Ide najmä o ľudí, ktorí sa rozhodli investovať a nedržať peniaze na bežnom účte. Pokles trhov sa týka ale aj sporiteľov v druhom pilieri a ich počet aktuálne prekročil hranicu 1,9 milióna ľudí. Väčšina peňazí je uložená v negarantovaných fondoch, ktoré sú na pohyby na akciových trhoch citlivé.
Napriek tomu platí, že pohyby na akciových trhoch v oboch smeroch sú prirodzené a ani pri aktuálnom poklese nie je dôvod na to, aby sporitelia panikárili. Indexové fondy druhého piliera v tomto roku doteraz relatívne slušne rástli a aj tento výkyv fondy pri dostatočne dlhom časovom horizonte budú schopné prípadné straty vymazať.
Dôchodky slovenských penzistov ale naďalej tvoria predovšetkým prostriedky z prvého piliera. Absolútna väčšina celkovej sumy dôchodkov na Slovensku je tvorená prostriedkami z prvého dôchodkového piliera. Na tento pilier nemajú pohyby na trhoch žiadny vplyv. Prvý pilier financuje dôchodky súčasných dôchodcov z odvodov, ktoré platia súčasní pracujúci. Dôchodky z prvého piliera teda ohrozuje nepriaznivá demografia, pohyby na trhoch sa týkajú len dôchodkových úspor, no nie všetkých.
Čítajte viac Objednávate si lacné výrobky z Číny? Onedlho sa cenovky možno predražiaV druhom pilieri existuje predvolená investičná stratégia, ktorá ľudí v mladom veku automaticky posúva do indexových fondov. Tie pokles trhov skutočne pocítia no relatívne mladému sporiteľovi ponúkajú aj potenciál, aby postupne tieto straty vymazal. Pre relatívne mladých ľudí je teda dobre, že sú v relatívne rizikových fondoch a pokles na trhoch, aký sa deje v súčasnosti je prejavom tohto rizika, ktoré je ale prirodzené a dá sa očakávať.
Denník Pravda prináša odpovede na dôležité otázky okolo diania na finančných trhoch.
Čo sa na finančných trhoch deje?
Jednotlivé akciové trhy oslabujú. To znamená, že klesá hodnota firiem, ktoré majú svoje akcie na burze. Je to ukazovateľ určitých obáv a nervozity, ktorá môže mať rôzne príčiny. Ešte v piatok americký akciový index S&P 500 klesol o 1,8 percenta a Nasdaq si dokonca pohoršil o 2,4 percenta. Klesali aj akcie v Európe, index STOXX 600 znížil svoju hodnotu 2,7 percenta. Rovnako zásadný pokles zaznamenali indexy v Japonsku. V piatok index Nikkei poklesol o necelých 6 percent a počas pondelka si pohoršil o viac ako dvanásť percent. Analytik Českej spořitelny Jan Bystrický označil dianie na japonských akciových trhoch za „výplach“. Pokles bol najvýraznejší od roku 1987. Prepady boli natoľko rýchle a prudké, že burza musela pozastaviť obchodovanie.
V čase uzávierky textu sa začalo už aj pondelkové obchodovanie na americkej burze a trhy pokračovali v poklese. Index Nasdaq krátko po otvorení klesol o 6,3 percenta a smeruje tak k najhoršiemu dňu od začiatku pandémie. Index S&P 500 klesol o 4,1 percenta, pretože pretrvávali obavy z toho, že sa americká ekonomika dostane do recesie.
Prečo trhy klesajú?
V tomto prípade sa prejavuje práve prepojenie jednotlivých trhov. Impulz pre pokles trhov boli znepokojujúce správy z amerického trhu práce. Ekonomika USA vytvorila v júli 2024 len 114-tisíc nových pracovných miest a miera nezamestnanosti vzrástla. Tá sa zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 4,3 percenta, čo je najvyššia úroveň od októbra 2021. „Na trhoch sme v závere minulého týždňa videli výpredaje na akciovom trhu po zverejnení údajov z amerického trhu práce, ktoré mohli naznačiť hrozbu prichádzajúcej recesie,“ povedal analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Dôvodov na pokles je ale viac. Prispel k nemu zrejme aj legendárny investor Warren Buffett. Spoločnosť Berkshire Hathaway totiž predala podľa zverejnených dokumentov zhruba polovicu svojej pozície v spoločnosti Apple.
„Ten ešte pred časom tvoril viac ako polovicu z investičného portfólia spoločnosti, za prvý kvartál Berkshire znížila podiel o približne 13 percent a teraz firma predala polovicu zo zvyšku, celkový podiel je teda teraz asi 20 percent. Ide o veľmi zvláštny krok, keďže ešte pred pár mesiacmi Buffett hovoril o spoločnosti Apple ako o najlepšom biznise na svete, ktorý je podľa neho ešte lepší ako American Express či Coca-Cola. Buffett vtedy hovoril, že predali časť akcií Apple kvôli daňovým dôvodom, avšak je veľmi zvláštne, že firma predala polovicu svojej pozície vo firme, o ktorej hovorila že je najlepšia na svete,“ vysvetľuje analytik XTB Tomáš Vranka.
K prepadom prispeli aj posledné výsledky technologických firiem. Napríklad akcie čipového výrobcu Nvidia v pondelok ešte pred otvorením americkej burzy strácajú takmer deväť percent. Dôvodom sú špekulácie, že firma bude čeliť vážnemu oneskoreniu dodávok grafických procesorov Blackwell AI, ktoré sa možno nezačnú v tomto roku, ale až začiatkom roka 2025. Počas tohto roka sa pritom spoločnosť Nvidia stala najhodnotnejšou firmou na svete.
Problémy má aj ďalší výrobca čipov, spoločnosť Intel. Jej akcie sa v piatok prepadli o viac ako 26 percent. Firma zverejnila nepresvedčivé hospodárske výsledky, zároveň avizuje, že prepustí pätnásť percent zamestnancov. Firma tak zaznamenala najprudší pokles hodnoty akcií za päťdesiat rokov. Impulz pre pokles trhov prišiel aj zo samotnej japonskej ekonomiky. Epicentrum oslabovania akciových trhov je v Japonsku aj preto, že japonská centrálna banka v uplynulom týždni definitívne opustila politiku ultranízkych úrokových sadzieb a ako posledná zvýšila úrokovú sadzbu do plusu. Menový výbor Bank of Japan po dvojdňovom zasadnutí v stredu rozhodol o zvýšení hlavnej úrokovej sadzby na 0,25 percenta z pôvodnej úrovne v rozsahu nula až 0,1 percenta.
Čítajte viac Sankcie proti Lukoilu dodávky ropy na Slovensko neohrozujú, odkazuje Európska komisia. Analytik vysvetľuje prečo„V slabo úročenom jene si investori požičiavali aby následne s takto získanými peniazmi, s ktorými sa spájali nízke náklady na držbu, financovali nákup aktív s omnoho vyšším úročením a výnosom,“ vysvetľuje Lukáš Kovanda, analytik Trinity Bank. Zjednodušene sa dá povedať, že mnoho investorov si išlo do Japonska po „lacné peniaze“, a kupovali za ne iné aktíva, za ktoré získali atraktívnejšie výnosy. Podľa Kovandu ide napríklad o iné meny rozvíjajúcich sa ekonomík, ale aj akcie amerických technologických firiem. Práve tieto akcie zaznamenali v uplynulom období veľký prílev prostriedkov a nepriaznivé správy z americkej ekonomiky a ďalšie problémy ich teraz zrážajú nadol.
Čo to znamená pre ľudí na Slovensku?
Aj ľudia na Slovensku sú investori a dianie na svetových finančných trhoch sa ich týka. Napríklad firmy združené v Slovenskej asociácií správcovských spoločností spravujú aktíva v hodnote zhruba 13,7 miliardy eur. Hodnota týchto investícií sa odvíja od situácie na finančných trhoch. V tomto prípade to ovplyvňuje ľudí, ktorí sa dobrovoľne rozhodli peniaze investovať. Dôsledky pre jednotlivých investorov sa líšia podľa toho, akým spôsobom investujú.
Čítajte viac Ekonóm Baláž: Klesajúci počet pracujúcich ohrozuje dôchodkový systém. Nezrúti sa, no nebude môcť byť taký štedrý, ako je terazNa Slovensku investujú ale aj ľudia, ktorí si to možno neuvedomujú. Výkyvy trhu totiž ovplyvňujú hodnotu dôchodkových úspor v druhom pilieri. V ňom je aktuálne 1,9 milióna sporiteľov. Väčšina majetku týchto ľudí, celkovo približne 10,2 miliardy z celkovo zhruba 15,6 miliardy eur sa nachádza v negarantovaných fondoch a tie sú citlivé práve na pohyby na akciových trhoch. Relatívne mladí sporitelia majú svoje prostriedky v indexovom fonde svojej správcovskej spoločnosti. Vzhľadom na svoj relatívne nízky vek do týchto fondov skutočne patria, pretože tieto fondy ponúkajú perspektívu najlepšieho zhodnotenia finančných prostriedkov v dlhom časovom horizonte.
Viacero indexových fondov druhého piliera je naviazaných na index MSCI World. Tento index tvorí celkovo viac ako 1 400 zložiek, no je orientovaný predovšetkým na americký trh. Až takmer celú štvrtinu zloženia tohto indexu tvoria technologické firmy a až 71 percent titulov, z ktorých sa tento index skladá, je amerických. Najväčšie zastúpenie spomedzi jednotlivých firiem Apple, Microsoft a aj Nvidia. Zastúpenie ale má napríklad aj Intel.
Čo by mal urobiť sporiteľ?
Dôležité je nepanikáriť. Poklesy na akciových trhoch sú v zásade nevyhnutné predstava nekonečného rastu trhov je nereálna utópia. Pokles trhov dočasne zníži hodnotu dôchodkových úspor v indexových fondoch, no investičné stratégie, ktoré do týchto fondov peniaze posielajú, s poklesmi počítajú. V týchto fondoch sú ľudia, ktorí z definície investujú pravidelne a majú pred sebou investičný horizont, ktorý im umožní straty vymazať.
Aj po zohľadnení súčasných poklesov majú indexové fondy potenciál dlhodobo doručovať lepšie zhodnotenie ako garantované fondy. Od začiatku roka indexové fondy druhého piliera zatiaľ posilnili o desať desať až trinásť percent, garantované fondy si v najlepšom prípade pripísali od začiatku roka dve percentá, no objavujú skôr zhodnotenia okolo nuly, dokonca aj strata. Dôchodkové sporenie v druhom pilieri je dlhodobé a pravidelné, pokles pre mnohých sporiteľov znamená, že pokles im umožní nakupovať podiely takzvane „v zľave“. Už v piatok 2. augusta sa na trhu straty objavili, naďalej sú ale tieto fondy v období od začiatku roka v pluse.