Farmári hrozili štrajkami a pýtali peniaze. Slovensko nakoniec nezaplatí ani cent pokuty Bruselu

To, čo sa zdalo nemožným, je realitou. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) ohlásila, že do 30. júna tohto roku vyplatila poľnohospodárom 96,8 percenta podpôr, dovedna vyše 557 miliónov eur. Znamená to, že Slovensko nezaplatí Bruselu ani cent pokuty. Tá hrozí krajinám, ktoré nevyplatia farmárom aspoň 95 percent priamych platieb.

04.07.2024 20:02
čepko, takáč
Zľava Marek Čepko, generálny riaditeľ PPA a minister pôdohospodárstva Richard Takáč.
debata (17)

V sankčnej zóne sa na konci júna malo ocitnúť napríklad Francúzsko, Taliansko, Luxembursko a Bulharsko. Slovensko v predchádzajúcich štyroch účtovných rokoch pritom platilo státisícové až miliónové pokuty. Vyplácanie priamych platieb sa stalo krátko po nástupe štvrtej Ficovej vlády bojovým poľom medzi opozíciou a koalíciou.

UP Kúrenie, termostat Čítajte viac Štát uhradí takmer celú sumu na nový kotol či slnečný panel. Spustí výzvu pre chudobnejších

Predchádzajúcich deväť rokov PPA vyplácala väčšinu podpôr na konci kalendárneho roka. Vlani však došlo k zmene Spoločnej poľnohospodárskej politike, zavádzaniu nových podporných schém, vrátane Green Dealu a z neho plynúcich kontroverzných zelených opatrení. Po páde Hegerovej vlády, sa moci ujal úradnícky Ódorov kabinet a na jeho konci bol nezvládnutý prechod na vyplácanie podpôr pre poľnohospodárov. Podniky bez rozdielu veľkosti sa začali dostávať do ťažkej situácie.

Na začiatku tohtoročnej žatvy minister pôdohospodárstva Richard Takáč oznámil, že Pôdohospodárska platobná agentúra neriešiteľnú situáciu zvládla, keď si poradila so všetkými prekážkami – administratívnymi aj obrovským množstvom kontrol . Bolo ich treba vykonať na 240-tisíc hektároch u vyše 4300 subjektov.

Je to o.i. aj dôsledok slovenskej nadpráce , opäť sa raz potvrdilo, že sme pápežskejší ako pápež. Česi robia o polovicu menej kontrol. Napokon všetko dobre dopadlo. Dovedna bolo vydaných vyše 53 tisíc rozhodnutí , čo znamená uspokojenie dotačných nárokov absolutnej väčšiny poľnohospodárov – podpory dostalo 14 273 žiadateľov.

Reči sa hovoria, chlieb sa je

„Klobúk dolu pred výkonom, ktorý podal tím PPA, veď štartovali z nejakých 20 percent. Robil som v agentúre 12 rokov, viem si predstaviť, že za vyplatením podpôr je mimoriadne úsilie, práca počas víkendov, a sviatkov. Inak by sa to touiž nedalo stihnúť,“ ocenil výsledok predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

Krátko po nástupe ministra Takáča došlo k trom výmenám na poste generálneho riaditeľa PPA – až Marekovi Čepkovi, ktorý vyhlásil mimoriadnu pracovnú pohotovosť a oprel sa aj o povolanie externých pracovníkov, sa podarilo dohnať trojmesačný časový sklz. Richard Takáč sa netajil tým, že politici z opozície šírila niekoľko mesiacov porazenecké reči o tom, že poľnohospodári nedostanú peniaze, na ktoré majú nárok.

„Hovorili, že sa vyhováram na nové pravidlá Spoločnej poľnohospodárskej politiky a ekologické požiadavky EÚ, že Slovensko je jedinou krajinou, ktoré ich fatálne nezvládlo. V skutočnosti sme ako prví v Bruseli upozornili na nezmyselnosť niektorých opatrení,“ povedal minister Richard Takáč na stretnutí s novinármi.

Uviedol, že ani jeden z opozičných politikov neprišiel s nápadom, spravte to či ono, predbiehali sa v kritike a ešte päť dní pred 30. júnom tvrdili, že PPA nezvládla situáciu. Tú podľa Takáča nezvládli vlády Hegera, Matoviča a Ódora, keď tá posledná iba svietila a kúrila a vôbec nereagovala na zmeny v poľnohospodárskej politike EÚ.

Najväčším problémom, s ktorým sa PPA musela vyrovnať, bola podľa jej generálneho riaditeľa Marka Čepka nepripravenosť IT infraštruktúry na zvládnutie nových požiadaviek, najmä pokiaľ išlo o ekoschémy. Po dlhých rokovaniach s externým dodávateľom, posilnení administratívnych kapacít , ako aj využitím spolupráce s výskumnými a vedeckými centrami rezortu sa podarilo rozhýbať chod inštitúcie.

Čerpať koľko sa len dá

Minister Takáč aj generálny riaditeľ Čepko ocenili podporu vlády a premiéra. „Vyplatené podpory sú dôkazom toho, že našej vláde záleží na rozvoji poľnohospodárstva,“ povedal Takáč.

Súčasne pripomenul, že vyplatením priamych platieb zďaleka nie sú vyriešené všetky boľačky rezortu. Kľúčovou úlohou je prácu PPA sprofesionalizovať a urobiť z nej to, čím dávno mala byť, teda proklientskou inštitúciou maximálne vychádzajúcou v ústrety poľnohospodárom. Napríklad aj tým, že im bude vedieť odpovedať na otázku, ako sa rieši tá či oná podpora, o ktorú farmár požiadal.

Na otázku Pravdy, kedy budú vyplatené podpory z aktuálnej kampane (rok 2024), minister povedal, že poľnohospodári môžu počítať so zálohovými platbami do maximálnych možných výšok, ktoré umožňuje EÚ. Treba však rátať s tým, že je tu nové programovacie obdobie a výplata platieb sa presunie až do 30 . júna budúceho roka.

Do budúceho roka musí rezort vyčerpať 580 miliónov eur z II. piliera. Ide o tzv. projektové podpory, kde predchádzajúce vlády podľa Takáča „úplne zaspali, keď priemerne ročne čerpali len po 45 miliónov eur. Keby sme išli takýmto tempom, tak musíme do Bruselu vrátiť 400 miliónov eur,“ povedal Takáč.

„Jeden požiar sme zahasili, ale je tu ďalší,“ povedal v tejto súvislosti predseda SPPK Andrej Gajdoš. Pripomenul, že je tu „kopec otvorených výziev o.i. výzva 52 na živočíšnu výrobu, kde má Slovensko obrovské deficity. "Žiada sa spustiť turbomotory, netreba aby verejné obstarávanie kontrolovali traja kontrolóri. Urobme všetko čo najrýchlejšie, hoci aj s rizikom, že možno niečo prehliadneme,“ naliehal šéf samosprávy.

Takáč povedal, že odstraňujú byrokraciu, ako to len ide, aby sa poľnohospodári mohli venovať svojej práci na poli a v maštali, ktorá je napokon najdôležitejšia. Zároveň však pripomenul, že aj sami poľnohospodári musia byť pozornejší a dôslednejší, pri žiadostiach o podpory majú totiž najväčšiu chybovosť v EÚ.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Viac na túto tému: #takáč