Štát uhradí takmer celú sumu na nový kotol či slnečný panel. Spustí výzvu pre chudobnejších

Zarábate málo, no chcete vo svojom dome používať zelenú energiu? Vláda pre ľudí s nižšími príjmami predstavila projekt Zelená solidarita, v rámci ktorého vám bude zaplatených až 90 percent nákladov napríklad na kotol na biomasu alebo slnečný panel. Zároveň je stanovený aj maximálny príjem, ktorý musia jednotliví členovia domácnosti mať, aby mohli o dotáciu požiadať. Cieľová skupina sú tentoraz relatívne chudobnejší ľudia.

04.07.2024 05:00
debata (20)
Ako dosiahnuť energetickú neutralitu budov?
Video
Zdroj: TV Pravda

Podľa ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas) je cieľom projektu to, aby si náklady na kúpu a inštaláciu zariadení, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energií, mohli refinancovať aj ľudia s nižšími príjmami. Ministerka zároveň ľuďom s nižšími príjmami odkázala, že ak sa už zaregistrovali v rámci výzvy Zelená domácnostiam, tak budú preradení do projektu Zelenej solidarity.

Čo sa týka samotného dátumu spustenia výzvy, štát zatiaľ neposkytol presnejšie informácie. Vieme len to, že by projekt mal byť spustený v treťom štvrťroku tohto roka, čiže túto jeseň. Denník Pravda sa v tejto súvislosti pozrel na to, ako bude samotná výzva vyzerať a čo všetko musíte spĺňať na to, aby ste dotáciu mohli dostať.

1. Kto môže požiadať o dotáciu?

Do projektu Zelená solidarita sa môže zaregistrovať každý, kto sa nachádza na hranici rizika chudoby. „Hranica rizika chudoby je stanovená ako 70 percent mediánu národného ekvivalentného disponibilného dôchodku. To pre dospelú osobu predstavuje čistý príjem 537,50 eura, pre ďalšiu dospelú osobu v domácnosti 376,25 eura a pre nezaopatrené dieťa 241,88 eura," priblížila ministerka Saková.

Dospelá osoba v domácnosti, ktorá o dotáciu z projektu žiada, tak môže ročne zarobiť maximálne 6 450 eur. Každá ďalšia osoba, ktorá v konkrétnej domácnosti žije, potom môže za rok zarobiť maximálne 4 515 eur a nezaopatrené dieťa môže mať ročný príjem maximálne 2 902,50 eura.

Ministerka Saková v tejto súvislosti priblížila, že v rámci projektu Zelená solidarita bude štát od ľudí požadovať čo možno najmenej dokladov, ktoré potvrdzujú, že skutočne do nízkopríjmovej skupiny patria. Preukázať sa budú musieť napríklad aktuálnym dôchodkovým výmerom, daňovým priznaním či ročným zúčtovaním dane za predchádzajúci rok.

Pre lepšiu predstavu, koľko ľudí by do tejto príjmovej kategórie mohlo spadať, sa pozrime na štatistiku. Štatistika Európskej únie o príjmoch a životných podmienkach z roku 2022 prezradila, že pred dvoma rokmi bolo na Slovensku ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením približne 890-tisíc ľudí. To, či spĺňate príjmovú podmienku, si môžete overiť prostredníctvom príjmovej kalkulačky na webe zelenadomacnos­tiam.sk.

Čo sa týka domácností, z celkového počtu 1 852 062 domác­ností v roku 2022 malo viac ako 21 percent príjem do 500 eur a polovica do 700 eur.

Ak chcete dotáciu dostať, okrem hranice príjmu budete musieť splniť aj iné podmienky. Žiadateľ o dotáciu musí byť vlastníkom nehnuteľností, ktoré sú v katastri evidované ako rodinné domy. Okrem toho, o peniaze môžu požiadať aj vlastníci rekreačných či záhradných chát. Platí to však len v prípade, ak má v týchto budovách žiadateľ o dotáciu trvalý či prechodný pobyt.

2. Aká je výška dotácie?

Na rozdiel od projektu Zelená domácnostiam, v rámci ktorej štát ľuďom hradí maximálne 50 percent hodnoty nového energetického zariadenia, dostanú záujemcovia o dotácie v Zelenej solidarite uhradených až 90 percent nákladov na zdroje energie.

To však nie je jediný rozdiel medzi oboma projektmi. Ak budete žiadať o dotáciu v solidárnom projekte, nedostanete dotáciu na tepelné čerpadlá či záhradné veterné turbíny. Výzva podporuje len nákup a inštaláciu slnečných kolektorov, fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

„Domácnosti si v projekte Zelená solidarita môžu rovnako ako v projekte Zelená domácnostiam vybrať z 5 300 zariadení spĺňajúcich technické požiadavky a na inštaláciu využiť služby až 1 570 oprávnených zhotoviteľov registrovaných v projekte Zelená domácnostiam," približuje web zelenadomacnos­tiam.sk.

V prvom rade je dôležité zdôrazniť, že ak splníte všetky potrebné podmienky, štát vám podporu vyplatí v podobe poukážky až 90 percent z kúpnej ceny a inštalácie zariadenia. V prípade kotla na biomasu bude hodnota poukážky napríklad 2 700 eur, v prípade fotovoltického pôjde napríklad až o 5 400 eur.

Koľko peňazí teda bude musieť žiadateľ od dotáciu napokon zaplatiť? Web projektu prináša hneď niekoľko príkladov. Ak bude stáť inštalácia kotla na biomasu s výkonom 18 kilowattov celkovo 3-tisíc eur pričom výška príspevku zo štátu bude 90 percent, teda 2 700 eur, domácnosť bude musieť doplatiť 300 eur. V prípade slnečného kolektora v hodnote 4-tisíc eur, s poukážkou od štátu vo výške 3 600 eur, doplatí domácnosť zo svojho 400 eur.

Na porovnanie – v rámci základného projektu Zelená domácnostiam dostane človek od štátu dotáciu na biomasový kotol od 1 500 eur. V solidárnom projekte tak ľudia za zelené zariadenie zaplatia výrazne menej peňazí.

3. Kritika projektu

Projekty, ktoré si na mušku zobrali zvyšovanie počtu obnoviteľných zdrojov energií v domácnostiach, sprevádzala aj vlna kritiky. Tá v prvom rade týkala meškania vydávania poukážok v základnom programe Zelená domácnostiam. „Poukážky na podporu zariadení mali byť vydávané a preplácané z nového projektu v rámci programu Zelená domácnostiam. Ten mal byť spustený v prvom kvartáli tohto roka. Všetko je dávno pripravené a na program je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho iba pre Bratislavský kraj 58,1 milióna eur," povedal už začiatkom apríla expert strany SaS pre energetiku Karol Galek.

To, že štát stále poukážky nevydáva, kritizuje aj riaditeľ Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky Ján Karaba. „Domácnostiam a podnikateľom takto štát už sedem mesiacov neodôvodnene blokuje sľúbené finančné prostriedky,“ hovorí šéf asociácie.

Pod paľbu kritiky sa však dostal aj samotný projekt Zelená solidarita. Karaba pripomenul, že ak má obnoviteľný zdroj priniesť želaný efekt, je potrebné, aby rekonštrukciou prešla aj samotná budova, v ktorej je nainštalovaný. Ak budú zariadenia nainštalované a používané v nezateplených budovách, ktoré nemajú vymenené strechy a okná, nebudú mať pre celkovú úsporu energií želaný prínos.

Na to, že obnoviteľné zdroje by mohli byť nainštalované na domy so zlými izolačnými vlastnosťami, čo bude viesť k plytvaniu peňazí aj energií, upozornil aj Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska. „Energetická efektivita a zelené zdroje sú kľúčové pre zníženie nákladov domácností na energie," povedal politik ale s tým, že štátna pomoc musí byť v tejto oblasti cielená a efektívna, čo sa však podľa neho zatiaľ nedarí.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #zelená energia #biomasa #kotly