Vláda ide podľa Kišša šetriť tam, kde sa šetriť nemá. Vláda podľa jeho slov klame, že konsolidácia sa nikoho nedotkne. „Taká konsolidácia neexistuje,“ poznamenal Kišš. No vláda to podľa neho robí tak, že svojimi opatreniami zasiahne peňaženky ľudí najbolestivejším spôsobom. Dominujú tri opatrenia, zmeny v druhom pilieri, daň s finančných transakcií a daň z práce.
Čítajte viac Ako sme na tom s platmi? Česko vedie zaujímavý súboj s Poľskom, Slovensko nestíha a sleduje ich z diaľky„Vláda ide opäť siahnuť na naše budúce dôchodky a vykradnúť druhý pilier, pokračuje v tom od roku 2008,“ pokračoval Kišš. Prichádza podľa neho ďalšie znižovanie odvodu do druhého piliera, znovuotvorenie piliera pre existujúceho sporiteľa a zmena mechanizmu automatického vstupu do piliera. V rámci zdanenia práce si to podľa Kišša odnesú zamestnávatelia a aj zamestnanci. Vláda sa okrem iného chystá podľa neho zvýšiť minimálne sociálne odvody o 20 % alebo strop platenia odvodov.
Daň z finančných transakcií – tú budeme podľa Kišša platiť všetci, aj keď vláda tvrdí, že nie a že takéto opatrenie nechystá. „Najškodlivejšia časť, výber z bankomatov, z toho našťastie upustili, ale aj tak sa opatrenie dotkne všetkých. Ideme naspäť do doby kešu,“ hovorí Kišš. Je potrebné podľa neho investovať do budúcej generácie a nie zadlžovať naše deti. Strana si konsolidáciu predstavuje tak, že má byť systematická a nie robiť rýchle náplaste.