Cestovanie bez poistky sa môže zmeniť na katastrofu. Len samotný prevoz zraneného z cudziny stojí sumu, na ktorú bežný človek pracuje celé roky

Vytúžená dovolenka sa môže zmeniť na obrovský problém, ak za oddychom cestujú turisti bez poistenia. Chýbajúce poistenie ešte zhoršuje už aj tak veľmi zlú situáciu Slovákov aj v súčasnosti. Komplikácie v zahraničí môžu vyvolať výdavky v astronomických výškach, ktoré môžu ohroziť finančnú budúcnosť nepoisteného cestovateľa.

04.08.2024 05:00
debata (11)
IDE O PENIAZE - Poistenie majetku proti živelným pohromám
Video
Zdroj: TV Pravda

Sprostredkovateľská spoločnosť Universal upozorňuje na prípad slovenského študenta Denisa, ktorý pôsobil v Hongkongu a cestoval do Číny bez poistenia. Spoliehať sa, že sa nič nestane, prípadne, že stačí jedno poistenie v hlavnej zahraničnej destinácii, kde pôsobíte, študujete alebo pracujete, môže byť podľa Pavla Michalca, odborného garanta pre neživotné poistenie Universal, zradné.

„Pri cestách do zahraničia, kde bude slovenský občan využívať zdravotné poistenie krajiny, v ktorej bude dlhodobo pôsobiť, je potrebné mať pri každom vycestovaní mimo územia tejto krajiny platné poistenie liečebných nákladov v zahraničí uzatvorené v krajine svojho pôsobenia. Repatriácia na Slovensko sa pre takéto prípady poistiť nedá,“ upozorňuje.

Michalec vysvetľuje, že študent Denis sa mohol spoľahnúť na to, že pri vycestovaní do Číny z Hongkongu cestovné poistenie nepotrebuje. Hongkong je však podľa neho osobitná administratívna oblasť Čínskej ľudovej republiky a mnohé veci sú riešené inak.

Lukoil Čítajte viac Sankcie proti Lukoilu dodávky ropy na Slovensko neohrozujú, odkazuje Európska komisia. Analytik vysvetľuje prečo

„V tomto prípade mal mať uzatvorené poistenie liečebných nákladov, ktoré by mu počas výletu krylo zdravotnú starostlivosť aj prevoz do krajiny, kde si platí zdravotné poistenie,“ upozorňuje Pavol Michalec.

Podobné nepríjemnosti stretli aj Slovenku študujúcu v USA, ktorá sa zranila v Nikarague. „Keďže je tam zdravotne poistená, je o ňu postarané na náklady poisťovne. Repatriácia na Slovensko by stála viac ako 100-tisíc eur a jej liečbu na Slovensku by musel niekto hradiť, keďže tu zdravotne poistená nie je,“ upozorňuje Pavol Michalec.

Tieto prípady sú svojím spôsobom špecifické, no podobné problémy môžu stretnúť aj Slovákov, ktorí do zahraničia bez poistenia cestujú z nášho územia. Enormne drahé sú samotné liečebné náklady v zahraničí a aj prípadný prevoz na Slovensko. Práve tieto výdavky hradí poisteným klientom poisťovňa. Náklady na prevoz osoby v kóme z iného kontinentu môžu totiž presiahnuť aj stotisíc eur. Prevoz lietadlom z iného kontinentu si totiž vyžaduje špeciálnu úpravu časti lietadla, tiež je potrebné uhradiť náklady spojené s posádkou a zdravotníckym personálom v lietadle.

dovolenka, grécko, žena, leto Čítajte viac Pripravte na dovolenku aj vlastnú peňaženku. Na čo myslieť a kde tankovať?

V zahraničí môžu vniknúť enormné škody

Úplne rozvrátiť rodinný rozpočet môžu aj zdravotné problémy, ktoré sa prihodia aj v destináciách, ktoré teoreticky sú v dojazdovej vzdialenosti od Slovenska. Z údajov spoločnosti Allianz – Slovenská poisťovňa vyplýva, že mozgová príhoda, ktorá postihla klienta v Grécku znamenala škodu vo výške viac ako 88-tisíc eur. To je suma, za ktorú sa dá kúpiť aj nehnuteľnosť.

„Základ cestovného poistenia tvoria liečebné náklady, ktoré kryjú ošetrenie, hospitalizáciu, lieky, lekárske vyšetrenia, operáciu, akútne zubné ošetrenie, prevoz naspäť do vlasti, repatriáciu telesných pozostatkov v prípade smrti poisteného, ale aj prepravu a ubytovanie sprevádzajúcej osoby v prípade hospitalizácie poisteného a takisto náklady vzniknuté v dôsledku teroristického činu,“ hovorí Helena Kanderková, hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne.

Poistenie je potrebné vyberať podľa toho, ako bude konkrétna cesta vyzerať. „Hlavným kritériom pre výber správneho rozsahu cestovného poistenia je najmä účel cesty, vždy je potrebné si uvedomiť, akým aktivitám sa počas pobytu v zahraničí bude klient venovať a podľa toho zvoliť aj správnu rizikovú skupinu poistenia. Ak teda bude v zahraničí športovať, mal by si klient overiť, či športy, ktoré plánuje vykonávať, sú poistené už v základnom turistickom krytí, alebo je potrebné zvoliť poistenie, ktoré kryje aj športy vrátane rizikových športov,“ Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union poisťovne.

Práve liečebné náklady sú v tomto prípade kľúčové. „Približne polovicu, teda 55 percent, zo všetkých poistných udalostí nahlásených z cestovného poistenia tvoria ochorenia alebo úrazy a s tým súvisiace liečebné náklady na ošetrenie a hospitalizáciu, vo vážnejších prípadoch na repatriáciu pacienta,“ hovorí Catherine Černochová zo spoločnosti Generali. Z údajov tejto poisťovne vyplýva, že priemerná suma za lekárske ošetrenie sa pri ochorení pohybuje na úrovni 650 eur, pri ošetrení úrazu môžu dovolenkári v priemere očakávať účet vo výške 1600 eur.

Jaguar Land Rover Čítajte viac Začali sme dobiehať životnú úroveň EÚ. Tešme sa, kým môžeme, nemusí to vydržať dlho

Špecifickou formou poistenia je poistenie zodpovednosti za škodu. Tento druh poistenia je povinný pri motorových vozidlách, no proti podobným rizikám je možné poistiť sa aj v rámci životného poistenia. Vhodné je napríklad pre početnejšie rodiny napríklad s malými deťmi, kde je vyššia miera pravdepodobnosti, že by mohla vzniknúť nejaká škoda napríklad v prenajatom apartmáne, napríklad rozbité okno. Aj tieto škody môžu narásť do veľkých rozmerov. „Riešili sme prípad, keď klientka počas dovolenky vo Francúzsku pri varení večere spôsobila požiar, pri ktorom oheň pohltil celý apartmán. Prípad skončil až na súde a za klientku sme uhradili kompletnú rekonštrukciu apartmánu vo výške 40-tisíc eur. V ďalšom prípade dieťa v obchode vytiahlo pohár z vystavenej sklenenej pyramídy, ktorá sa následne zrútila,“ poznamenala Kanderková. Zrútenie pyramídy z pohárov znamenalo škodu vo výške štyritisíc eur.

Cestovné poistenie má okrem toho aj niekoľko ďalších komponentov, ako je poistenie storna zájazdu, prípadne poistenie batožiny, no do astronomických výšok sa šplhajú najmä liečebné náklady a poistenie zodpovednosti za škodu.

Myslite aj na majetok, čo nikam necestuje

Súčasťou prípravy na cestu, samozrejme, musí byť aj zabezpečenie majetku, ktorý cestujúci nechávajú doma. Ak vznikne škoda na majetku počas dovolenky, poisťovne môžu túto škodu uhradiť, no majetok musí byť správne zabezpečený. Ak počas dovolenky niekto napríklad vykradne dovolenkárom dom, poisťovňu bude zaujímať, či bola nehnuteľnosť správne zabezpečená. To isté platí aj v prípade rôznych havárií, ktoré môžu spôsobiť škody.

„Aby klient nestratil nárok na poistné plnenie z rizika krádeže či lúpeže, pred odchodom na dovolenku musia byť všetky dvere a okná riadne zamknuté. Je dobré, ak si namontujete bezpečnostné vchodové dvere a zabezpečovací systém, napojený na políciu. Odporúčame uzavrieť prívod vody, vypnúť ističe, zavrieť hlavný uzáver plynu a podobne. Všetky cennosti si treba zamknúť do trezoru, prípadne do uzamykateľnej neodnímateľnej schránky, okná nenechávať na ,vetračkách‘ a vchodové dvere uzamknúť na maximálny počet západiek,“ hovorí Helena Kanderková.

Ak napríklad dom nebude poriadne zamknutý, prípadné vykradnutie poisťovňa neuhradí. „Aby bola bez problémov uznaná poistná udalosť, musí byť pri krádeži v dome očividne prekonaná prekážka – to znamená, že musí byť poškodený zámok, rozbité sklo na dverách, prípadne okno a podobne. Ak pred odchodom na dovolenku v rýchlosti zabudnete zamknúť dvere (len ich pribuchnete) a umožníte tak zlodejom pohodlný vstup do vašej domácnosti, škoda vám preplatená nebude,“ hovorí Dupaľová Ksenzsighová. Problém teda budú mať ľudia, ktorí nechávajú kľúč v kvetináči pred domom. Poisťovne tiež odporúčajú, aby majitelia nehnuteľností vytvárali dojem, že sa v nehnuteľnosti aktívne niekto neustále nachádza. Je preto dobré požiadať napríklad susedov, aby prišli rozsvietiť v miestnostiach. „V súčasnosti existujú elektronické zariadenia, ktoré s určitou pravidelnosťou alebo v náhodných intervaloch rozsvecujú na určitú dobu svetlá v byte a tým vzbudzujú dojem prítomnosti osôb,“ dodáva Kanderková.

Poisťovne zároveň upozorňujú na to, že v rámci bezpečnosti je lepšie zdieľať na sociálnych sieťach obsah z cesty až po návrate domov. Zdieľanie obsahu v reálnom čase totiž naznačuje, že nehnuteľnosť môže byť dočasne opustená.

Tiež je rozumné kontrolovať aktuálnosť poistenia nehnuteľnosti a ubezpečiť sa, že nie je podpoistená. Takzvané podpoistenie vzniká vo chvíli, keď poistná suma je nižšia ako hodnota nehnuteľnosti. Stať sa to môže v prípade, že staršia poistka nie je dlhšie aktualizovaná a hodnota nehnuteľnosti postupne stúpla.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #škody #cestovné poistenie #poistenie domácnosti