medzi investovaním cez obchodníkov s cennými papiermi a cez banky?
Vo svojej podstate veľa z nich ponúka podobné portfólio, investovanie do aktív, ktoré sú tu s nami desiatky, niekedy až stovky rokov. Sú to dlhopisy, sú to akcie. Aj banky majú podielové fondy, ktorých základom sú akcie a dlhopisy. V čom sa to môže líšiť, je miera služieb, ktoré poskytuje samotný správca. Alebo sa to líši podľa toho, komu klient dôveruje viacej – či veľkej inštitúcii, alebo práve niekomu nezávislejšiemu, kto je mimo banky.
Obchodník s cennými papiermi zarába na obchode s cennými papiermi, banka zarába na mnohých produktoch – na účtoch, na úveroch a podobne. Je teda investovanie cez banku lacnejšie?
Keď som nedávno pozeral porovnanie poplatkov, ako môže človek reálne na Slovensku zainvestovať do nejakého fondu alebo portfólia, ktoré si nechce spravovať sám, úroveň poplatkov v banke je veľmi podobná úrovni poplatkov u obchodníkov s cennými papiermi. Miera nákladov sa hýbe niekde okolo 1,2 až 1,3 % ročne a je veľmi podobná. Aj toto sa veľmi zmenilo oproti minulosti, lebo historicky platilo, že podielové fondy boli drahšie. Časom, ako rástol trh a viac ľudí investovalo, aj náklady sa postupne znižovali a napríklad teraz si myslím, že sú aj v prípade bankových produktov, čo sú podielové fondy, veľmi porovnateľné s tým, čo ponúkajú iné finančné inštitúcie na slovenskom trhu.
Niekto sa teda rozhodne, že ide investovať prostredníctvom banky, aké sú praktické kroky? Keď chce niekto investovať, musí prísť do pobočky alebo zavolá a niekto príde za ním? Alebo sa to dá vybaviť napríklad prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne?
Štandardne je bežné, že keď si chcete otvoriť napríklad investičné sporenie, kde sporíte pravidelne, každý mesiac, nejakú menšiu sumu, tak to viete veľmi ľahko ako klient banky urobiť zopár klikmi v telefóne cez mobilnú aplikáciu. Čo sa týka väčších súm, väčších investícií, tak to viete urobiť cez internetbanking, ktorý má väčšiu mieru zabezpečenia, alebo to urobíte návštevou banky, prípadne sa to dá spraviť aj cez call-centrá, ktoré vám takisto vedia zavolať, a viete riešiť investovanie aj cez ne. Ale veľká väčšina klientov stále uprednostňuje návštevu pobočky, lebo tam sa vedia s nejakým človekom porozprávať, dostať trocha viacej informácií. Tí skúsenejší to vedia urobiť veľmi ľahko aj sami cez on-line nástroje.
Investovanie je dlhodobá cesta a ľudia z toho často majú strach. Do akej miery je investovanie, aj prostredníctvom banky, flexibilné? To znamená, že ak sa niekto zaviaže odkladať mesačne nejaké peniaze, môže to meniť?
V súčasnosti má investovanie naozaj veľmi málo obmedzení. Keď si začnete sporiť povedzme 20 až 30 eur mesačne, tak je len čisto na vás, ako dlho si to budete sporiť, ktorý mesiac peniaze pošlete a ktorý nie, alebo kedy sporenie zrušíte. To znamená, že pri tých produktoch nie sú nejaké doby viazanosti.
Jedna vec, ktorú sa snažíme naučiť klientov – keď človek chce investovať nejakú sumu peňazí, tak mal by to robiť nejaký čas, aspoň pár rokov. Preto máme nastavené, že do troch rokov klient platí nejaký výstupný poplatok, ale to len preto, aby to bolo pre neho edukatívne, že by tam mal vydržať aspoň tri roky. Ak však potrebuje tie peniaze skôr, zaplatí symbolický výstupný poplatok a peniaze má v podstate okamžite k dispozícii. Nehovoriac o tom, že väčšina podielových fondov je postavená na takom princípe, že klient vie kedykoľvek požiadať o výplatu a v podstate na ďalší deň dostáva peniaze, čo je ohromná výhoda z hľadiska flexibility meniť v čase nejaké rozhodnutie.
Keď niekto začne v banke investovať, ozve sa mu raz za čas niekto, že máme takúto ponuku, odporúčame nejakú inú investičnú stratégiu?
Najväčšiu mieru starostlivosti majú privátni klienti, ktorí investujú najväčšie sumy peňazí, kde je kontinuálna starostlivosť v najväčšej miere potrebná. Tí majú svojho vlastného privátneho bankára, s ktorým stále komunikujú o každej investícii, ktorú robia, a priebežne ich prehodnocujú. Najnižšiu starostlivosť majú ľudia, ktorí si vyberú nejaký investičný nástroj, nejaký investičný fond a doň si pravidelne sporia menšiu sumu peňazí. Tam je potreba meniť to veľmi nízka.
Považujeme za samozrejmé, že o investície klientov sa v banke stará tím odborníkov, ale ako je to s ľuďmi v pobočkách? Do akej miery sú fundovaní na to, aby klientom dobre poradili aj v investovaní?
Celý investičný proces v banke, už od poradenstva, je naozaj veľmi striktne vymedzený a je presne dané, čo poradca v pobočke musí povedať klientovi, aké dokumenty mu musí odovzdať, o čom sa s ním musí rozprávať. Ten proces je jasne systematicky nastavený. Samozrejme, každý bankár má školenie na to, aby rozumel produktom, ktoré predáva, aby sa vedel s klientom o tom rozprávať. Na všetko ostatné sú nastavené procesy, investičné riešenia a peniaze spravujú odborníci na to vzdelaní.
Cieľom investícií je výnos. Ako sa darí bankám v investovaní v porovnaní s obchodníkmi s cennými papiermi?
Výkonnosť produktov, ktoré ponúkajú banky, je veľmi porovnateľná s tým, čo dokážu obchodníci s cennými papiermi. Nie sú tam obrovské rozdiely. Môžu byť roky, kedy niektorý typ riešenia má o niečo silnejšiu výkonnosť, niektorý o niečo slabšiu. Z dlhodobého pohľadu, stále platí, že výkonnosti sú veľmi podobné. Dúfam, že do budúcnosti bude platiť to, že aj zdaňovanie všetkých investícií na Slovensku bude úplne rovnaké a štát zamedzí akémukoľvek rozdeľovaniu investičných produktov podľa zdaňovania, čo je v súčasnosti veľmi nešťastne na Slovensku urobené. My navyše pozeráme často aj porovnanie výkonnosti našich podielových fondov napríklad s európskymi fondmi. Aj tam vidíme, že na Slovensku dokážeme peniaze naozaj kvalitne spravovať a naše výsledky sú porovnateľné s tým, čo dostane klient v Nemecku alebo vo Francúzsku. Holandsku.