Objednávate si lacné výrobky z Číny? Onedlho sa cenovky možno predražia

Tenisky za pätnásť eur, rifľová bunda za osemnásť a kompletná nabíjačka na smartfón pod päť eur. To sú ceny na čínskom e-shope Temu, ktoré môžu byť čoskoro minulosťou. EÚ totiž pripravuje dovozné clá na lacný tovar z Číny. Tieto clá by mohli zasiahnuť veľké čínske elektronické obchody ako Temu, Aliexpress a Shein. Súčasné pravidlá umožňujú posielať do EÚ tovary v hodnote do 150 eur bez cla. V minulom roku tak bez cla do EÚ prišlo celkovo 2,3 miliárd položiek.

09.07.2024 05:00
debata (54)
IDE O PENIAZE o rizikových eshopoch
Video
Zdroj: TV Pravda
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Pripravované clo by sa malo týkať napríklad elektronických obchodov, ktoré podnikajú z krajiny mimo únie. Zmena by sa nemusela dotknúť napríklad spoločnosti Amazon, ktorá funguje ako trhovisko a zobrazuje ponuky predajcov, ktorí pôsobia v EÚ. Novinka je tak namierená práve na podnikanie čínskych obchodníkov, ktorí existujúci colný režim do veľkej miery využívajú.

Pravidlo o oslobodení od cla do hodnoty zásielky vo výške 150 eur je diera v colnom systéme EÚ, ktorú sa teraz snažia členské krajiny zaplátať. Návrh nariadenia už existuje od mája minulého roku. Tento návrh počíta s tým, že colná výnimka na tovary v hodnote do 150 eur sa zruší. To by výrazne zasiahlo čínske elektronické obchody.

Ak by sa zaviedlo na dovážané zásielky nízkej hodnoty, znamenalo by to, že ich cena by sa zvýšila. Niektoré krajiny uplatňujú dovozné clá aj vo výške 30 percent. Zavedenie ciel by tak mohlo výrazne ovplyvniť podnikanie čínskych e-shopov, ktoré majú na mimoriadne nízkych cenách postavený svoj podnikateľský model. Podľa informácií Financial Times Európska komisia navrhne zrušenie colnej výnimky ešte tento mesiac.

SR NBS Kažimír predikcia TK BAX Čítajte viac Slovensko bude potrebovať prílev cudzincov, aby udržalo rast. Chýbajú aj ľudia, čo odišli do predčasného dôchodku

V čom je problém?

Európske orgány sú presvedčené, že online obchody z krajín mimo EÚ existujúcu výnimku zneužívajú. Do EÚ totiž prichádza veľké množstvo zásielok, na ktoré sa clo neuplatňuje. „V posledných rokoch sa zmeny v štruktúre obchodu a nárast elektronického obchodu stali pre colné orgány veľkou výzvou. V súčasnosti elektronický obchod predstavuje viac ako dvojnásobok počtu tradičných obchodných transakcií vo výške len 0,5 percenta ich hodnoty. Vysoký počet transakcií s malou hodnotou sťažuje colným orgánom riadne vykonávanie dohľadu nad obchodnými tokmi na internete a hospodárskym subjektom plnenie viacerých oznamovacích povinností na balík,“ píše sa v dôvodovej správe k nariadeniu Európskeho parlamentu a Európskej rady.

V minulosti existovalo aj oslobodenie od DPH pre drobné zásielky, to sa však od júla 2021 zrušilo. Zámer zrušiť colnú výnimku je teda opatrenie podobného druhu, EÚ už s ním má skúsenosť. Európska komisia hodnotí zrušenie oslobodenia od DPH pre dovoz tovaru s nízkou hodnotou ako úspech. Za prvých šesť mesiacov členské štáty na DPH vybrali 1,9 miliardy eur a daňové aj colné orgány už majú údaje o transakciách elektronického obchodu.

„Zachovaním oslobodenia od cla v prípade tovaru v hodnote do 150 eur sa ponechala možnosť systematického zneužívania tohto limitu prostredníctvom podhodnocovania a rozdeľovania zásielok. O takomto zneužívaní limitu vo výške 150 eur prostredníctvom podhodnocovania a rozdeľovania zásielok existujú dôkazy,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu. Odvoláva sa na štúdiu, ktorú vykonala spoločnosť Copenhagen Economics roku 2016. Vyplýva z nej odhad, že približne 65 percent zásielok elektronického obchodu je v súvislosti s clom podhodnotených.

Európske orgány tiež vidia problém v tom, že výnimka sa uplatňuje aj na tovary, pri ktorých na to nie je dôvod. Dozorným orgánom tak vznikajú náklady na kontroly, ktoré navyše komisia hodnotí ako málo účinné.

kamenický, koaličná rada Čítajte viac Nedávajú bločky, Kamenický im klepne po prstoch

EÚ sa len tým, že táto výnimka existuje, oberá priemerne o necelú miliardu eur ročne. Z analýzy vplyvov totiž vyplýva, že počas nasledujúcich pätnástich rokov by sa príjmy EÚ z ciel mali zvýšiť o trinásť miliárd eur. Aktuálne clá tvoria zhruba jedenásť percent príjmov EÚ.

Nielen EÚ

Využívanie rôznych colných výnimiek je dlhodobo súčasťou podnikateľského modelu predajcov ako Temu a Shein. Čínski výrobcovia tieto možnosti využívajú napríklad aj na americkom trhu. Do USA možno bez cla dostať zásielky v hodnote do 800 dolárov.

Počet balíčkov z Číny, ktorých hodnota nedosahovala stanovenú hranicu, sa medzi rokmi 2018 a 2022 zvýšil z hodnoty 410,5 milióna balíčkov na 865,1 milióna.

Ladislav Kamenický Čítajte viac Prestaňte s výhovorkami, odkazuje Slovensku Európska komisia. Začala voči nám konanie a žiada odpovede

„Cena oblečenia a doplnkov spoločnosti Shein sa pohybuje priemerne na úrovni 11 dolárov za kus. Tieto tovary za ceny, ktoré sú výrazne nižšie ako na zvyšku trhu, sa tak vyhýbajú štandardnému importnému clu vo výške 16,5 percenta a špeciálnemu clu určenému pre Čínu vo výške 7,5 percenta. Balíčky s hodnotou pod určenou hranicou takisto nepodliehajú colnej kontrole. Shein tak môže dodávať priamo zákazníkom a spoločnosť sa vyhýba kontrole pôvodu svojej bavlny,“ uviedla vo svojej analýze v roku 2023 Americko-čínska ekonomická a bezpečnostná komisia.

Tento orgán teda vo svojich záveroch určených americkému Kongresu upozorňujú na to, že čínske elektronické obchody profitujú z tohto colného režimu neproporčne. Takmer všetky zásielky z Číny sú totiž pod určenou hodnotou na vyrubenie cla.

© Autorské práva vyhradené

54 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Čína #e-shop #clá