V súčasnosti vláda pracuje na konsolidácii verejných financií s účinnosťou od 1. januára 2025 na úrovni približne 1,4 mld. eur. „A poskladajú sa na to predovšetkým tí, ktorí na to majú,“ konštatuje premiér.
Čítajte viac Nová daň za platby a pre živnostníkov? Kamenický hovorí, že sú to samé lži. Koho by zasiahli?Predošlá vláda tej súčasnej podľa jeho slov odovzdala verejné financie v katastrofálnom stave. Šetrenie Ľudovíta Ódora by bolo podľa Fica na úrovni 6 až 7 mld. eur. Čo by v praxi viedlo ku podľa Fica kolapsu sociálneho systému. „Ódor navrhoval brutálne škrty na úkor ľudí a dnes jeho materská strana Progresívne Slovensko jačí ako Viktorka na splave, že čo vôbec my uvažujeme o konsolidácii na úrovni 1,4 mld. eur,“ dodal premiér.
Minister financií Ladislav Kamenický na sociálnej sieti uviedol, že niektoré médiá a opoziční politici šíria klamstvá o konsolidácii verejných financií. Taktiež ubezpečil, že vláda nejde zdaňovať bankové transakcie. „Chcem vyzvať všetkých šíriteľov „zaručených“ informácii, aby s tým prestali a aby si počkali na výsledky koaličnej rady, ktorá rozhodne o konečnej podobe konsolidácie verejných financií,“ informoval minister financií.
Eduard Heger z mimoparlamentnej strany Demokrati a bývalý minister financií na to reagoval slovami, že to Kamenický nezvláda. „Je to z Vašej strany na uterák, nemáte žiadnu krízu a vyrobíte sekeru vyššiu o 3,3 mld. eur ako priemer našich vlád počas tých najväčších kríz aké Slovensko vo svojej histórií postretli. A vývoj dlhu hovorí za všetko,“ reagoval na Kamenického status Heger.
Kamenický však aj na tieto tvrdenia zareagoval, a to slovami „trafená hus zagágala“. Podľa jeho slov Heger zabudol, že za ich vlád, teda za 3,5 roka, narástol verejný dlh o 24 mld. eur a vďaka nemu z roku 2022 na rok 2023 enormne narástol deficit. „A legislatívnou smršťou na konci ich vládnutia mi na rok 2024 zanechali deficit 8,5 miliardy eur, resp. 6,5 % HDP,“ upozornil Kamenický. Heger by mal podľa Kamenického vedieť, že pokiaľ táto vláda nestlačí výraznou konsolidáciou ich deficit, teda aj Hegerov, pod 3 % HDP, lebo deficit verejných financií zvyšuje dlh, tak verejný dlh Slovenska nemôže percentuálne k HDP klesať.