Aj situácia okolo spoločnosti Lukoil ukazuje, že pred Slovenskom je úloha odstrihnúť sa od ruských energetických zdrojov. O to sa snaží celá EÚ, no závislosť Maďarska a aj Slovenska je výrazná. Denník Pravda prináša odpovede na najdôležitejšie otázky týkajúce sa napätia, ktoré okolo dodávok od spoločnosti Lukoil vzniklo.
Čo sa vlastne stalo?
Na Slovensko prestala tiecť ropa z Ruska. Neprúdi cez územie Ukrajiny, ktorú Rusko napadlo a vyvolalo otvorený vojenský konflikt. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 24. júna rozhodol o tom, že Lukoil, teda firma, ktorá dodáva ropu aj na naše územie, sa ocitne na sankčnom zozname.
Znamená to, že na Slovensko vôbec neprúdi ropa?
Nie. Dodávky ruskej ropy na Slovensko sa nezastavili, no neprúdi k nám ropa práve od Lukoilu, teda od významného dodávateľa. Podiel Lukoilu na dodávkach ropy z Ruska je výrazný, výpadok podľa premiéra Roberta Fica (Smer) znamená, že Slovnaft pre výpadok dostáva o 40 percent ropy menej, ako je potrebné. Slovnaft však má k dispozícii alternatívnych dodávateľov ruskej ropy, na sankčnom zozname nie je napríklad spoločnosť Rosneft. Zároveň zvyšuje podiel dodávok inej ropy ako tej z Ruska. Stále ale platí, že dve tretiny dodávok, ktoré rafinéria spracováva, prichádzajú z Ruska. Alternatívou je ropa prichádzajúca cez ropovod Adria. Úrad vlády hovorí o tom, že náhradné zdroje sú drahšie, navyše môže byť problém aj so zložením ropy.
Slovensko má navyše vlastné zásoby ropy. Podľa zákona si vytvára rezervy minimálne na 90 dní. Výpadok dodávok ropy od spoločnosti Lukoil tak aktuálne nepredstavuje existenčné ohrozenie.
Čo na celú situáciu hovorí slovenská vláda, prezident a opozícia?
Slovenská vláda rokuje s ukrajinskými partnermi, ktorí zaradením Lukoilu na sankčný zoznam sledujú vlastné, aj vojnové ciele. Slovensko ale tento krok Ukrajiny oficiálne považuje za porušenie dohodnutých zmlúv. „Opatrenia zavedené Ukrajinou v súvislosti so zastavením tranzitu ropy z Ruska firmou Lukoil dodávanej na Slovensko a do Maďarska považujeme za jednoznačné porušenie ustanovenia Asociačnej dohody uzatvorenej medzi EÚ a Ukrajinou,“ poznamenal minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer).
Blanár zároveň v oficiálnom stanovisku opakuje, že sankcie voči Rusku dobre nefungujú. „Sankcie EÚ, ktoré sme viackrát rozporovali a pri ktorých sa aj v tomto prípade opätovne ukázalo, že majú väčší negatívny dopad na Slovensko a EÚ ako na samotné Rusko, jasne hovoria, že SR má výnimku na dovoz ropy do konca roka. Ukrajinská strana nám uplatnenie tejto výnimky znemožnila,“ uviedol Blanár. Rokovania vedie aj ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) a premiér Fico.

Prezident Peter Pellegrini dokonca hovorí o tom, že ak sa tranzit ropy na Slovensko neobnoví, mohli by sme pristúpiť k odvetným opatreniam. „Pevne verím, že sa to zo strany Ukrajiny podarí čo najskôr dať do poriadku, pretože Slovensko ako suverénna krajina nakoniec bude musieť pristúpiť aj k nejakým odvetným opatreniam, a to by nebolo na prospech ani Ukrajiny, ani jej občanov, ani nikoho z nás v tomto regióne,“ vyjadril sa prezident. Slovensko na Ukrajinu vyváža napríklad elektrickú energiu. Opozícia vyzýva vládu, aby dlhodobo pracovala na diverzifikácii dodávok aj ropnej infraštruktúry. „Slovensko bude ešte stále potrebovať ropu a plyn. Preto je jeho strategickým záujmom mať zabezpečené diverzifikované dodávky a nevyplakávať, keď nám prestane tiecť časť ropy z Ruska, ktoré vedie agresiu na Ukrajine a aj ziskami z predaja fosílnych palív túto agresiu financuje,“ povedal predstaviteľ opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Martin Hojsík.

Problém vidí aj v infraštruktúre. „Zásobníky máme na východnom Slovensku a nedokážeme ich plniť z ropovodu Adria. To je niečo, čo mali vlády od roku 2014 pripravovať a riešiť, aby sme mali zásobníky ropy aj na juhu Slovenska, ktoré by sa dali plniť aj z ropovodu Adria. Vyzývam preto vládu, aby okamžite konala a tento nedostatok začala riešiť,“ uviedol Martin Hojsík.
Bude to znamenať, že budú drahé pohonné hmoty?
To je pomerne komplikovaná otázka. Situácia okolo spoločnosti Lukoil zatiaľ vplyv na ceny na Slovensku nemala a ceny v týždni do 22. júla pokračovali v poklese. Znamená to, že ceny na Slovensku na problémy okolo dodávok ropy nereagujú. Aj pre Slovensko je dôležitý medzinárodný kontext. „Pokračujúce rokovania medzi Izraelom a Hamasom naznačujú možnú dohodu o výmene väzňov a o možnom prímerí medzi krajinami. To znižuje napätie v okolí a znižuje taktiež rizikovú prirážku, ktorá bola z dôvodu obáv o zapojenie Iránu na cenách ropy prítomná,“ hovorí analytil XTB Marek Nemky.
Nemky ale nevylučuje, že problémy okolo firmy Lukoil budú mať negatívne dôsledky. Zastavenie dodávok podľa neho môže mierne destabilizovať trh s palivami a stáť za vyššími cenami napriek pozitívnemu vývoju na trhu s ropou. „Napriek tomu v súčasnosti nedokážeme odhadnúť, aký to bude mať dopad, keďže v súčasnosti prebiehajú rokovania s ukrajinskou stranou a generálny riaditeľ Naftogazu sa taktiež vyjadril, že objemy, ktoré prúdia cez ropovod, sú napriek odstaveniu Lukoil rovnaké, čo by naznačovalo alternatívnych dodávateľov ako Rosneft, Tatneft alebo Gazprom Neft, ktorí už aj predtým do oblasti ropu dodávali,“ hovorí Nemky.

Zatiaľ teda ceny na Slovensku klesali. „V súčasnosti ešte stále klesajú aj veľkoobchodné ceny palív v Rotterdame, čo naznačuje možné pokračovanie poklesu palív aj na našich čerpacích staniciach. Taktiež nevidíme ani vyššie ceny palív na čerpacích staniciach, čo naznačuje, že zatiaľ problémy s nedostatkom palív nenastali,“ hovorí analytik, no upozorňuje, že táto situácia sa môže otočiť.
Analytik Finlord Boris Tomčiak pre Pravdu zdôraznil, že o zákaze pre Lukoil sa vie už dlhší čas a manažment Slovnaftu sa už na túto situáciu pripravil. „Z vypnutia dodávok sa stala viac politická a mediálna kauza ako reálny problém. Slovnaft navýši odber od iných ruských exportérov, najmä od spoločností Tatneft a Rosneft. Zároveň má Slovnaft svoje komerčné zásoby ropy a Slovensko má strategické zásoby ropy,“ hovorí odborník.
Ceny benzínu v týždni do 22. júla tohto roku poklesli o 0,016 eura na liter, teda o 0,99 percenta a dostali sa na cenu 1,597 eura za liter. Ceny nafty klesali o čosi viac, teda o 0,017 eura za liter, teda o 1,11 percenta a dostali sa na hodnotu 1,509 eura za liter.