Zaplavené pivnice, poškodené nehnuteľnosti aj škody spôsobené elektrickým prúdom. Búrky počas leta spôsobujú veľké škody

Silné búrky, aké napríklad zasiahli festival Pohoda, sú počas tohtoročného leta pomerne časté. Poisťovne evidujú nárast poistných udalostí, ktoré súvisia práve s búrkami. Výkyvy počas tohto leta prinášajú vietor a prudké zrážky, ktoré spôsobujú škody. „Toto leto evidujeme výrazný počet škôd, spôsobených prírodnými živlami, najmä povodňami a záplavami a krupobitím. Od začiatku júna nám klienti nahlásili viac ako 3 300 škôd spôsobených živlom, pričom takmer polovica je z rizika povodeň a záplava a necelú tretinu škôd spôsobilo krupobitie,“ hovorí Helena Kanderková, hovorkyňa spoločnosti Allianz - Slovenská poisťovňa.

17.07.2024 05:00
debata (2)
Monkova dolina je po katastrofe uzavretá pre turistov
Video
Zdroj: TASR

„Celková výška nákladov spôsobená živlom už presiahla 4,5 milióna eur. Ide o extrémny nárast, keď napríklad v roku 2022 sme za celý rok evidovali približne štyritisíc poistných udalostí spôsobených živlom za viac ako 5,1 milióna eur,“ dodáva.

Priemerne teda škoda, ktorú rieši poisťovňa, výrazne presahuje tisíc eur. Podobné čísla vykazuje aj poisťovňa Kooperativa. Počas tohtoročných mesiacov jún a júl doteraz zaevidovali spolu 843 škôd súvisiacich s búrkovou činnosťou. Výška očakávaného plnenia je vyčíslená na hodnotu zhruba 1 261 176 eur. Tieto čísla zahŕňajú spolu škody na majetku a na motorových vozidlách. Najviac škôd podľa hovorkyne spoločnosti Silvie Noskovej Illášovej bolo nahlásených v Nitrianskom kraji. Priemerne sa tak výška škody šplhá k úrovni 1 500 eur na jednu poistnú udalosť.

Jozef Nagy, rektor Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Čítajte viac Rektor veterinárstva: Znak novej doby? Pozrite sa na prišelcov v satelitoch a ich prechádzky so psami

O náraste škôd hovorí aj spoločnosť Generali. „Od 1. júna 2024 sme zaznamenali v našej poisťovni zvýšený počet nahlásených škôd v dôsledku živelných udalostí, ako sú blesky, atmosférické zrážky, krupobitie, búrky, víchrice, padnuté stromy a stožiare, búrlivý vietor, záplavy a povodeň,“ hovorí Catherine Černochová zo spoločnosti Generali.

Celkovo od začiatku júna má nahlásených 1 368 škôd, ktoré spôsobili prírodné živly. Predbežná výška škôd je 2,6 milióna eur.

„Najviac hlásených škôd na majetku pochádza z Nitrianskeho kraja, kde evidujeme 287 poistných udalostí. Predbežný odhad škôd presahuje 564-tisíc eur, z čoho 76-tisíc eur už bolo klientom vyplatených,“ dodáva Černochová.

Na snímke strhnuté strechy domov po búrke a...
Na snímke strhnuté strechy domov po búrke a...
+12Na snímke strhnuté strechy domov po búrke a...

Aj spoločnosť Union zaznamenala nárast škodových udalostí spojených so živlami. Počas tohtoročného letného obdobia sme zaevidovali zvýšený počet škodových udalostí, ktoré na poistených nehnuteľnostiach vznikali z dôvodu prívalových dažďov, ktoré vznikali po dlhšie trvajúcich teplách. „Celková výška doteraz nahlásených škôd sa vyšplhala na 400-tisíc eur, klienti však škody nahlasujú priebežne a ich celková výška bude naďalej narastať,“ hovorí hovorkyňa spoločnosti Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Miliónové škody zaznamenala aj Uniqa. Počas leta zatiaľ eviduje škody za 2,9 milióna eur. „Víchrica ničila majetok aj autá, strhla a poškodila najmä strechy domov a garáží, oplotenia. Silný dážď zaplavil ľuďom domy, záhrady a pivnice, voda zaliala aj pozemné komunikácie a sklady. Živel ničil aj motorové vozidlá, ktoré boli poškodené následkom záplavy alebo pádu vyvrátených stromov na kapotu,“ hovorí hovorkyňa spoločnosti Beáta Lipšicová.

rakúsko, diaľnica, auto Čítajte viac Diaľnice zadarmo? Už čoskoro budete môcť jazdiť po mnohých cestách bez platenia. Pozrite sa, ktorých úsekov sa to týka

Poistka sa časom stáva menej účinná

Zvyšujúci sa počet poistných udalostí by mal pre poistených klientov byť impulzom na to, aby svoju poistku skontrolovali a aktualizovali. „Z našich skúseností nielen bežní klienti, ale aj bytové družstvá, firmy a obce majú uzavreté desať- aj pätnásťročné poistné zmluvy, ktoré si medzičasom nikdy neaktualizovali a preto ich dostatočne nechránia. Škody na majetku sa v niektorých prípadoch šplhajú aj k desiatkam tisícom eur, no musia ich uhradiť z vlastných zdrojov, ktoré im chýbajú,“ upozorňuje Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie Fingo.sk.

Problém pri neaktuálnych poistkách je v tom, že nezohľadňujú postupný rast hodnoty majetku. Poistka tak neplní svoj účel. Hodnota nehnuteľnosti postupne rokmi stúpa a poistná suma sa proporčne nezvyšuje, nastáva takzvané podpoistenie. Je to stav, keď je napríklad nehnuteľnosť poistená na nižšiu sumu, ako je jej aktuálna hodnota.

energie Čítajte viac Odborníci ukázali, ktorí Slováci nemajú na platenie účtov. Ste medzi nimi?

V modelovom príklade predpokladajme, že nehnuteľnosť bola pred desiatimi rokmi poistená na hodnotu 150-tisíc eur a jej aktuálna hodnota je dvojnásobná. Ak sa s poistnou zmluvou v tomto období nič nedialo, miera podpoistenia bude päťdesiat percent. Znamená to, že platná poistka kryje len polovicu hodnoty nehnuteľnosti.

Ak následne búrka spoločne so silným vetrom vytvoria škodu na streche vo výške desaťtisíc eur, poisťovňa uhradí len päťtisíc, teda polovicu z celkovej škody. Je to tak práve preto, že nehnuteľnosť je z polovice podpoistená.

„Príčinou môže byť napríklad dosah inflácie alebo zveľaďovanie nehnuteľnosti, teda obnova fasády, výstavba nového plotu a podobne,“ vysvetľuje Černochová. Poisťovne sa takto správajú práve preto, že pri nižšej poistnej sume platí klient relatívne nižšie poistné, preto poisťovne znižujú mieru rizika, ktorej sú ochotné sa vystaviť.

Silná búrka zrútila veľký stan na Pohode
Video

„Všeobecne platí, že klient by si mal optimálne raz za dva až tri roky overiť, či poistná suma uvedená v zmluve zodpovedá aktuálnym nákladom na opätovnú stavbu domu či kúpu bytu. Pokiaľ bola zmluva v čase uzatvorenia poistenia dojednaná s automatickou indexáciou, teda každoročným nárastom poistnej čiastky, potom môže klient túto starosť nechať na poisťovňu, ktorá bude poistnú čiastku aktualizovať na základe zverejnených indexov,“ hovorí Lipšicová.

Aj ďalšie chyby

Zároveň platí, že poistenie nehnuteľnosti pri poškodeniach živlom nemusí stačiť. „Jedným z najčastejších problémov je, že rodinné domy, ale aj bytovky majú poistenú len nehnuteľnosť, ale nie domácnosť. Poisťovňa im v tomto prípade môže uhradiť len škody na samotnej stavbe, ako sú navlhnuté či popraskané múry, ploty, komíny alebo strechy. No nezaplatí im napríklad aj zničené šatstvo, nábytok, spotrebiče či iné zariadenie uskladnené vo vytopených pivniciach, garážach a podobne,“ dodáva Krajňák.

Rozdiel medzi domácnosťou a nehnuteľnosťou sa dá zjednodušene vysvetliť na hračkárskom domčeku pre bábiky. Keď takúto „nehnuteľnosť“ prevrátime, všetko, čo vypadne, sa dá považovať za majetok, ktorý kryje poistenie nehnuteľnosti.

Osobitným problémom je, že množstvo nehnuteľností nie je poistených vôbec. Odhady z roku 2021 hovoria o tom, že bez poistky môžu byť takmer až dve z troch nehnuteľností.

peňaženka, peniaze, hotovosť Čítajte viac Popri úveroch rastú aj úroky na vkladoch. Termínovaný vklad dokáže po dlhom čase poraziť tempo zdražovania

Spektrum škôd, ktoré spôsobujú aktuálne vlny nepriaznivého počasia, je rôzne. „Aktuálne evidujeme množstvo škôd, ktoré vznikli dôsledkom silného vetra a dažďa, záplav, krupobitia, nepriameho úderu bleskov, teda prepätia, ale aj pádom stromov a elektrických stožiarov,“ hovorí Černochová.

„Časté je aj zaplavenie obytných priestorov. „Najčastejšie hlásenia v súvislosti s búrkami sú zatopenie suterénov, garáži a pivníc, zatečenie stien a podkrovia cez poškodenú strechu, poškodené maľovky a omietky. Ďalej je to poškodenie hnuteľných vecí, ktoré poškodil nános blata a vody, najmä poškodené a zničené kotly a vykurovacie zariadenia, práčky a nábytok,“ hovorí Kanderková.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #počasie #búrky #klima