Popri úveroch rastú aj úroky na vkladoch. Termínovaný vklad dokáže po dlhom čase poraziť tempo zdražovania

Slováci majú viac peňazí. Okrem toho, že rastú reálne mzdy, je to vidieť aj na raste vkladov na účtoch v bankách. Vyplýva to z údajov, ktoré zbiera Národná banka Slovenska (NBS) a ktoré naznačujú, že občanom sa darí šetriť.

12.07.2024 05:00
debata (3)
Ide o peniaze: Poplatky v bankách
Video
Zdroj: TV Pravda
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Je to zmena takmer po dvoch rokoch. Od začiatku roka 2022 sa zastavil rast vkladov v bankách na úrovni 42,5 miliardy eur. Potom približne dva roky, keď Slováci zažili dobu veľkého zdražovania, sa objem peňazí na bežných účtoch držal viac-menej na rovnakých úrovniach. Rast nastal až začiatkom súčasného roka. No za posledné mesiace je evidentné, že peniaze na účtoch začali utešene rásť a posledné májové údaje hovoria takmer o 44 miliardách na vkladoch.

Treba pripomenúť, že tieto čísla hovoria o celkovom stave za celé obyvateľstvo. Neznamená to, že všetkým ľuďom sa hromadia vklady v bankách. Niekomu sa finančná situácia mohla zhoršiť aj napriek dobrým makroekonomickým číslam.

Okrem iného sa zvyšuje aj záujem o termínované vklady. Zhodnotenie na termínovaných vkladoch sa postupne zvyšuje najmä preto, že Európska centrálna banka (ECB) začala zvyšovať úrokové sadzby. Banka ich začala zvyšovať najmä preto, aby bojovala proti rýchlemu tempu zdražovania. Práve zvyšovanie úrokových sadzieb je jeden zo spôsobov, akým sa dá dostať miera zdražovania pod kontrolu. Sprievodným javom je rast cien úverov, ale aj postupný nárast úrokov na vkladoch. To všetko sa v súčasnosti v slovenskej ekonomike deje.

Jaguar Land Rover Čítajte viac Začali sme dobiehať životnú úroveň EÚ. Tešme sa, kým môžeme, nemusí to vydržať dlho

Priemerná miera inflácie za rok 2023 síce dosiahla až 10,5 percenta, no v máji tohto roku už bol rast cien v medziročnom porovnaní blízko hranice dvoch percent.

Ceny úverov začali stúpať ešte v roku 2022. Napríklad v porovnaní s historickými minimami pod hranicou jedného percenta sa ceny hypoték niekoľkonásobne zvýšili a nový úver dnes záujemcovia získajú priemerne za viac ako štyri percentá.

Máme viac nasporených peňazí

Dobrou správou je aj to, že ľuďom z výplat ostáva viac peňazí. Stúpa totiž miera úspor. Tento ukazovateľ hovorí o tom, akú časť príjmu sú ľudia schopní usporiť. Ak konkrétny človek zarobí tisíc eur a všetky ich minie, miera úspor je nulová. Na konci roku 2022 bola miera úspor na úrovni štyroch percent a do konca prvého kvartálu tohto roka stúpla na 7,5 percenta. Znamená to, že z každých zarobených tisíc eur sú klienti slovenských bánk schopní odložiť 75 eur. Na konci roku 2020 to bolo 40 eur.

Miera úspor v pandémii rástla, jednoducho preto, že ekonomika bola uzavretá a zjednodušene sa dá povedať, že ľudia peniaze nemíňali. Spôsobovala to aj neistota spojená s budúcnosťou ekonomiky. Ľudia tak odkladali spotrebu a peniaze šetrili. Po odznení pandémie začali domácnosti opäť míňať peniaze a tvorba úspor prudko klesla.

„Dnes sú pozitívne príspevky do úspor tvorené iba prevodmi do dôchodkového systému a splácania istín úverov. Zvyšok celkového príjmu už totiž nestačí na financovanie spotreby,“ napísal v analýze expertný analytik ekonomického modelovania NBS Michal Marenčák. Túto analýzu NBS zverejnila pred viac ako rokom.

V prvom kvartáli roku 2021 bola až na úrovni 14,3 percenta a klesala práve do konca roku 2022 a práve na úroveň štyroch percent. Tento trend sa však podarilo otočiť.

Termínované vklady porážajú infláciu

Rastúce úroky zvyšujú aj záujem o termínované vklady. Rast reálnych miezd v roku 2023 a zmena úrokovej politiky ECB prispeli k tomu, že záujem o termínované vklady výrazne stúpa. Veľmi zjednodušene a laicky sa dá povedať, že v čase vyšších úrokových sadzieb majú vklady domácností pre komerčné banky vyššiu hodnotu, preto stúpajú úrokové sadzby aj na vkladoch.

Najvyšší objem nových vkladov od sektora domácností bol zaznamenaný v januári 2024. Celkový objem termínovaných vkladov v bankách od slovenských rezidentov bol ku koncu minulého roku v objeme osemnásť miliárd. Najväčší je podiel vkladov so splatnosťou do jedného roka. Objem nových termínovaných vkladov sa v máji tohto roku pohyboval na úrovni okolo miliardy eur, začiatkom roka 2023 bol na úrovni okolo 700 miliónov eur.

Stefano Buono upravene Čítajte viac Jadrový odpad sa dá zužitkovať, Slovensko v ňom má zásobu energie na 400 rokov

Dobrou správou pre ľudí je, že aktuálne sú aj tieto vklady schopné porážať infláciu. „Priemerná úroková miera 3,5 percenta na vklady slovenských domácností s dohodnutou splatnosťou do jedného roka bola od decembra 2023 jednou z najvyšších v rámci eurozóny. Priemerná úroková miera v eurozóne bola 3,3 percenta,“ upozorňuje Ivana Brziaková, vedúca oddelenia menovej a finančnej štatistiky NBS. Úroveň okolo 3,5 percenta sa týka nových vkladov do jedného roka, ak vezmeme do úvahy vklady za celý trh, priemer bol v máji na úrovni okolo 2,6 percenta.

Miera inflácie v máji tohto roku dosiahla 2,2 percenta, termínovaný vklad v trvaní do jedného roka ju tak aktuálne podľa dát NBS dokáže porážať. Z celkového objemu termínovaných vkladov vlastnia domácnosti celkovo 10,8 miliardy eur, z tejto hodnoty je do jedného roka splatných celkovo 4,56 miliardy eur.

V termínovaných vkladoch so splatnosťou nad hranicou dvoch rokov majú aktuálne slovenské domácnosti uložené takmer tri miliardy eur. Aj v tomto prípade nové vklady aktuálne sú schopné porážať infláciu. Priemerná úroková sadzba nových vkladov dosahovala 2,66 percenta. Priemer za celý trh, teda aj za existujúce vklady, bol v máji výrazne nižšie, dosahoval 1,34 percenta. Rozdiely medzi čisto novými vkladmi a celkovými vkladmi takisto ukazujú na to, že úrokové sadzby sa postupne zvyšujú.

„Vklady s dohodnutou splatnosťou do jedného roka sú najviac využívané slovenskými domácnosťami. Ich atraktívne úročenie ovplyvnila úroková politika ECB. Pripravované zmeny v základnej úrokovej sadzby ECB sa začínajú prejavovať pri vkladoch s dohodnutou splatnosťou klesajúcim trendom ich objemu a výške úrokovej miery,“ upozorňuje Brziaková.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #banky #termínované vklady #vklady #úspora